Süngerbob'un Evindeki Kitaplığın İnşa Edilmesinin Mümkün Olmadığı Gerçeği

SüngerBob KareŞort'un (veya SüngerBob KarePantolon) ananas şeklindeki evindeki kitaplığa hiç dikkatli baktınız mı? Teknik olarak inceleyelim.
Süngerbob'un Evindeki Kitaplığın İnşa Edilmesinin Mümkün Olmadığı Gerçeği

süngerbob'un evinin içinde kütüphane olması

2003 senesinin kasım ayından bu yana babasının yanında çalışan, iç/dış cephe mantolama ustası olarak, neredeyse imkansız bulduğum, saçmalıklar silsilesi. daha önce evi detaylı şekilde başka bir başlık içerisinde irdelemiştim ama ben evinin içinde kütüphane olduğunu bilmiyordum. nasıl yaparız, nasıl ederiz diye babama sordum, bizim evin içine kütüphane yapabilir miyiz gibisinden, ''siktir git lan, deli misin ne kütüphanesi, ananın amerikan mutfağını zor sığdırdık'' lafı üzerine hakikaten de imkansız olduğu inancına vardım.

şöyle ki: kütüphane, süngerbob'un evinin yatak odasında bulunan bir odanın içinde. ancak, kütüphane direkt olarak odanın içinde değil, kaydırakla kayıyor ve o şekilde kütüphaneye ulaşıyor. kütüphanenin gösterildiği karede, kütüphanenin yerden yüksekliği ile evin dış cepheden yüksekliğini karşılaştırdığınızda bunun neden imkansız olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. işin mimari tarafını konuşmuyorum, halen inşaat tarafındayım. çünkü, kütüphanenin tavan yüksekliğini sağlayabilmek için, süngerbob'un evinin en az 5-6 katlı bir apartman uzunluğunda olması gerekmektedir. ancak, ev bu uzunluğu karşılamıyor.


yine, niye imkansız. adamın evi oval. hem enine dar, ve uzunluk görece kısa. kütüphanenin gösterildiği sahneden bir kareyi aldım ve en az 6 tane raf saydım ve o kadar uzun ki bu raflar, içerisine inşaat merdiveni getirmiş raflara yetişebilmek için. ve yine kütüphaneyi detaylı şekilde incelediğimde, oval bir oluşumun içinde mantıken bulunması imkansız bir şekilde dizayn edilmiş, zira oda kare şeklinde. bunca yıl mantolama işinde çalışmış biri olarak, oval bir evin içine, hem yerden o kadar yüksek, hem geniş kare bir odadan oluşan kütüphaneyi sığdırabilecek değil inşaat mühendisi, bu yeryüzünde öyle bir şeyin ihtimaller dahilinde bile olduğunu düşünmüyorum.


tamam, bence imkansız, ancak yine de dünya 8 milyarlık nüfusa sahip bir gezegen. birisi bunu yapmayı başardı, yani o evin içine kütüphaneyi inşa etti diyelim. ancak, bunu o eve ekleme yapmadan, o evin çatısını kesmeden, duvarlarını yıkmadan yapması mümkün değil. süngerbob'un evi üç katlı. bir bölümde, kütüphanenin evin içerisindeki en geniş oda olduğunu söylüyordu. kütüphane, ikinci katın tamamını, ve üçüncü katın yani süngerbob'un yatak odasının bulunduğu katın bir kısmını kapsıyor. ikinci katın tamamını kapsasa tek başına, bu bir şekilde olabilir, zira eve ekleme yapacağımızı varsayıyorum. ancak, ikinci katta, tuvaleti, banyosu, ağırlık çalışma odası gibi ek yerler var. yani, kütüphanenin oda derinliğini ek bir duvar örerek kurtarmak mümkün ama o tavan yüksekliğini tek bir kata ayıramadığımız için yine imkansızlaşıyor. odayı yapmakla kalsa iyi, katların ve kolonların tekrar sağlamlaştırılması lazım o kadar ağırlığı taşıyabilmesi için.


kısacası, bu genişlikteki ve uzunluktaki bir kütüphaneyi, oval şeklindeki ananas evin içine yerleştirebilecek inşaat mühendisi olduğuna inanmıyorum.

arz ederim.