Tarihin En Çarpıcı Transferlerinden Biri: Pele'nin MLS Ekibi New York Cosmos'a Transferi

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından Pele'nin Kuzey Amerika Futbol Ligi (MLS) ekiplerinden Cosmos'a transferi, futbol tarihinin en çarpıcı transferlerinden biri.
Tarihin En Çarpıcı Transferlerinden Biri: Pele'nin MLS Ekibi New York Cosmos'a Transferi

pele,  cosmos'a transfer olduğu dönemde aslında futbolu bırakmıştı. o sırada da yeni kurulan (new york generals satın alındı ve adı değişti) new york cosmos, futbolun hiçbir zaman aşırı popüler olmadığı amerika'da tutunmakta oldukça zorlanıyordu. takımın bulunduğu kuzey amerika futbol liginin seyirci ortalaması belki bin bile değildi.


kulübün hem ekonomik olarak devam edebilmesi hem de daha popüler olabilmesi için takımın sahipleri ahmet ve nesuhi ertegün; 1974'te futbolu bırakan pele için harekete geçse de başta olumsuz yanıt almış, sonrasında amerika dışişleri bakanının brezilya'yla olan iletişimi sonrası pele ikna edilip 3 yıllık bir sözleşme imzalanmıştı.


1975'te pele, cosmos için oynamaya başladı. bu başlangıç, amerika için de futbolun başlangıcı sayıldı. dönemin en ünlü futbolcusunun futbolu bırakıp sonra da hiç ilgi olmayan bir lige geri dönmesi elbette hem seyirci ortalamasını hem takımın değerini hem de ligin değerini arttırdı. amerika'da futbol, belki de hiç olmadığı kadar büyük bir ilgiyle takip edildi.


pele'nin gelişi, kuzey amerika ligi'ne birçok yıldız oyuncunun transfer olmasına gebe olmuş ve dahası da cosmos'un bağlı olduğu atlantic records aracılığı ile maçları izlemeye gelen ünlü sanatçılarla birlikte tribünler renklenmişti. o yıllara bakılırsa cosmos en ünlü kulüplerdendi.

o yüzden araya politiklerin de sokulup uzun bir süreçte halledilen bu transfer, birçok yanı ile gerçekten etkili ve önemli bir transfer olarak tarihe adını yazdırmıştır.


pele'nin istatikleri konusunda bazı bilgiler çok net olmasa da bu transfer konusunda tarafsız bir yorum ile bir bütün olarak ele alındığında, az önce de tekrar ettiğim gibi, şüphesiz ki altın ve unutulmaz transferlerdendir.