Tarihin En Kısa Savaşı: Sadece 40 Dakika Süren İngiltere-Zanzibar Çarpışması

40 dakika dediğimize bakmayın, tam 500 Zanzibarlı ölmüş bu süre içerisinde.
Tarihin En Kısa Savaşı: Sadece 40 Dakika Süren İngiltere-Zanzibar Çarpışması

Nedir?

en kısa savaş... birleşik krallık ve zanzibar arasında 27 ağustos 1896 yılında gerçekleşen savaştır. 38 dakika sürmüştür. nedeni; ingiliz destekli sultan'ın ölmesi ve ardından tahta geçecek oğlunun devrilerek yeğeni olan halid bin bargaş'ın geçmesi ve adadaki britanya etkisini sonlandırmak istemesidir. ingilizler 27 ağustos 1896'da sabah 9'da ateş açmıştır. sultan'ın silahlı yatı glasgow kısa sürede batırılmıştır. düşmekte olan saray ve artan ölü sayısı nedeniye bargaş hızlı bir şekilde alman imparatorluğu konsolosluğuna sığınmış ve geri çekilmiştir. açılan ateş 38 dakika sonra sona ermiştir. sonuçta bargaş düşmüş, yerine ingiliz destekli hamud bin muhammed gelmiştir. kaynak

İşin esası

ingiliz komutan harry rawson tanzanya padişahı khalid'e üç kruvazör ile geldiklerini, teslim olmazlar ise ateş edeceklerini bildiriyor. khalid ingilizlerin blöf yaptığını düşünerek: "gelin ulan sizden korkan sizin gibi olsun" diyor. ancak işler daha sonra pek de yolunda gitmiyor. harry sözünü tutuyor ve sarayı bombardımana tutuyor, tanzanyalılar can havliyle teslim oluyorlar.

40 dakikada 500 tanzanyalı haklanırken sadece bir ingiliz ağır hasar görüyor.

İnsanlar ve askerler Zanzibar sultanının sarayında.

Neden kısa?

bu savaşta ingiliz bataryaları daha zanzibar'a yaklaşır yaklaşmaz, ülke teslim olmuştur. yani savaş sadece 38 dakika sürmüştür.

bu savaş 1896 yılında vuku bulmuştur ve yaklaşık 40 dakika sürmüştür. lan ben age of empires'da bir yeri yıkarken en az 1 saat harcıyorum 40 dakika nedir? bence ekşi sözlük'te bu kadar yazar varken, bir tanzanya'ya zanzibar'a doğru gitmek lazım. bizi biraz zorlarlar ama çok süvari basarız, hallederiz işi bence.