Tarihteki İlk Profesyonel Medyumlar: Margaret ve Kate Fox Kardeşler

19. yüzyılda dünya tarihinin ilk profesyonel medyumculuk işini kuran Fox Kardeşler, spiritüalizm tarihinde ilginç bir yer tutuyorlar.
Tarihteki İlk Profesyonel Medyumlar: Margaret ve Kate Fox Kardeşler

1848 yılında margaret 14, kate ise 10 yaşında iken aileleriyle birlikte new york'taki bir eve taşınırlar. taşınmalarının üzerinden birkaç ay geçmiştir ki bir gece tüm aile evden gelen garip seslerle irkilir. evin annesi bu seslerin diğer gecelerde de devam etmesi üzerine kızlarının artık kendileriyle birlikte uyumalarını ister.

tabii bu yaşadıklarını komşulara da anlatırlar ve artık ev herkesin gözünde "perili ev" olur. fransa'dan dahi "ruh bilimci" olduğunu söyleyen kimseler gelir ailenin evine ve araştırma yapmak hatta evin altını kazmak isterler. artık bu söylentiler o kadar büyür ki haber dahi yapılır.

kızlar, evde bir ruh bulunduğunu ve onunla konuştuklarını, isminin de " bay splitfool " olduğunu söylerler. ilginç bir durum daha vardır ki kate, herkesin gözü üzerinde iken bir anda herkese sessiz olmaları konusunda uyarılarda bulunur ve ahşap evden tuhaf sesler gelmeye başlar. gazetelerde çıkan haberlerde kızların konuştuğu ruhun beş yıl önce öldürülen charles b. rosna adlı gezgine ait olduğu yazılır. hatta sherlock holmes karakterinin yaratıcısı yazar arthur conan doyle bile evin altının kazıldığını ve kemik parçaları bulunduğunu söyler o dönem bu kızları anlattığı yazılarında.

Malum ev.

artık eve gelen giden eksik olmayınca kızların babaları buradan taşınmaya karar verir ve evlerini değiştirirler ancak gittikleri yeni evde de aynı sesleri işitince anne fox, kızlarının ruhlarla konuşabildiklerine tamamen ikna olur. bu andan sonra devreye kızların büyük ablaları leah girer ve bu işten para kazanmayı planlar. böylece 14 kasım 1849'da korint salonu'nda dünya tarihinde ilk kez biletli müşterilere medyum gösterisi sunulur. bu tarih ayrıca abd'deki spiritüalizm akımı için bir dönüm noktasıdır.

1850 yılına geldiğimizde ise dönemin en ünlü kişilerinden olmuşlardır artık medyum bacılar ve new york'ta düzenledikleri gösterilere devrin ünlü politikacıları, edebiyatçıları ve bilimadamları bile gelir. fakat 1851'de kızların bir akrabası bir itirafta bulunur ve gösteriler sırasında sahnenin arkasından sesleri kendi çıkardığını söyler. tabii gündem olur bu açıklama. daha sonra doktorlardan oluşan bir heyet kızları inceler ve kızların ayak parmaklarını kıtlatır gibi yaparak normal bir insanın çıkaramayacağı sesleri çıkardıklarını fark ederler.


yani bir hile vardır işin içinde! artık itiraflar gelir medyum bacılardan. taşındıkları ilk evde elmayı bir ipe bağlayarak yataklarında yattıkları hâlde onu hareket ettirdiklerini ve evdeki sesleri böyle çıkardıklarını söylerler. taşındıkları ikinci evde de herhangi bir ceset yahut ruh bulunmadığını ancak insanların buna inanmak istediklerini belirtirler. hatta bu meraklı insanlardan kimisi perili evde fox ailesi'nden önce yaşayan ve kendi hâlinde, yoksul bir adam olan bell ismindeki kişiyi bulmuşlar ve onu katil olmakla suçlamışlardır.

artık gösterilere çıkamayan medyum bacılardan kate, zengin bir bankacı ile evlenip ingiltere'ye gider. iki oğlu olur. lâkin eşi öldükten sonra new york'a geri döner ve 1892 senesinde bir alkolik olarak ölür. kate'ten bir yıl sonra da kardeşi margaret aşırı alkolden ölür. tüm bu itiraflara rağmen insanların çoğu medyum bacıların ruhlarla iletişime geçtiklerine inanmaya devam etmişlerdir. hatta ölümlerine dek abd'deki birçok tarikat ve kuruluştan çeşitli teklifler alırlar kendileriyle birlikte hareket etmeleri için.

oysa hayatlarının son zamanlarında ruh bilimci felsefeye karşı şiddetli açıklamalar da yapmışlardır. hatta kate, spiritüalistlerden gelen aşırı tepkilerden sonra itiraflarını ve spiritüalizm aleyhindeki yazılarını geri çekmiştir. medyum bacıların new york'taki evleri spiritüalistler tarafından uzun süre müze olarak ziyaret edilmiştir.