Tarot Kartlarının Nasıl Yorumlandığını Merak Edenler İçin Örnek Tarot Okumaları

Orta Çağ'ın sonlarına doğru, psikolojik destek amaçlı olarak kullanılmaya başlamış ve günümüzde kehanet ve fal ile güncelliğini korumuş olan Tarot kartlarının nasıl okunduğuna dair ilginç örnekler.
Tarot Kartlarının Nasıl Yorumlandığını Merak Edenler İçin Örnek Tarot Okumaları
iStock

Örnek 1

danışan benden çok genel olarak aşk hayatı hakkında yorumlarda bulunmamı istedi. kendisiyle konu hakkında tek konuşmamız bundan ibarettir.

üç kart açtım danışan için. savaş arabası, imparatoriçe ve dünya kartları açıldı. alttaki yorumlarım doğrudan alıntıdır.

bu kartların hepsi majör arkana kartları olduğu için şu an hayatınızın inanılmaz önemli bir döneminde, belki de bir dönüm noktasında olduğunuzu düşünüyorum. yüksek ihtimalle bunun farkında değilsiniz.

kartlar, öncelikle şu anki durumunuzu, bunun sebeplerini ve durumun devamı halinde neler olacağını gösteriyor. şunu aklımızda tutmakta fayda var ki, tarot kaderci değildir, sonuçları değiştirilebilir. bunun daha iyi yönde mi yoksa kötü yönde mi değişebileceğini sizin davranışlarınız belirler.

savaş arabası (anlık durum)

savaş arabası bir irade, kararlılık ve güç kartıdır. değerleriniz doğrultusunda nasıl karar vereceğinizi keşfettiniz veya keşfetmek üzeresiniz. şimdi bu kararlar için harekete geçmeye hazırsınız. hedeflerinizi belirliyorsunuz ve şimdi içsel gücünüzü amacınıza ulaşmak için getirmek için sert bir özveriyle kanalize ediyorsunuz. hedeflerinize ulaşmak için disiplin, taahhüt ve irade uyguladığınızda, başaracağınız bir dönemdesiniz.

şimdi işler lehinize sonuçlanır umuduyla pasif olma zamanı değil. odaklanmış harekete geçin ve ne tür zorluklar ortaya çıkarsa çıksın yolunuza sadık kalın - çünkü inanın bana zorluklar olacak. ters yönlere çekilebilir, gücünüzü ve inancınızın test edildiğini hissedebilirsiniz. başkaları sizi engellemeye, dikkatinizi dağıtmaya veya hedefinizin peşinden koşturmamaya çalışabilir. ancak savaş arabası, sizin için neyin gerekli olduğuna karar vermek için bir davettir, böylece engelleri aşmak için kendi yolunuzu kullanabilirsiniz.

amacınıza ulaşmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı merak ediyorsanız, odak noktanızı koruduğunuzda ve yeteneklerinize güvendiğiniz sürece başarılı olacağınızın bir işaretidir bu kart.

savaş arabası sizi kendinize karşı savunmaya ve cesaretli olmaya çağırıyor. arzularınızı ifade etme ve sınırlarınızı koyma konusunda cesur olun. aksi takdirde, işler yolunda gitmeyecek. kendinize güvenmeniz ve temelde kim olduğunuzu ve neyi temsil ettiğinizi bilmeniz gerekir, bu her ne kadar alışılmadık olursa olsun.

ayrıca yakın zamanda karayolu ile bir seyahat yapabilirsiniz.

imparatoriçe (sebepler)

imparatoriçe kadınlığımızla güçlü bir bağlantıya işaret ediyor. kadınlık birçok yönden - zarafet, duygusallık, doğurganlık, yaratıcı ifade, besleyici - anlamına gelir ve hem erkek hem de kadınlarda denge oluşturmak için gereklidir. imparatoriçe sizi dişil enerjinizle bağlantı kurmaya çağırır. hayatınızdaki güzelliği yaratır. tat, dokunma, ses, koku ve görme ile duyularınıza nispeten daha çok zaman ayırdığınız, zevk ve derin bir tatmin sağlamak için bu duyulardan yararlandığınız bir dönem. belli ki bir süre kendi kendinize kalıp, kendinizi beslemişsiniz. bu, az önceki kartta bahsedilen irade ve gücü bulmanız konusunda size yardımcı olmuş olabilir. bu kart, şu anki durumun sebebi, yani aslında geçmişi gösterdiği için henüz doğmamış bir venüs benzetmesini kullanacağım. ama tüm potansiyeli orada. bu dönemde her ne yaptıysanız, hem aşk hayatınız hem de kendiniz için epey hayırlı olacak. 

dünya (sonuçlar)

dünya kartı bütünlük, başarı, yerine getirme ve tamamlanma duygusuyla ilişkilidir. uzun vadeli bir proje, eğitim süresi, ilişki veya kariyer tam bir döngüye girdi ve şimdi kapanma ve başarı hissi uyandırıyorsunuz. bu kart uzun süredir hayalini veya özlemini kurduğunuz bir ilişkinin gerçekleşeceğini temsil ediyor. her şey bir araya geliyor ve doğru yerdesiniz, doğru olanı yapıyorsunuz, düşündüğünüzü başarıyorsunuz. bütün ve eksiksiz hissediyorsunuz.

şimdi, dünya kartı sizi yolculuğunuza yansıtmaya, başarılarınızı onurlandırmaya ve manevi derslerinize uymaya davet ediyor. yolunuzdaki tüm zafer ve övgüler sizi şu an olduğunuz güçlü, bilge, daha deneyimli bir insan yapacak. son olarak, bir sonraki büyük projeye girmediğinizden emin olun; yolculuğunuzu kutlamak, bir sonraki mücadeleniz için hazır olduğunuzda sizi başarıya hazırlayacaktır. kendinize ve elde ettiğinize zaman tanıyın. “elde etmek” burada çirkin bir tabir olarak gözükebilir ama durum bu; her ne istiyorsanız, elde edeceksiniz. ve bu sandığınızdan çok daha kısa bir zaman içerisinde olacak.

biraz daha detaya girmeye çalışırsak, bu kart evrensel anlayışı ve küresel farkındalığı pekiştirmeyi de ifade ediyor. savaş arabası gibi bu kart da ayrıca seyahatle bağlantılı. bu sebeple, aşk hayatınıza katacağınız kişinin yakın çevrenizden değil, bambaşka bir yerden, olma olasılığı çok yüksek. bu uzun mesafeli bir ilişki gibi görünse de, bu kadar çok seyahat vurgusu, o mesafelerin aşılacağını da belirtiyor.

Örnek 2

danışan ilişkisinde uzun süreli bir ayrılık yaşamaktadır. bu ayrılık sürecinin nasıl sonuçlanabileceğini, nasıl adımlar atılması gerektiğini sorgulamaktadır.

beş kartlık bir açılış yaptım. danışanın ilişki konusundaki duygu ve düşüncelerini zaten bildiğim için bu konuda ayrıca kartlar açmak ihtiyacını hissetmedim, zaten bildiği şeyleri tekrar söylemek olacaktı. partnerin ilişkiye bakışını ve ilişkinin genel durumuna bakmaya çalıştım.

kupa prensi

bu kart, partnerin danışan hakkındaki düşüncelerini özetliyor. danışanın kendi kendine yarattığı hayal dünyasında yaşadığını sanıyor. bu dünyada sadece danışana yer olduğunu düşünüyor. kendisi de buna göre davrandığı için arkadaşlarıyla iletişiminde sorunlar var. bu sorunlar sadece ona göre sorun ve bu durum tamamen aslında kendini ilişkiden uzaklaştırmak için bulduğu bir bahane. insanlarla çok kolay arkadaşlık kuran bir kişilik izlenimi yaratıyor bende. bunu bir yetenek olarak görüyor. gerçek yaşamdan uzaklaşma isteğinin yeteneklerini köreltebileceğini düşünüyor.

asa onlusu

bu kart, partnerin ilişkinin duygusal boyutuna bakışını belirtiyor. kendisi dışında gelişen olaylara müdahale etmekten vazgeçmediği için kendi kendini yıpratıyor. gereksiz yere aldığı sorumlulukların altında ezildiğini düşünüyor. aldığı sorumlulukları yerine getirebilir, başarılı olabilir ama emeğinin karşılığını alamayacağını düşünüyor.

kılıç dörtlüsü

bu kart, partnerin genel düşüncelerini gösteriyor. biraz dinlenmeye ihtiyacı var. kendini sıkıntılı ve depresif hissediyor. fakat bu geçici bir durum. bu süre içinde düşünüp doğru kararlar alarak sıkıntılarından kurtulabilir. ancak bu “kurtuluş” danışana pek yaramayabilir. çünkü kılıç dörtlüsü kartı, ölüm kartı ile yakın ilişkilidir ve tamamen yepyeni bir duruma gelmeyi sembolize eder. burada akla hemen başka birini getirmeye gerek yok; bunu ima eden hiçbir işaret yok. ancak, şu an bulunduğu durumdan bambaşka bir duruma geçmek için enerji topluyor, burası kesin.

tılsım şövalyesi

bu kart, ilişkinin genel durumunu belirtiyor. iki taraf da durumdan memnun değil. tüm olanları değiştirmek istiyorlar. bir süre sabırlı olunması gerekiyor. yapmak istenilen değişiklik için doğru zamanda değiller. artık olanları bırakıp, olacaklara bakmalı ve ona göre stratejiler geliştirmeliler.

kılıç dörtlüsü ile birlikte bu karta baktığımda, doğru zamanda olmamayı, partnerin “dinlenme” evresi olarak görüyorum. bu sebeple danışan, yapılacak değişikliklerde edilgen bir durumda kalabilir. partnerin davranışları bu değişimi tetikleyecek.

şeytan, ters

bu kart, ilişki durumunun devamı halinde neler olabileceğini gösteriyor. bu aslında iyi bir açılım. şeytan tersi düzü her şeyiyle cinsel arzu belirtir zaten. burada danışan açından ilişkinin geleceğine baktığımız için bu kişiye cinsel arzu beslediği ve beslemeye devam edeceği belli oluyor. zaten böyle bir çekim olmasa bu kadar zaman zaten sürdürülmezdi ilişki. açılıştaortaya çıkan tek majör arkana kartı olduğu için tüm tarot açılışını ters şeytan domine ediyor ve belli ki asıl üzerinde durulması gereken nokta bu. şeytan kartının yüzeysel anlamını bir kenara bırakalım şimdilik.

şeytanın ters gelmesinin esas anlamı, bizim için kötü ve zararlı olan şeylerin nihayet farkına vardığımız bir anı göstermesidir. bizi karanlığa sürükleyen şeylerin farkına varmayı müjdeler. bu kart belirdikten sonra yapılması gereken tek şey bu karanlıktan çıkış için ilk adımın atılmasıdır. faydasız olan şeyleri geride bırakmak, bağımlılıktan kurtulmak, içinde bulunulan karanlıktan çıkmak anlamlarına gelir. şeytanın boynuzları gibi iki duruma işaret eder: ya ilişkideki sorunlar çözülecek veya öyle bir ayrılma olacak ki her iki taraf da ilişki içinde olduğundan çok daha iyi bir durumda kendini görecek. önceki kartları da göz önünde bulundurarak, ben bunu ancak sağlıklı ve faydalı bir ayrılık olarak yorumlayabiliyorum.

tabii, tarotun şöyle bir özelliği vardır, yalnızca müdahale edilmediği durumdaki geleceği gösterir. tarotun gelecek yorumu değiştirilebilir. kaderci değildir tarot.

Örnek 3

danışan uzun mesafeli ve çetrefilli bir ilişki yaşamaktadır. bu ilişki bir açmaza girmiştir ve danışan bu açmazı çözmek için ne yapması gerektiğini, hatta bir şey yapıp yapmaması gerektiğini bile bilmemektedir. konuşmamız neticesinde, herhangi bir büyük etki vuku bulmaması halinde hali hazırdaki durumun nelere gebe olabileceğine dair bir tarot okuması yapılmasına karar verdik.

açılımın ilk safhasında yalnızca 3 adet kart kullanıldı. bu kartlar sırasıyla şu anki durumun sebeplerini, danışanın şu anki durumunu ve durum bu şekilde sürdüğü halde nispeten yakın gelecekte nelerin olabileceğini göstermesi amaçlandı. daha sonra bu açılım başka kartların da desteği ile geliştirildi, ancak bu kısım danışanın kimliği hakkında ipucu verebileceği için örnek okumada yer almayacak. yalnız açılan ilk üç karta bakacağız.

açılan kartlar ters kupaların kralı, imparatoriçe ve ölüm olarak geldi. iki majör arkana kartının birden hem anlık durumu hem de geleceği domine etmesi zaten kendi başına çok büyük bir işaret. bu kartlar her ne gelirse gelseydi yine de genel yorum “geçmişi boşver, şu ana ve gelecekteki yansımalarına odaklan” olacaktı. açılan majör arkana kartlarının imparatoriçe ve ölüm olması ise başlı başına şaka gibi. şimdiye kadar yorumladığım en net tarot açılımlarından biri oldu.

ters kupaların kralı

bu kart, tarotta nadiren karşılaşılan bir şekilde hem danışanı, hem de sorun yaşadığı diğer kişiyi aynı anda ancak farklı anlamlarla temsil ediyor. diğer kartları okurken bu nüans daha fazla gün ışığına çıkacak. danışana yaptığım yorum yaklaşık aşağıdaki gibiydi:

ters kupa kralı, dikkatini en içteki hislerine odakladığını gösterir. bilinçaltında saklı duyguları ve bu duyguların seni nasıl etkilediğini keşfediyorsun. bu çalışmayla, duygusal sağlığın üzerinde daha güçlü bir kontrol hissi kazanmayı umuyorsun, böylece duyguların seni hayalindeki olması gereken hayatı yaşamaktan uzaklaştırmayacak.
bu kart, negatif duygusal çalkantılara daha yatkın olabileceğini gösteriyor. karamsar, depresif, endişeli ve öngörülemez hissedebilirsin. ayrıca kendine karşı şefkatli olmalısın. yanlış giden küçük şeyler sebebiyle kendi kendini yiyorsun.

ters kupa kralı duygularını bastırdığını ve dış dünyadan çekildiğini de gösteriyor, çünkü duygularınla yüzleşmek durumunda neler olabileceğinden korkuyorsun. duyguların içinde şişiyor ve baskı çok fazla olursa duygusal bir patlama riskiyle karşı karşıyasın.

bu kartın üçüncü ve bu açılımda belki de en önemli anlamı ise, duygusal manipülasyon yoluyla başkalarını cezalandırma yeteneğine sahip birisinin bu duruma etki ediyor olması. duygusal şantaj uygulayabileceği yol bulmak ve kişisel gündemini senin üzerinde zorlamak konularında oldukça yetenekli. kendin hakkında kararsız hissetmene sebep oluyor, sanki sorun o değilmiş gibi. bu sadece senin içindeki duygusal dengesizliğe yol açmak haricinde bir faydası yok.

imparatoriçe

imparatoriçe bolluğu gösterir. hayatın zevkleri ve lüksleri ile çevrili ve rahat bir yaşam tarzı yaşamak için gereken her şeye sahipsin. hayalini kurduğun her şeyin meyve vermeye başladığı bir büyüme dönemindesin. kendine zaman ve mekanın farklı bir zihin çerçevesine girmesine, kalbine ve bilincine nüfuz etmesine izin veriyorsun. bunu yaptığında, daha yüksek bilinç düzlemlerine ulaşıyorsun. imparatoriçe aynı zamanda mecazi bir “doğuşu” simgeliyor. yaratıcı fikirlerini besleyerek ve büyümelerini destekleyerek hayata geçireceksin. merhamet ve sevgi ile hareket ederek bu tasarımların ve tezahürlerinin sizden akmasına izin vereceksin.

şu detay önemli ki, imparatoriçe aynı zamanda yeni bir dünyaya açılmak anlamına da gelir. ancak önceki kart, danışanın sorunu ve kişilik özelliklerine bakıldığında, bu yeni dünyanın aslında danışanın zihni ve duyguları içerisinde olduğunu yorumluyorum. dışarı doğru değil, içeri doğru büyüyen bir dünya bu. danışanın kendi deyimi ile “emotional corruption”’ı engellemek için şimdilik iyi ve sağlıklı bir strateji olarak duruyor. danışanın hissettiği bu duygusal bozunumun kaynağını ise zaten bir önceki kartın üçüncü anlamında belirledik.

ölüm

ölüm kartı, yaşamının büyük bir aşamasının sona ermesini veya eskinin artık sana hizmet etmediğini, çok daha değerli ve önemli bir şey olasılığının ortaya çıktığını sembolize eder. bir kapıyı açmak için diğerini kapatacaksın. geçmişi arkana koyman, yeni fırsatları ve olasılıkları benimsemeye hazır olman gerekiyor. geçmişi bırakmak zor olabilir, ancak yakın zamanda bunun önemini ve dönüşüm vaadini göreceksin. bu duruma direnirsen, hem duygusal hem de fiziksel olarak acı yaşayabilirsin, ancak yeni bir olasılığı hayalinde görselleştirirsen, daha yapıcı kalıpların ortaya çıkmasına izin verirsin.

kendini dönüştürmen ve eskiden kurtulman gerekecek. her türlü değişiklik, yaşamındaki olumlu, temizleyici, dönüşümsel bir güç olarak kabul edilmeli. sınırlayıcı faktörlerin ortadan kaldırılması, kapıyı daha geniş ve daha tatmin edici bir yaşam deneyimine açabilir.
ölüm, daha derin bir anlam ve önem taşıyan daha dolgun, daha doyurucu bir yaşamın yolunu açmak için yaşamındaki sağlıksız bağlardan vazgeçmek için öğrenmen gereken bir işareti gösteriyor. bu hiç kolay olmayacak. gayet zor, çetrefilli hatta acı verici olacak. ancak yolu tek başına kat etmiyorsun. aynı kartın üzerindeki çizimde gösterildiği gibi, ölümü selamlayan ve ona yol gösteren en az bir destekçin olacak.

bu aşamadan sonra açılan üç kartın yorumlarının detaylandırılmasına geçildi ancak yukarıda bahsettiğim sebepler yüzünden okumanın bu kısmını yayınlamayacağım.

Orta Çağ'dan Beri Varlığını Koruyan Tarot Hakkında Yanlış Bilinenler