Tercih Döneminde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nu Yazacaklara Tavsiyeler

Tercih döneminde Hogwarts'ı yazacaksanız bu okulu daha önce tecrübe etmiş kişilerden birkaç tavsiye almak hiç de fena olmaz.
Tercih Döneminde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nu Yazacaklara Tavsiyeler


yazdığıma pişman olmadığım okulum

öncelikle belirteyim slytherin'deyim ama eskisi gibi "yok yea bu bulanık ezelim bunu!" tarzı muameleler yalan oldu. kimse kimseye bakmıyor. zindanlarda bir barış havası hakim. snape yerine slughorn gelince de rahatladık biraz. slytherin olacağınızı düşünüyorsanız yazın yani. gryffindor olmayın ama ezeriz yani acımadan. geçen şenliklerdeki quiddich turnuvası finalinde yine biz aldık mesela.

şenlik demişken, olum o arazide neler dönüyor bir bilseniz şenlik zamanı. dumbledore demişti "içki yok şenlik zamanı" diye, hogsmeade'den gelen kaymakbiralarını mı istersin ateşviskilerini mi hepsi karaborsada döndü, yalan yani o iş. mcgonagall bir iki kişiyi arpaya biçim değiştirmekle tehdit edip bırakmış anca.


ayrıca derslerinizi adamakıllı seçerseniz bakanlık gayet de işe alıyor yani. percy malı bile orada çalıştıysa sizin neyiniz eksik? basın f.y.b.s'lerde olağanüstüleri, bak bakalım torpile ihtiyacın olacak mı? percy de torpille girdi sanki peh...

sonra korkmayın snape'ten filan. eskisi kadar üstünüze gelmiyor. yaşlandı hacı adam, çöktü bildiğin. artık olağanüstü veriyor, bırakmaz sizi. mcgonagall da günün çoğunu kedi olarak ağaçlardan birinin altına kıvrılarak geçiriyor, o da bırakmaz sizi. sprout'un dersini zaten almanıza gerek yok, bir o at gibi maşşalah. kalan dersleri de verirsiniz en olmadı beklenenin üstünde'yle. yapılır yani.

bir de quiddich takımı herkese göre değil bak. "benim ateşoku'm var alırlar beni." diyip de gelmeyin. nicelerinin o ateşoku kçına kaçtı da çıktı o takım antremanlarından. suratına yersin bir bludger ne halt olduğunu şaşırırsın vallahi.


hogsmeade'de kızlar teklif ediyormuş da külliyen yalan. millet kaymakbirasını çok kaçırıp atmış bir yerinden o sözü namı yürüsün diye. kanmayım bunlara. karı kız peşindeysen git beauxbatons'a. sıcak memleket hem. ooh rahat edersiniz. ayrıca ortak salondan da kız kaldırılmaz, bacınız onlar sizin.

şimdilik bu kadar. daha, çok sorunuz varsa bir baykuş postası uzaktayım.

yazmayın efendim, çok net söylüyorum yazmayın artık bu okulu. ağzı yanan birisi olarak söylüyorum yazmayın bu okulu

4 sene önce ismine kanıp yazdım bu okulu, tabii daha neyle karşılaşacağımı da bilmiyordum, kan aldılar kan. hogwarts öğrencisine verir gazı, verir gazı; sonrasında sınavlarla,hocalarıyla (3'ün 1'inde profesör snape hele, dönemde geçen 5-10 kişi olur genelde) kan alır, kan. eşek gibi çalışıyorum, köpekler gibi, ancak 70 alıyorum ki 65 geçme notu oluyor. bir sürü gereksiz bilgi, elit okul ya. çoook idealistseniz uğrayın buraya. iş garantisi var demeyin. saf saf "büyücü olucam ehe mehe.", "iyi para var hiç olmadı kötü büyüden korunma hocası olurum." falan demeyin sakın. ben de öyle dedim, şimdi çok pişmanım; ay temmuz son oldu, bizim okul ancak tatile girebildi. 

son kez söylüyorum, yazmayın arkadaşım bu okulu. gidin pdr yazın, ne bileyim kara elmas matematik'i yazın, gidin öğretmenlikleri yazın. sonra pişman olursunuz böyle.

gryffindor dışındaki bölümler beş para etmez, ama gryffindor'da da kan alıyorlar. ha, gelecek garanti ama. seçenekleri bölümlere göre şöyle sıralayalım

1. hufflepuff: binalar arasında en tırt olanı. mezun olunca çok fazla seçeneğiniz yok. ayrıca o seçeneklerin hiçbiri de öyle ahım şahım paralı mesleklere çıkmıyor. muggle eşyalarının kötüye kullanımı dairesi'nde çalışmak en büyük hayalinizse, orasını bilemeyeceğim.


2. ravenclaw: burada da hoca olmaktan başka pek bir seçeneğiniz yok. kehanet, quidditch, sihir tarihi, tılsım veya karanlık sanatlara karşı savunma'da kendinizi gösterirseniz, durmstrang ve beauxbatons da dahil her okulda hocalık yapabilirsiniz. tabii, okullarda açılacak kadrolara da bağlı bu. fazla güvenmeyin derim yine de.


3. slytherin: şimdi ne diyeyim ben buraya. herhangi bir şey söylesem götüme girebilir. iksir ve karanlık sanatlara karşı savunma'da kendinizi gösterebileceğiniz bir bina. şu kadarını söyleyeyim, siz anlayın: benim slytherinli arkadaşlarım da var.


4. gryffindor: karanlık sanatlara karşı savunma'dan sihirli yaratıkların bakımı'na, biçim değiştirme'den aritmansi'ye, simya'dan sihir teorisi'ne kadar her alanda uzmanlaşabileceğiniz ve sizi -eğer yeterince çabalarsanız- sihir bakanlığı mevkisine kadar taşıyabilecek bina, budur. o kadar uzun bir kariyer düşünmüyorsanız, seherbazlık düşünebilirsiniz. yıpranma payı fazla olduğundan erken emeklilik şansınız da olur böylece. quidditch seviyorsanız ve yeteneğiniz varsa, sihirli oyunlar ve sporlar dairesi'ne girebilir, sbd* ve fybs'de yüksek puan alırsanız ve arabuluculuk yeteneklerinize güveniyorsanız da uluslararası sihirsel işbirliği bölümü'nde aylık aşağı yukarı 290-300 galleon'la işe başlayabilirsiniz.


velhasıl-ı kelam, en başta da dediğim gibi, gryffindor'a giremeyecekseniz diğer okul seçeneklerini gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Bu içerik de ilginizi çekebilir