TFF'nin Play-Off İçin Nabız Yokladığı Ankette Sorduğu Manipülatif Sorular

Türkiye Futbol Federasyonu, henüz ortada konusu bile yokken X resmi hesabından bir anket linki paylaştı. Ankette, muhtemelen geçilmesi planlanan play-off sistemiyle ilgili manipülatif sorular var.
TFF'nin Play-Off İçin Nabız Yokladığı Ankette Sorduğu Manipülatif Sorular

Olay nedir?

x resmi hesabından bugün yaptıkları açıklamada belçika modelini lige getirmek istediklerini yayınlamış oldukları anket ile bizlere sunma zahmetine girmiş türkiye futbol federasyonu.

link

Anket neden manipülatif?

ankete bakarsanız tamamen manipüle edilmiş sorulardan oluştuğunu göreceksiniz. play-off gibi ucube ve saçma bir sistemi getirmek için burada bulunan sorulara verilen yanıtlar sizi mecburen bu sistemi istemişsiniz gibi göstermeyi hedefliyor.

örnek 1:

+ ligin zirvesi için rekabetin son ana kadar gitmesi senin için ne kadar önemli?
- yani olsa güzel olur tabii, neden olmasın.
+ o zaman play-off sistemi istiyorsun sen :)

örnek 2:

+ ligin kalitesinin artması sizin için ne kadar önemli?
- tabii ki çok önemli.
+ hmmmm o zaman sen play-off sistemi istiyorsun.

örnek 3:

+ en iyi takımlar birbirine karşı daha fazla maç yapsın ister misin?
- olabilir aslında ama ne alaka şimdi
+ o zaman sen play-off istiyorsun :)

örnek 4:

+ izlediğin maçın sonunda bir takımın kupa kazanması ihtimali ne kadar iyi olur sence? 1 çok iyi 5 çok kötü
- yani olabilir tabii ama işte türkiye kupası falan var onun için.
+ yok yok, ligi play-offa çevirelim biz daha iyi olur.

ayrıca bu soru oksimoron bir sorudur. lig usulünde de oynansa kupa usulü de oynansa kazanan takımın kupa aldığı maçlar olmuştur. ligimizde birçok örneği de vardır.

saçma sapan başka bir soru:

+ genç türk oyuncuların kendilerini daha çok geliştirebilecekleri maçlar oynaması sizin için ne kadar önemli? 1 çok önemli 5 çok önemsiz.

yani bu soruya hayır ya da çok önemsiz diyecek kim var allah aşkına? neye varmaya çalışıyorsun bu soruyu sorarak?

manipülatif sorulardan bir başkası:

+ küme düşme play-off'ları için tercih ettiğiniz takım sayısı nedir?

ya ben küme düşme play-offu istemiyorum ki. önce bi o soruyu sorsana bana. evet dersem otomatik olarka bu soru açılsın.

saçmalıklar bununla da bitmiyor. ilerleyen sorularda bir takım lig+kupa kaç maç oynamalıdır diyor. yani şimdi bence lig dediğin 18 takımdan oluşur.bir takım da 34 maç yapmalıdır. ama sen kupa+lig dersen, gönül ister ki benim takımım kupada yapabildiği kadar fazla maç yapsın. bu yüzden de 44 maç oynasın isterim. ama sen benim buraya yazdığım 44 maçlık isteğimi, "aaa bak 44 maç oynansın istiyorsun, demek ki fazla maç istiyorsun sen. o yüzden ligin sonuna bir play-off ekleyelim, sen mutlu ol." gibi alakasız bir yere de çekebilirsin. mevzuya avrupa kupalarında mücadele eden takım taraftarlarının yaşayacağı kafa karışıklığını eklemiyorum bile.

sonrasında da en az ve en fazla kaç maç yapılmalıdır, lig ne zaman başlayıp ne zaman bitmelidir gibi saçma sapan sorular koymuşlar.

özetle, tff'nin "ben yaptım oldu" kararlarından birisi geliyor yine. bu defa milyon eurolar bayılıp bi şirketle anlaşmışlar. anket yaparak demokrat görünelim diye de tavsiye almışlar sanırım. hayır her şeyiyle ortada olan bir sistem için* niye yabancı bir firmaya bu kadar para bayılırsın onu da anlamıyorum ama neyse, zaten taraftarın malı deniz, yemeyen keriz.

biz bu işe karşıyız. sistem değişikliğinizi de, hakemlerinizi de, kuntzunuzu da hamitinizi de alıp türk futbolunun yakasından düşün.