The Godfather'da Frank Sinatra'nın Mafya Torpiliyle Yeniden Yükselişinin de Anlatılması

Frank Sinatra'nın mafyayla yakın ilişkisi malum. Bu mesele, kendisinin kariyeri düşüşteyken mafya torpiliyle Hollywood'da başrol almasına kadar gitmiş. Hatta bu mevzu The Godfather'da işlenmiş. Detaylara iniyoruz...
The Godfather'da Frank Sinatra'nın Mafya Torpiliyle Yeniden Yükselişinin de Anlatılması

the godfather'da mafya sayesinde hollywood'da iş bulan bir şarkıcı-oyuncu karakteri var. bu kişinin frank sinatra'dan esinlenerek yaratıldığı bir gerçektir ama bir de madalyonun öbür tarafı var: rolün alındığı oyuncu ve oynadığı filmin yapımcısı.

ilgili film from here to eternity (1953). eli wallach filminin seçmelerine katılır ve rolü almak üzeredir. ancak aynı rolü frank sinatra da çok istemektedir. ve chicago mafyasından tanıdıklarını araya koyarak rolü alır. filmdeki rolüyle oscar ödülünü bile alır. düşen kariyer tekrar yükselişe geçer. hikaye the godfather kitabında işlenir. sinatra, kitap yayımlanınca kendisinden esinlendiğine inanılan johnny fontane karakteri yüzünden kitabın yazarı mario puzo ile büyük tartışmalar yaşar. roman, filme çevrileceği zaman johnny fontane karakteri filmde görülmesin diye yine mafya arkadaşlarını devreye sokar ama bu sefer güçleri yetmez (new york mafyasının filmin çekimine özel özen gösterdiği, hatta figüran rollerinde gerçek mafya üyelerinin oynadığı bilinen gerçektir).


mafya, yapımcı harry cohn'un en sevdiği yarış atının kafasını kesip yatağında bıraktıktan sonra rol frank sinatra'ya gider. yakın arkadaşları cohn'un sinatra'dan nefret ettiğini ve onu filmde istemediğini ve johnny rosselli adında bir mafya üyesinden bahsettiğini söylerler. senarist dan taradash, sinatra'ya rolün verilmesinin "at kafasıyla hiçbir ilgisi olmadığı" konusunda ısrar eder. "frank" biyografisinde james kaplan, sinatra hastalandığında yapımcının saatlerce hastane yatağının yanında oturduğunu anlatır. ayrılırken, sert bir adam olarak kamuoyundaki imajını korumak zorunda olduğunu hisseden cohn, sinatra'ya “bunu birine anlatırsan seni öldürürüm!” dediğini yazar. konunun ne olduğu tam belli değil ama mafya tehdidi ile işe alınması yüksek olasılık.


filmden önce frank sinatra'nın kariyeri yerlerdeydi, bir basın temsilcisine bile verecek parası yoktu. 7 yıl önce oynadığı "anchors aweigh" filminde 150.000 dolar alırken kapağı zorla attığı bu filmde sadece 8.000 dolara razı olmuştu.

film, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi yardımcı erkek oyuncu ve kadın oyuncu ve en iyi senaryo dahil olmak üzere sekiz oscar kazanıp neredeyse ödülleri süpürerek frank sinatra'ya ikinci baharını yaşatır.


eli wallach rolü f. sinatra'ya kaptırınca beklenen patlamayı yapmak için "iyi kötü ve çirkin" (1968) filmini bekleyecekti. hatırı sayılır bir hayran kitlesi hâlâ olan eli wallach'ın kariyeri, kendisini f. sinatra'nın kabusu olan film serisinin üçüncüsü the godfather part iii filminin oyuncu kadrosuna girmeye kadar götürmüştü.

Eli Wallach, Don Altobello rolünde (arkada).