The Sopranos veya Oz Gibilerden Sonra İzlenecek Kıvamda, Kaliteyi Düşürmeyen Diziler

Kaliteli HBO dizilerini izledikten sonra bir boşluğa düşerseniz imdadınıza yetişecek bazı seviyeli dizileri şuraya bırakıyoruz.

the wire, the sopranos, oz gerçekten çok iyi, en iyi 5 dizi listemde üç sırayı işgal eden kaliteli diziler. bu üç diziyi izledikten sonra diğer diziler iyi diziler de olsa seyirciye yavan gelecektir. dizi bilgim bir hayli yüksek olduğu için bu üç diziyi izlemiş insanların beğenebileceği 10'a yakın dizi var. bu diziler kategorilerinde en iyi dizilerdir.

breaking bad

muhtemelen izlediğiniz bir dizi fakat bu üç dizinin kalitesine en yakın dizi breaking bad. muhteşem bir sanatsallık örneği. adını vermeden geçemezdim. en iyi 5 listemde. televizyonda çok yeni teknikler sunan breaking bad, bireysel psikolojiyi inceleyen, karakter analizinin belki de en iyi yapıldığı dizi. bir tony soprano kadar iyi işlenmiş karakter var karşımızda: walter white.


six feet under

ölüm ile ilgili daha iyi bir dizi izlediğinizi düşünmüyorum. hayat, ölüm ve aforizmalar. six feet under, içerisinde kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz, kendinizi yakın hissedeceğiniz duygusal bir dizi. çok iyi aforizmaları var. en iyi 5 dizi listemde kendine yer bulan bir dizi six feet under.


dekalog

daha dramatik bir dizi izlemedim. dizi kalbinizi zamanla acı ile doldurarak esir alıyor. varoluş kaygısına sürüklüyor. dizi hayatın anlamını arıyor ve izleyiciye acı veriyor. ilk 5e giremese de dekalog listemde 6. sırada.


boardwalk empire

the wire'dan bildiğimiz omar little'ı oynayan oyuncu bu dizide de karşımıza çıkıyor. boardwalk empire 1920'lerde geçen bir suç dizisi. bir hayli karanlık bir yapım olan bu dizi, tam olarak olmasa da yukarıdaki üç diziden oluşan boşluğunuzu bir miktar dolduracaktır.


the shield

polisiye dizisi. iyi bir dizi olmakla beraber karanlık bir tarafı vardır dizinin. yukarıdaki üçlüyü sevenler bu diziyi de beğeneceklerdir.


chernobyl

pripyat çernobil kazasını anlatan harika bir mini dizi. atmosferi çok iyi. kazayı ve kaza sonrası yaşananları insana hissettiriyor. kaliteli bir dizi.


firefly ve battlestar galactica

en iyi iki bilim kurgu dizileri. suç dizisi olmasa da böyle kaliteli dizileri izleyebilirsiniz. çünkü the wire, oz ve the sopranos izleyenler kaliteden anlayan insanlardır ve firefly ve battlestar galactica kaliteli iki bilimkurgu dizisidir.

bu diziler boşluğu dolduracak, yeni boşluklar oluşturabilecek kaliteli dizilerdir.