Tom Hanks'in Aslında Azılı Bir Daktilo Koleksiyoneri Olması

Tom Hanks'in "yazıyı fiziksel olarak üretme hazzı nedeniyle" daktilolara aşık olduğunu biliyor muydunuz?
Tom Hanks'in Aslında Azılı Bir Daktilo Koleksiyoneri Olması


tom hanks, daktilo aşığı bir aktördür

1978 yılında bir gün, plastik gövdeli (yeni jenerasyon olivetti) arızalı daktilosunu onarım için cleveland’da daktilo tamircisine götürüyor tom hanks. ama tamirci burun kıvırıyor ve hanks’in plastik gövdeli daktilosuna ‘işe yaramaz bir oyuncak bu’ diyor ve sonra da arkasında duran raftaki çelik gövdeli daktiloları gösteriyor tom hanks’e ‘işte gerçek daktilo böyle olur’ der gibi. tom hanks etkilenerek daktilosunun onarımından vazgeçiyor ve tamirciyle bir ‘hermes 2000’ için pazarlık yaparak $45’a daktiloyu satın alıyor.


o daktilo, tom hanks’in bugün neredeyse 100 adedi aşan daktilo koleksiyonunun ilki oluyor. zaman içinde o kadar fazla sayıda makineye sahip oluyor ki kimini, koyacak yeri olmadığından ya satıyor ya da hediye ediyor:


bu arada koleksiyonuna kattığı daktilolardan birinin ilginç bir hikayesi var

hem websiteleri hem de youtube kanalları üzerinden popüler kültür, sinema, video oyunları vb. hakkında gündem üreten ‘nerdist’in kurucusu chris hardwick, bir sürpriz yaparak tom hanks’e bir ‘1934 smith corona silent’ı hediye olarak gönderiyor (1934 yılı yapımı ve o dönemin teknolojisine göre yeni nesil sayılabilecek özel pedi sayesinde görece sessiz çalışan tuş takımına sahip bir daktilo):


bir de mektup ulaşıyor daktiloyla birlikte. tom hanks’i internette yayımlanacak programlarına davet ediyor hardwick ve ekibi. hanks de hediye smith corona’yı kullanarak yazdığı kendi mektubuyla yanıtlıyor onları, yine kendine has esprili diliyle ve ‘rüşveti’ kabul ettiğini belirtir şekilde:


daktilo tutkusu onu yazarlığa da itiyor

17 kısa hikayeden oluşan 2017 yılı basımı ‘uncommon type’ adlı bir kitabı da var. fakat daktilo aşkı bundan ibaret değil. hitcents tarafından ama tümüyle tom hanks ile işbirliği içinde geliştirilmiş bir ‘apple’ aplikasyonu da mevcut: ‘hanx writer.’ telefonunuzda veya tabletinizde daktilo keyfini sürmenizi sağlıyor.


new york times için kaleme aldığı makalesinde, eski tip manuel daktilolara olan tutkusunu 3 nedene bağlıyor: daktilonun kendine has tuş sesi, yazıyı fiziki olarak üretebilmenin verdiği saf haz, ve tuş takımının oda duvarlarında yankılanan müthiş ritmini bizzat parmaklarla kontrol edebilmek...

kaynaklar: nytimes, insider, americanhistory, typewriterdatabase, goodreads, the new yorker, typewriters

Ünlü Bilim Kurgu ve Fantezi Yazarı Neil Gaiman'ın Kitaplarını İlk Önce Dolma Kalemle Yazması