Tüm Zamanların En Büyük Sanat Hırsızlarından Biri: Stephane Breitwieser

Avrupa'daki müze ve katedrallerden tahmini iki milyar dolar değerinde 300'den fazla eser çalan Stephane Breitwieser, tarihin en büyük sanat hırsızlarından biri.
Tüm Zamanların En Büyük Sanat Hırsızlarından Biri: Stephane Breitwieser

fransız stephane breitwieser, tüm zamanların en büyük sanat hırsızlarından biridir. avrupa'daki müze ve katedrallerden tahmini iki milyar dolar değerinde 300'den fazla eser çaldı. ama çoğu hırsızın aksine satmak için değil, sanat eserlerini sevdiği ve onlara sahip olmak istediği için bunu yaptı.

kendisi bir başyapıt nasıl çalınır konusundaki en büyük otoritelerden birisidir. öncelikle, sanat hırsızlığı filmlerini unutun diyor. gösterişli girişler, duman bombaları ve silahlı çatışmalar sinematik olabilir, ancak hapse girmek istemiyorsanız, bunlar sanat eseri çalmak için korkunç taktiklerdir. bir müzedeki şiddet ve yıkım, yalnızca başarı şansınızı en aza indirir.

bir müze kapısını zorla açmaya, bir pencereden sürünmeye veya bir tavan penceresinden iple inmeye asla gerek olmadığını söyledi. müze kapalıyken bile gelmeyin. ideal olarak, öğle yemeği saatlerinde, kalabalığın ve güvenlik personelinin azaldığı zamanlarda gelin. arabayı park etme konusunda strese girmeyin, müzenin yakınında herhangi bir yer iyidir.

yalnız gelmeyin. gözcü olarak güvenilir bir suç ortağına ihtiyacınız olacak. breitwieser'in ortağı, uzun süredir sevgilisi olan anne-catherine kleinklaus idi. turistlerin arasına karışmak için her zaman şık giyinirlerdi. breitwieser, hırsızlık için soğuk havayı tercih ettiğini vurguladı. bu sayede, bir palto giyebilirsiniz. sadece paltonuzun en az bir beden büyük olduğundan ve pantolonunuzun bel kısmının biraz bol olduğundan emin olun.

gerekli olan tek alet bir isviçre çakısıdır. ceketinizin cebinde saklayın. bir müzeye ulaşmanın en iyi yolu ana giriştir. siz ve partneriniz için nakit para ile bir bilet satın alın, içeri girin.

içeri girdikten sonra, ziyaretçi akışını gözlemleyin ve güvenlik kameralarını kontrol edin. gardiyanlar oturuyor mu yoksa devriye mi geziyor? turistlerin ana rotasının dışında bir oda seçin, tercihen tek girişi olan ve güvenlik kamerası veya kalıcı koruması olmayan bir galeri. pek çok müzede, özellikle de küçük müzelerde böyle bir yer bulmak zor değildir.

hedeflenecek sanat eserine gelince, parça küçük olmalıdır. bir heykel için yaklaşık bir tuğla büyüklüğünde olmalı; bir resim için ise bir pizza kutusundan büyük olmamalı. daha da önemlisi, sizin için estetik açıdan çekici olmalıdır. breitwieser, sevmediğiniz bir nesne için tüm bu riskleri üstlenmenin bir aptalın işareti olduğunu söyledi.

partnerinizi odanın girişine yerleştirin. bir uyarı sinyali üzerinde anlaşın. breitwieser ve kleinklaus için bu kısa bir öksürüktü. ziyaretçiler odadaysa, çıkmalarını bekleyin. ardından, hedeflediğiniz öğeye hızla ilerleyin. parça bir vitrinin içindeyse, erişim paneli muhtemelen cıvatalarla kapalıdır. önemli değil; onu seçmeyin. bu zor ve zaman alıcıdır. bunun yerine kilidi kapalı bırakın ve breitwieser'in "silikon dilim" dediklerini hedef alın.

müze vitrinleri temperli camdan veya plexiglas, lucite gibi şeffaf akrilikten yapılır ve genellikle kenarlarında silikon yapıştırıcı kullanılır. ince bir cerrahın kesiği bu mührü serbest bırakacaktır. isviçre çakısının en keskin bıçağıyla bir köşede, hem dikey hem de yatay çizgi kesiler yapıldığında, paneller gevşeyecektir.

partneriniz öksürürse, kesmeyi bırakın ve panelleri birbirine doğru itin. orijinal konumlarına geri dönmelidirler. içeri giren ister bir bekçi, ister bir turist olsun, yerlerinizi terk edin ve odadaki çeşitli eserlere dalgın dalgın bakın. galerinin tekrar boşalmasına izin verin, ardından işe geri dönün.

bazen bu tür iki veya üç kesinti olacaktır. bir odada şüphe uyandıracak kadar uzun süre kalmayın. maksimum süre 15 dakika kadardır. çok fazla gelip giden varsa, denemeyi bırakın. başka bir odayı, başka bir günü veya başka bir müzeyi deneyin.

tamamlanmış bir silikon dilimin güzelliği, panellerin bir elin içinden geçmesine yetecek kadar esnemesine izin vermesidir. istediğiniz parçayı kavrayın ve boşluktan sıyırın. şimdi, paltonuzu bir kenara bırakın ve nesneyi pantolonunuzun beline, sırtınızın küçük kısmından sıkıca sokun. resmin üzerini örtecek şekilde ceketinizi yeniden giyin. hafif bir şişkinlik olacak ama breitwieser kimsenin fark etmeyeceğine garanti veriyor.

bir resmin peşindeyseniz, işin kolay kısmı eseri duvardan kaldırmaktır. zorluk çerçevedir; küçük resimlerde bile çoğu çerçeve, ne kadar geniş olursa olsun bir paltonun altına saklanamayacak kadar hantaldır.

breitwieser'in çözümü: tabloyu ters çevirin ve yüzü aşağı bakacak şekilde bir vitrinin veya zeminin üzerine yerleştirin. çerçeve ayrılana kadar arkadaki klipsleri veya çivileri gevşetmek etmek için isviçre çakısını kullandı. böyle bir titiz iş için zaman yoksa, tekrar duvara koydu ve eli boş ayrıldı. breitwieser bir çerçeveyi çıkardığında onu galeride bir pencere perdesinin arkasına veya bir mobilyanın altına saklamayı severdi. boş çerçevelerin onun kartviziti olduğunu söyledi.

çerçeve çıkarmada ustalaşmak için breitwieser, yüksek kaliteli bir çerçeve atölyesinde çıraklık yaparak çerçeve takma ve çıkarma konusunda uzman oldu. müze bekçilerinin gerçekte ne derece dikkat ettiklerini anlamak için bir yaz bekçi olarak çalıştı. iyi bir hırsız, dedi, en iyi şekilde hazırlanmalı.

breitwieser, çerçevesiz bir tablonun yeni doğmuş bir bebek kadar savunmasız olduğu konusunda uyardı. son derece dikkatli bir şekilde, resmi arkanıza, gömleğiniz ve paltonuzun arasına yumuşak bir şekilde yerleştirin.

şimdi partnerinizle birlikte müzeden ayrılın. eylemleriniz ne kadar gizli olursa olsun, hırsızlık muhtemelen hızlı bir şekilde fark edilecek ve acil bir müdahaleyi tetikleyecektir. polis aranacaktır. müze kilitlenebilir ve tüm ziyaretçiler aranabilir.

müzenin ana çıkışına gidin, ancak yaklaşan polis sirenlerini duysanız bile, özellikle de o sırada müzenin içinde veya dışında koşmayın. arabanıza yürüyün, çalınan eseri yavaşça bagaja koyun ve sürün.

hız yapmayın. şu anda ihtiyacın olan son şey bir polis tarafından durdurulmak. eve vardığınızda, eseri kimsenin yanlışlıkla göremeyeceği bir yere koyun. breitwieser ile kleinklaus ganimetlerini paylaştıkları ve her zaman kilitli tuttukları yatak odasına sakladılar.

breitwieser, çalınan eserinize doyasıya hayranlıkla bakın, ancak kesinlikle yapamayacağınız bir şey varsa onu satmaktır, dedi. çalıntı bir parçayı para karşılığında satmaya çalışmak çoğu sanat eseri hırsızının yakalanma şeklidir. sanat eseri hırsızlığında uzmanlaşmış polis dedektifleri, bunu ortaya çıkarmak için eğitilir. nakite ihtiyacınız varsa, dedi breitwieser, bir iş bulun. sanat suçundan çok daha az tehlikeyle para kazanılabilir.

1995'ten başlayarak, breitwieser ve kleinklaus yedi yıl boyunca iki haftada bir ortalama bir hırsızlık gerçekleştirdiler. sosyal veya ahlaki vicdandan kurtulmanız muhtemelen en iyisidir veya breitwieser'in yaptığı gibi hareketlerinizi haklı çıkarmak için bir sebep bulabilirsiniz. breitwieser, kendisini bir sanat hırsızından ziyade, başyapıtları rahatsız edici ve kalabalık sınırlardan özgür kılan bir kurtarıcı olarak görüyordu. bu şekilde, modern toplumun mucizelerinden biri olan ve toplumsal mirasın paha biçilmez eserlerine halkın erişimini sağlayan bir müzeden hırsızlık yapmak sizi hiç rahatsız etmeyecektir.

ayrıca, pek fazla arkadaşınızın veya akrabanızın olmaması ile tamirciye ihtiyacınız olmaması en iyisidir çünkü kimseyi evinize davet edemezsiniz.

son olarak, eser çalarken de saklarken de hata yapmayın. bu durumda, hapiste vakit geçirmeye hazırlıklı olun. breitwieser yıllarca hapiste kaldı. ayrıca ömür boyu sabıka kaydınız olabileceğini kabul edin. tabii tüm bu can sıkıcı ve riskli durumlar yerine eseri müzede bırakabilir ve istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

breitwieser, kasım 2001'de, isviçre'nin lucerne kentindeki richard wagner müzesi'nden 1584'ten kalma, dünyada buna benzer üç borudan biri ve tahmini değeri 45.000 £ olan bir borazan çaldıktan sonra yakalandı. bir güvenlik görevlisi, kaçarken breitwieser'ı görmüştü. ancak breitwieser iki gün sonra müzeye döndü. o gün, bir gazeteci olan erich eisner, köpeğini müze arazisinde gezdirirken, güzel bir paltoyla müzeyi inceleyen bir adamın tuhaf göründüğünü fark etti. son hırsızlık haberlerini bilen eisner, soygunda breitwieser'i gören gardiyanı uyardı ve breitwieser tutuklandı.

hikayenin sonu ise biraz trajik. annesi mireille breitwieser, yetkililerden kaçmayı başaran kleinklaus'tan oğlunun tutuklandığını duyduğunda, birçok eseri keserek veya parçalayarak yok etmeye başladı. resimleri çöp öğütücüye attı. vazolar, mücevherler, çanak çömlekler ve heykelcikler gibi diğer eserleri yakınlardaki kanala attı. bir kısmı daha sonra kıyıya vurdu ve kurtarıldı. tabloları oğluna öfkesinden dolayı yok ettiğini belirtti, ancak polis bunu kendisine ve kendisine karşı suçlayıcı delilleri yok etmek için yaptığına inanıyor. görünüşe göre eserlerin büyük sanatsal ve parasal değeri hakkında hiçbir bilgisi yoktu.

birçok kez hapse giren çıkan breitwieser, son olarak 2023 yılının mart ayında ev hapsine mahkum edildi.

kaynaktime.comwikipedia