Tupac Shakur Neden Öldürüldü?

Henüz 25 yaşındayken vurularak öldürülen ABD'li efsane Rap sanatçısı Tupac Shakur'un hayatına ve ölümüne dair.
Tupac Shakur Neden Öldürüldü?

girizgâh

tupac shakur 7 eylül 1996 gecesi death row plak şirketinin sahibi marion knight’la birlikteyken uğradığı silahlı saldırı sonucu 6 gün can çekiştikten sonra hayatını kaybetti. belki su testisi su yolunda kırıldı ama sonuç olarak bir sanatçı mafyanın hain kurşunlarına hedef oldu ve amerikanın zenci mahallelerinde görülmemiş bir yas başladı. ve ardından bir tartışma doğdu: tupac’ın ölümü gangsta diyarının alışılagelmiş suikastlerinden biri miydi?

baş kahraman tupac amaru shakur’un hikayesinin başlangıç noktası new york bronx.yaşamını ‘thug life’ (serseri yaşam) üzerine kurmuş bir rapper tupac.1971 yılında newyork’da doğdu. 

daha sonra ailesi ile baltimore’a taşındı.müzik kariyerine digital underground’da başlayan tupac “same song” adlı eplerine önemli katkıda bulundu.bunlarla yetinmeyip başarılı olduğu rapte kendi yolunu çizmeye karar veren tupac’ın kendi adıyla ilk ciddi çıkışı ise 1991 yılında “2pacalypse now” albümü oldu.albümde ‘brenda’s got a baby’ ve ‘trapped’ kendi çapında hit parçalar oldu ve ikiside rap dünyasında yeni bir soluğun, tupac ekolünün haberciliğini yaptılar.


1993 yılındaki “strictly 4 my n.i.g.g.a.z..” albümüyle ise platin plak kazandı. kasım 1994’tede “me against the world” albümünü kaydederken manhattan’da bir stüdyoda silahlı saldırıya uğrayıp 5 yerinden yaralı olarak kurtulan, 1995’in 8 aylık bölümünü ise tecavüz suçundan new york hapiste geçiren tupac sahnelere ancak 6 ocak 1996’da new orleans’ta aids’ten ölen yoldaşı eazy e‘nin anısına düzenlenen bir tribute konserle dönebildi. hapisten çıkmadan yayınladığı ve tarihte double formatta çıkan ilk rap albümü olma ünvanını alan 4. albümü (hani hapisten çıktığı günlerde fazladan yarım milyon daha satan albüm) "all eyez on me"nin birazda zenci mad max’ini anımsatan süper klibi sayesinde dünya çapında hit olan single’ı “california love” ise billboard listesinde 4 hafta boyunca tepede kalarak tupac’a listelerde kral dairesi keyfini tattırdı. 

California Love

müzik haricinde beyaz perdede görünmekten geri kalmayan tupac 1992’de ernest dickinson’ın “juice”inde, 1993’te de janet jackson’la ünlü “poetic justice”te bir dedektifi canlandırdığı “gang related”da ve 1994’de “above the rim”de 1995 “bullet”,1996 “gridlock’d” ve 1996 “gang related” de oynadı.tüm bu yaptıklarında zenci-beyaz eşitliğinden çok fanatik bir yaklaşımla zenci üstünlüğünü savunan ve haklarına ulaşabilmek için şiddeti savunan ırkçı amerikan hükümetine ve beyazlara karşı savaşılması gerektiği mesajını veren tupac, en sonunda bu yolda can verdi. hem de pisi pisine.

Tupac @ Gang Related

olayın nasıl meydana geldiğini anlatmadan önce geçmişinden biraz bahsetmem gerekiyor

çünkü tupac’ın ölümü aslında ona değil, bağlı olduğu plak şirketi death row’a ve sahibi marion “suge” knight’a yapılmış bir suikastin hedefinin şaşmasından ibaret.yani knight’a niyet tupac’a kısmet.death row plak şirketinin sahibi ve amerika’nın batı kıyılarındaki rap mafyasının babası olan marion “suge” knight, bir süre önce atağa kalktı ve aralarında dr. dre, snoop doggy dogg, tha dogg pound ve o zamanlar rap’in babası sayılan hammer gibi dev isimlerinde bulunduğu bir dolu karanlık rap yıldızıyla anlaştı.böylece california baz olmak üzere amerika’nın tüm batı kıyısında rap imparatorluğu kurmuş oldu.knight’ın rakibi sean “puff daddy” combs ise new york’taki bad boy record’un patronu ve de tahmin edersiniz ki, doğu yakasının babası.yanii evet tam anladığınız gibi rap dünyasını gangsta rapperlarla besleyen bu iki dev şirket,bad boy records (şimdiki adı puff daddy records) ve death row yaklaşık 1 yıldır sıcak savaş halindeler.

savaşın sebebine gelince

tam 143 kilo çeken 30’luk marion “suge” knight’ın 1995 yılında new york’da düzenlenen bir ödül töreninde sahneye çıkıp pazar payı için zaten kapışmış olduğu sean “puff daddy” combs’a bol küfürlü hakaretler yağdırmasıyla ortalık karıştı.zaten death row’a karşı çokda parlak durumda olmayan combs, çok kısa bir süre içinde üç ayrı kiralık katil grubuyla anlaştı ve işi temizlemesi için silahlara devretti. sanki sean “puff daddy” combs, kendisine yapılan hakaretlerden intikam almak ister gibiydi ama aslında tüm isteği death row’un önüne geçerek bad boy’un yeniden atağa geçmesini sağlamaktı. katliam organizasyonu 2 ay sonra marion knight’ın en yakın çalışma arkadaşı vurularak öldürüldü.cinayetin etkisiyle misilleme olsun marion knight ve gözdesi tupac shakur’da fazla düşünmeden merkezi los angeles’ta bulunan plak şirketlerinin new york’da da bir şubesini açmaya karar verdiler. bu onlar için sınırın geşilmesi ve doğu amerika rap mafyasının alanına girmek demek oluyordu.kanayan yaranın üstüne tuz biber gibi gelen bu olayın üstüne sıcak çatışmalar artık kaçınılmazdı.

konu hakkındaki durum buraya kadar böyle, şimdi bakalım silahların konuştuğu o gecede neler olmuş?

olayın gerçekleştiği 7 eylül cumartesi akşamı tupac shakur ve marion knight las vegas’ta mike tyson’ın ünvanını geri aldığı maçı seyretmişlerdi.çıkışta tupac, knight’la beraber siyah bmw’sine bindi.

Tupac'ın ölmeden önceki son fotoğrafı

beraber geldikleri diğer dokuz arabada ise hem kendisini hemde patronunu korumakla görevli son derece profesyonel korumalar vardı.tam yola çıktıkları anda bir cadillac konvoyun önünü kesti ve aracın içinden fırlayan 4 kişinin yaylım ateşiyle saatler 23:15’i gösterirken ortalık cehenneme döndü. hayatına son verilmesi için 3 ayrı kiralık katil grubuna kontrat çıkarılmış olan marion “suge” knight, yani asıl hedef, şaşırtıcı bir biçimde olaydan hafif yaralarla kurtulurken, olay yerinden geçen vatandaş kadar masum olmamakla birlikte biraz “talihsiz” diye nitelendirebileceğim tupac shakur ise ağır yaralandı.las vegas’ta university medical center’a kaldırılan ve derhal akciğeri alınan rapper, geçirdiği 2 ameliyata karşın ağır kurşun yaraları ve şiddetli kan kaybı sebebiyle kurtarılamadı. doktorlara göre öldüğünde annesi başucundaymış...

sonuçta siyah mafyanın 100 milyon dolarlık pazar için hesaplaşmasında 25 yaşındaki tupac shakur öldü. fakat aranan adam marion “suge” knight ise hala hayatta ve intikam almadan rahat uyku uyumayacağı şimdiden belli.öyle görünüyor ki rap dünyasında bundan böyle geveze çeneler değil, silahlar konuşacak...

Bu içerik de ilginizi çekebilir