Türk Lirası Dibi Görmüşken Enseyi Karartmadan Geleceğinizi Nasıl Var Edebilirsiniz?

Böylesine negatif bir ortamda birey olarak nasıl pozitif kalabilirsiniz? Geleceğinizi nasıl var edebilirsiniz? Girişimci, sanatçı, yatırımcı olarak nasıl kendinizi yetiştirebilirsiniz? Bir Ekşi Sözlük yazarının işinize yarayabilecek tavsiyeleri.
Türk Lirası Dibi Görmüşken Enseyi Karartmadan Geleceğinizi Nasıl Var Edebilirsiniz?

merkez bankası'na geceyarısı operasyonu sonrasında ekim 2021 itibarıyla dolar 9.20'lere dayandı, euro 10.70'e dayandı, sterlin ise 12.60'a yaklaştı. türkiye ekonomisi son hız çöküşe doğru gidiyor. bunu görmemek artık çok zor. fiyatlar almış başını gidiyor, her şey ateş pahası. gıda ve enerji krizi kapıda. enflasyon inanılmaz yükselmiş durumda.

dünya hükümetleri bir ton karşılıksız para bastı. artık paraya güvenemezsiniz, para değer kaybedecek. enflasyon bütün dünyada tavan yaptı. hayat artık daha zor, daha pahalı. iş piyasaları giderek kötüye gidiyor.

böylesine negatif bir ortamda birey olarak nasıl pozitif kalabilirsiniz? geleceğinizi nasıl var edebilirsiniz? girişimci, sanatçı, yatırımcı olarak nasıl kendinizi yetiştirebilirsiniz? benim tavsiyelerim şunlar:

1. tasarruf edin ve yatırımcı olun

dişinizden tırnağınızdan arttırdığınızı yatırıma dönüştürmeye çalışın. yemekleri evde hazırlayıp yiyin. dışarıda çay kahve içmek yerine kendi çay ve kahvenizi yapın. altın alabiliyorsanız alın. yatırım yapabileceğiniz nft'ler bulmaya çalışın. nft, metaverse, ve blok zinciri alanlarında kendinizi yetiştirin.

2. sıfır sermaye ile kendi şirketinizi kurun

laptop veya cep telefonu ve ınternet yeterli. dünyada öğrenebileceğiniz ve değer katabileceğiniz yüzlerce alan var. bu alanları keşfedin - bilgi ve beceri setinizi onla katlayın. mesela, amazon ve dropshipping alanlarında kendinizi yetiştirseniz birkaç ayda ciddi paralar kazanabiliyorsunuz. ınstagram'dan markanızı kurarak satış yapabilirsiniz. etsy gibi sitelerde sanat üretip satabilirsiniz. gumroad'dan kendi pdf veya kitabınızı üretip satabilirsiniz.

3. internet üzerinden para kazanma yollarını öğrenin ve hemen uygulamaya başlayın

birkaç yoldan nasıl para kazanırsınız, bulun ve uygulayın. mesela, evinizin bir odasını airbnb'ye açın ve evinizi otele çevirin. uber yapabilir misiniz? bionluk sitesine girin ve yapabileceğiniz işleri düşünün, orada tek kişilik bir şirket gibi çalışmaya başlayın. becerilerinizi satın. fiverr ve upwork gibi uluslararası siteleri de kullanabilirsiniz. online ders verebileceğiniz siteler var, orada profil oluşturup ders verin. özel ders verebilir misiniz? neleri öğretebilirsiniz?

4. sahip olduğunuz heyecanları, merakları, ve hobileri dünya ile paylaşın

medium'da blog kurun, meraklı olduğunuz konularda yazı yazın mesela. ben medium yazılarımdan ayda yaklaşık 70-80 dolar kazanabiliyorum mesela şu anda. youtube kanalınızı kurarsanız 1-2 seneye para kazanmaya başlayabilirsiniz. tiktok'ta hesap açsanız takipçi sayınızı arttırsanız, bol deneyler yapsanız, birkaç ayda belki de fenomen olacaksınız, bilgi, yetenek ve becerilerinizi kullanarak değer katacaksınız. patreon'da sayfa açıp sizi destekleyecek pek çok kişi bulabilirsiniz. kickstarter'a gidip sanatınızı, çıkaracağınız karikatür kitabınızın planlarını paylaşabilirsiniz, sizi beğenen, size yatırım yapan ve sizi destekleyen pek çok insan olabilir.

5. merak, hayal gücü, bilgi, deney, ve becerilerinizi en az 10 katına çıkarmaya çalışın

rönesans insanı olun ve kendinize yatırım yapın. yüzlerce eser vermeye çalışın. uzun vadede, 10 senede kendinizi bambaşka bir yerde hayal ederseniz, ve her gün bu yolda hareket ederseniz, kendi rönesansınızı, kendi markanızı var etmiş olacaksınız. 

kendinizi tek kişilik bir şirket olarak düşünün. ben mesela, kendimi aynı anda girişimci, yazar, sanatçı, gazeteci, içerik üreticisi, youtuber, blogger, tiktoker olarak var etmeye çalışıyorum. tek kişilik stüdyomu, online dükkanımı, iş modelimi, online derslerimi kurabilirim.

6. moralsizlikten ve ümitsizlikten sıyrılın

etrafta fırsat dolu. pek çok sayıda eser verin. kendinizi var edin. gelişen teknolojileri konusunda strateji üretin, merak edin, danışmanlık verin, uzmanlık kazanın, eser verin, öğrenin, yatırımcı olun, girişimci olun.

hayata daha yeni başlıyoruz. enseyi karartmayın. sizin dünyaya ve türkiye'ya katacağınız çok büyük eserler ve değerler var. etrafımızda füze gibi fırsatlar var. bunların peşinden gidin.

https://www.youtube.com/watch?v=xgknewwwyow