Türkiye'de Diğer İçkilerin Yanında Viskiye Neden Hep Üvey Evlat Muamelesi Yapılıyor?

Viski neden ülkemizde fazla sevilmiyor? Seveni bol elbet ancak bir bira, bir votka kıvamında tutulmuyor gibi. Sebebi sadece fiyatının daha pahalı olması mı? İnceliyoruz.
Türkiye'de Diğer İçkilerin Yanında Viskiye Neden Hep Üvey Evlat Muamelesi Yapılıyor?
iStock

viski içmenin gerekçesi, lezzetli olmasıdır

açıklayalım: viskinin sevilmemesinin sebepleri üzerinden gidecek olursak, birçok kişinin sebep gösterdiği şey tadının kötü olmasıdır. öncelikle, tat ve lezzet iki ayrı kavramdır arkadaşlar. bu ikisi bizim topraklarda sürekli karıştırılır. neden? çünkü biz, fakir bir toplum olduğumuz için, amacımız hep karın doyurmak olmuştur. bu yüzden elimizdeki kıt malzemeler ile lezzet arayışını sürdürdüğümüz için mutfağımız gelişmiştir. bunu örnekle açıklayacağım. detaya inmeden devam edelim...

mesela iyi şarap nedir? nasıl anlaşılır? muhtemelen, fransız aristokrat bir ailede yetişmiş olsanız, küçük yaştan itibaren sürekli iyi şaraplar tüketecek, bir damak zevkiniz oluşacak. bu damak zevki de iyi şaraplara alışmış olacak. bu yüzden gerek şaraptan anlıyor olacak, gerekse kötü şarabın tadını ayırt edebiliyor olacaktınız.

bizim topraklarda bilhassa dini sebeplerden ötürü alkol tüketimi kısıtlı olmuştur. bu yüzden geç tanıştığımız ve az tükettiğimiz bir şeyin bize lezzetli gelmesi kolay olmayacaktır. alışmak gerekir.

sigara içen arkadaşlar bilirler. sigaranın tadı çok kötüdür. ama zamanla, içmeye devam ettikçe tadı güzel gelmeye başlar. bu, tamamen alışmak ile bağlantılıdır.

gelelim küçük örneklere... kuzey ülkelerinden bir insanı getirip, güneydoğu'da kuzu eti yedirin. elit bir aile mensubu ise gözlerini kocaman açarak etin mükemmel olduğunu söyleyecektir. çünkü daha önce iyi etlerden deneyimlemiş ve çok daha iyisini bulduğu için bunu anlamış ve damağı şölen alanına dönmüştür. ortalama duruma sahip bir aile mensubu ise ya beğenir ya da beğenmiş gibi yapar. o tadı ayırt edemez. çünkü damağı bu tada alışarak gelişmemiştir. yine aynı sebepten, bir istanbullu yediği ortalama bir kebaba "müthiş" derken, aynı kebaba bir antepli "bu ne lan" diyebilir.

gelelim viskiye. viski bizim topraklara çok uzak bir içkidir. tadı iyi değildir. ama lezzetli bir içkidir. bu, sizin kaç yaşında bunu ne sıklıkla, hangi kalitede viskilerle deneyimlediğiniz ile direkt alakalıdır.

eğer -basit bir örnek vereyim- iki marka viskiyi tadıp, arasındaki farkı anlayamıyorsanız viski konusunda damağınız gelişmemiştir ve bu durumda viski veya viski içenler hakkında yorum yapmanız doğru olmayacaktır. zira bu viskiyle değil; sizin damağınızla alakalı bir durumdur.

gelelim aranan gerekçeye: viski lezzetli bir içkidir. damağınızda bıraktığı katmanlı tatlar da kaliteli bir içki olduğunun kanıtıdır. sakin bir kafayla, sakin bir ortamda yavaş yavaş tüketildiğinde eşsiz damak deneyimleri sağlar. ayrıca, her içkiyi illa içmek ya da anlamak zorunda değiliz dostlar. buna kafa yormak zorunda da değiliz.

not: alkol dostunuz değildir.