Viskiye Buz Atılır mı?

Viskiye buz koyulur mu? Viski buzlu mu içilir, buzsuz mu? Single malt viskiye buz atılır mı? Viskiyle ilgili en çok merak edilen konuların başında, viskiye buz atılıp atılmayacağı konusu geliyor.
Viskiye Buz Atılır mı?

viskisine göre değişir. genel olarak (viski standartlarına göre konuşuyorum tabii ki) ucuz ve nispeten dandik bir viski içiyorsanız isterseniz 10 tane atın, damak tadınıza nasıl uyuyorsa. ama daha iyisi, viskinin içine çok az miktarda (alkol oranını %35'lere düşürecek kadar) soğuk su damlatmaktır. bu sayede alkolün keskin tadı bir nebze azaltılıp viskinin içindeki farklı aromalara erişmek kolaylaşır.

hatta viski tadımı yapılıyorsa viskinin kalitesine bakılmaksızın bu soğuk su olayı uygulanır ama tabii tadım olayının başka detayları da var.


daha üst kalite viskilere ise buz atanı döverler zira buz, viskinin sıcaklığını fazla hızlı düşürüp tadının eksilmesine neden olur.

ha viskimi buzlu içerim derseniz, atacağınız buzu dondurmadan önce kaynatın ve internette satılan küre buz kalıplarından (google'a sphere ice mold yazarsanız birçok örneğini bulabilirsiniz) kullanın. donduracağınız suyu önce kaynatmanız daha şeffaf ve saf bir buz elde etmenizi (görsel ve işlevsel fayda), küre şeklinde dondurmanız ise yüzey alanını küçülterek buzun daha yavaş erimesini (işlevsel fayda) sağlar.

jack daniels'ı vs. nasıl içtiğinizin bir önemi yok. ister buzlu için, ister kokteyl yapıp için, ister kolayla için.

ama single malt scotch whisky'den söz ediyorsak buzsuz içilmelidir. zira single malt viskiye, tadını düzeltmek için konulan birkaç damlanın üzerinde su bile karıştırılması uygun değildir. buz da viski içinde ısınacağı için eriyecektir ve viskinin tadını gereğinden fazla seyrelticektir.

Viski taşı

whisky on the rocks diye bir tabir vardır, bu iskoç icadıdır. adamlar eskiden nehir yataklarının dibinden ufak taşları toplarlarmış, onları viskiye atarlarmış. işte taşın soğuğu viskiyi soğuturmuş, doğrudan buz olmadığı için de viskiye gereğinden fazla su karışması söz konusu olmazmış. bunun modern karşılığı viski taşıdır. alırsınız viski taşınızı, buzdolabına koyarsınız. viski içeceğiniz zaman atarsınız içine. hem viskiyi buz gibi soğutur, hem de fazla suyla tadını sulandırmaz.