Türkiye'nin de Sipariş Verdiği Çin Yapımı COVID-19 Aşısı Ne Kadar Güvenli?

Sinovac isimli Çin menşeli şirketin COVID-19 aşısı ne kadar güvenli? Ülkemizin de sipariş verdiği ve hatta faz 3 çalışmalarına başladığı aşı hakkında yardımcı olabilecek verileri derledik ve takdirinize bıraktık.
Türkiye'nin de Sipariş Verdiği Çin Yapımı COVID-19 Aşısı Ne Kadar Güvenli?
iStock

Aşıya mesafeli yaklaşan bir görüş

türkiye'de halka yapılması planlanan çin corona aşısı sinovac'ın 3. faz çalışmaları henüz yapılmamıştır.

dr. serdar savaş'a göre aşının güvenilirliği sıfıra yakın; 3. faz çalışmasının aşının sorumluluğunu taşıyan çin tarafından çin'de değil de türkiyede yapılması da absürdlük.
zira türkiye'de bu aşıyı seri üretme, hatta -70 derecede nakletme imkanı da yok. savaş, 2021 yazından önce türk insanının güvenilir bir aşıyla buluşma ihtimalinin neredeyse sıfır olduğunu söylüyor. kendi ailesi ve tanıdıklarına da çin aşısını asla yaptırmayacağını vurguluyor.

sağlık bakanlığı ve bilim kurulunun yürüteceği bir 3. faz çalışmasının tamamen güvenilmez olduğunu, 8 aylık pandemi sürecini eline yüzüne bulaştıranların tecrübeleri olmadığı bir alana hiç el at amamaları gerektiğini -aşı güvenilirliği, imalatı- ifade ediyor.

prof. dr. derya unutmaz (jackson lab. baş araştırmacısı) çin'in corona aşısı hakkında "faz 1 faz2 sonuçları heyecan verici değil, faz 3 hiç yok. şimdilik bekleyip sonuçlarını görmemiz gerek. ne kadar koruyuculuğu olduğunu tamamlanmış faz 3 çalışmasından sonra göreceğiz."

Aşıya olumlu yaklaşan bir görüş ise şöyle

bu aşı "en güvensiz aşı" falan değil. aşıları nature'a değerlendiren florian krammer bu aşının faz 2 sonuçları için şu ifadeleri kullanmış.

"the safety profile of the vaccine was excellent, and for both doses was comparable to that of the placebo. no grade 3 adverse reactions were reported."

"aşının güvenlik profili mükemmeldi ve her iki doz için de plasebonunki ile karşılaştırılabilir. 3. derece beklenmeyen yan etki bildirilmemiştir."

https://www.nature.com/…les/s41586-020-2798-3#sec13

türkiye'de uygulaması başlayana kadar faz 3 sonuçlarının çıkması beklenmektedir. hani aşının oluşturduğu immünite diğer aşıların gerisinde diye eleştiriyle gelin anlarım ama aşı güvenli değil derseniz hadi oradan derler.

brezilya'da 10.000 kişiden fazla bu aşıyla aşılandı ve ciddi bir yan etkiye rastlanmadı.

bu aşağıdaki de faz 3'ün ilk sonuçları.

"são paulo’s butantan institute, one of brazil’s leading biomedical research centers, which is carrying out the phase 3 tests, said the two-dose vaccine, called coronavac, proved to be safe in a trial so far involving 9,000 volunteers."

"3. faz testlerini yürüten brezilya'nın önde gelen biyomedikal araştırma merkezlerinden biri olan são paulo’nun butantan enstitüsü, coronavac adlı iki dozlu aşının şimdiye kadar 9.000 gönüllünün katıldığı bir denemede güvenli olduğunu kanıtladı."

https://www.reuters.com/…novac-brazil-iduskbn27429e

faz 3 çıkmadan vururlarsa doğru olmaz elbette ama aşının şu anda bilinen bir sorunu yok. yeterli bağışıklığı sağlamama ihtimali olabilir. buna söylenebilecek de şu: elimizde başka bir aşı yoksa bu hiç aşı olmamaktan bana kalırsa iyidir.


Gönüllü bir Ekşi Sözlük yazarı anlatıyor

aşının faz 3 çalışmaları daha önce de belirtildiği gibi türkiye, endonezya ve brezilya'da devam ediyor. her ülkede çalışma o ülkenin bilim insanları kontrolünde sürüyor. haklı tereddütler de var ancak varsayımlarını kesin bilgi gibi paylaşanlar maalesef salgın sürecini uzatmaktan başka birşey yapmıyorlar,

çin'de neden faz 3 yok savı yanlış zira çin'de bu aşı kullanıma açıldı, ancak uygulama batı standartlarına uygun ve kontrollü olmadığı için haklı olarak kabul görmüyor.

çin aşısının ilk sonuçları antikor seviyesi düşük olmakla birlikte yan etki tarafında güvenli olarak değerlendiriliyor, koruyuculuk faz 3 sonrası ortaya çıkacak. bu değerlendirmeler batı bilim insanlarının değerlendirmeleri. zaten ciddi yan etki beklenmiyordu zira eski teknikle geliştirilen inaktif virüs aşısı bu.

çin aşısının ucuz olduğu doğru değil, pfizer aşısı 20 usd. geçen hafta siparişimiz için doz başına 25 usd ödedik çin aşısına, ilk parti 10.000.000 doz. burada avrupa birliği ve abd nin hibe adı altında pfizera daha faz 2 de ödeme yaptığını hatırlatmak lazım.

çin aşısı tabii ki ideal seçenek değil ancak mevcut durumda iyi seçeneklerden biri.

şunu unutmamak lazım: en iyi aşı bile toplumda çoğunluğa uygulanmadıkça bir işe yaramaz, bu sebeple önyargıları bir tarafa bırakıp kendi bilim insanlarımızın değerlendirmelerine güvenmek zorundayız.

şahsen hem pfizer hem sinovac için faz gönüllü başvurusunda bulundum, geçen cuma coronovac faz 3'e dahil oldum. yani çin aşısı eğer placebo değilsem bana uygulandı.

faz 3 sonuçlarına göre karar verirsek hepimiz için daha iyi olacak, maalesef salgında herkes kendi kararlarından mesul değil, birimizin yanlışı hepimizin hayatını mahvedebilir. lütfen önyargı ve paranoyalarınızı bir tarafa bırakıp mümkünse yurt dışı yayınları takip edin. burada kaos ve kötü haber ilgi çektiğinden hem basında hem bu sosyal medyada hep bunlar pompalanıyor.

aşının milliyeti olmaz, etkinliği, koruyuculuğu, yan etkisi olur.