Türkiye'nin İlk Eşcinsel Seri Katili: Çumra Canavarı Abdullah Aksoy

1962-1967 yılları arasında 13 kişiyi öldüren, Türk kriminoloji tarihine Türkiye'nin ilk eşcinsel seri katili olarak geçen bir isim Abdullah Aksoy.
Türkiye'nin İlk Eşcinsel Seri Katili: Çumra Canavarı Abdullah Aksoy

"çumra canavarı" olarak da bilinen, konya'nın çumra ilçesinde namazında niyazında bir adam olarak yaşamış ve 1960'larda epey cinayet işlemiş türkiye'nin bilinen ilk ve tek eşcinsel seri katilidir abdullah aksoy. 


kendisi pasif homoseksüeldir. evine davet ettiği erkekleri cinsel ilişkiye zorlamış, kabul etmeyip tartışanları keserle başlarına vurarak ya da boğarak öldürmüştür. 


bir diğer tuhaf özelliği de inşaatçı olmasından mütevellit duvar örme, yer döşeme işlerinden iyi anlaması ve kurbanlarını kendi evinin zeminine ya da bahçesine dik bir şekilde baş aşağı gömmesidir. 

bunun nedeni ise sonradan ortaya çıkmıştır. çumra ilçesi çatalhöyük ören yerinin sınırları dahilindedir ve çatalhöyüklülerde ölülerini kendi evlerine bu şekilde gömmek bir gelenektir.

abdullah aksoy, türkiye'nin belki de en psikopat seri katilidir. bu zamana kadar tespit edilen 13 kişiyi keserle öldürüp, tecavüz edip, ikamet ettiği evlerin altına gömmüş. bunların arasında çatalhöyük kazıları için gelen iki alman arkeolog da var. 

işlediği cinayetlerin bir kısmı da ölümünden 23 sene sonra, 1990 yılında ortaya çıkmış. muhtemelen birkaç tane daha vardır ortaya çıkmayan. 


abdullah aksoy, yargılanma sürecinde cezaevinde belindeki kuşakla kendini su borusuna asarak intihar etti (1967). gerçi yargılanmanın sonunda da alacağı ceza büyük ihtimalle idam olacaktı. ailesi bile kabul etmemiş cenazesini. kimsesizler mezarlığına gömülmüş.