Türklerin Yemekte Çatal Bıçak Kullanması Tam Olarak Ne Zaman Başladı?

Bir zamanlar çatal bıçak kullanmayı kafir âdeti sayan toplumumuz ne zaman çatal bıçak kullanmaya başladı?
Türklerin Yemekte Çatal Bıçak Kullanması Tam Olarak Ne Zaman Başladı?

türklerin yemekte çatal bıçak kullanması osmanlı imparatorluğu'nun 30. padişahı sultan ikinci mahmud döneminde başlamış bir âdettir. bu döneme kadar yemekte çatal bıçak kullanmayı " kâfir âdeti " saymakta imişiz.

hikâyesine gelir isek

ikinci mahmud, dönemin ünlü isimlerinden hüsrev paşa'yı istanbul'da demir atmış ingilizlerin blonde adlı gemisinde düzenlenecek baloya gönderir. paşa burada gavurların masada yemek yiyerek çatal bıçak kullandıklarını parmaklarıyla mümkün oldukça yemeklere dokunmadıklarını fark eder. bunun üzerine kendisi sultan mahmud'a üzeri değerli taşlarla işlenmiş çatal bıçak takımı hazırlatıp hediye eder.

II. Mahmut

böylece sultan mahmud, tarihte çatal bıçak kullanarak yemek yiyen ilk osmanlı padişahı olacaktır. daha sonra bu gelenek bürokratlar ve sosyete arasında da hızla yaygınlaşır. lâkin yer sofrasından masaya geçiş bir sonraki padişah, sultan abdülmecid döneminde gerçekleşecektir. hüsrev paşa zaten batılılaşma yanlısı olsa da üzerinde çok daha fazla baskı oluşmaması için "sormayın efendim başımıza gelenleri: baloda kâfir işi çatal bıçakla yemek yedik iyi mi!" şeklinde konuşacaktır etrafta.

dipçe-i sadâret: hüsrev paşa, ikinci mahmud'un vefat ettiği gün sadrazamı yaka paça tutup "ver ulan şu mührü bana. ölü adamın mührüyle sadaret olmaz!" diyerek kendi kendini osmanlı imparatorluğu'nun yeni sadrazamı ilan eden bir garip kişiliktir aynı zamanda:)