Üçüncü Dalga Kahve Hareketinin Öncüsü Sayılan Barista: James Hoffmann

2007'de Dünya Barista Şampiyonası'nı kazandıktan sonra öne çıkan İngiliz baristanın YouTube videoları izlemeye değer.
Üçüncü Dalga Kahve Hareketinin Öncüsü Sayılan Barista: James Hoffmann

Kimdir?

ingiliz menşeli barista. tabii barista deyip geçmemeli, 3rd wave kahvecilik mevzusunun elebaşılarından biridir. eleştirilebilecek bir sürü fikri olmasının yanında konuya yaklaşımı araştırmacılığı takdire şayandır. ayrıyeten (bkz: the world atlas of coffee)

kahvemizi kaynar suyla demlememizi tavsiye eder

öncelikle ülkemizde maalesef yurt dışında oluğu kadar kahve çeşidi bulunmuyor, dolayısıyla elimizde zaten mükemmel kahveler yok. bu çok iyi olmayan kahveleri birde kötü ve yanlış demleme teknikleriyle demlersek, elimizde bir fincan çamurdan farklı bir şey kalmıyor. bu yüzden bu adamın dediklerini denemenizi şiddetle öneririm.

Dikkat çekici bir videosu

hoffmann, the ultimate french press technique videosuyla v60, aeropress, american press gibi fancy aletlere merak salıp eski cefakar french press'in pabucunu dama atmış şahsıma french pressimle aşk tazelememi sağlamış bir insan:


videoyu izleyince başta bi "hadi lan" dedim, zira yıllardır tüm tariflerde geçen 4 dakikayı aman geçmeyin kahve mahvolur ezberini yıkıyor. korka korka denediğimdeyse, gayet mükemmel bir sonuç elde ettim. temel mantığı, çekirdeklerin süzgeçten süzülmekten ziyade yerçekimiyle çökmesini sağlamayı amaçlıyor ve sedimentasyon sürecine olabildiğince müdahale edilmiyor.

işin sonunda yine de kağıt filtre gibi %100 temiz bir bardak çıkarmıyor ama geleneksel yönteme göre azaltıyor. 9-10 dakikalık bir temas süresi olduğu için kahvenin yağını bardağa geçiren, oldukça gövdeli (sert, acı falan değil, yoğun) bir içim sunuyor.

temiz içim sevenlere hitap etmeyebilir ama ben seviyorum. her çekirdekle gitmiyor ama. kakao, fındık vs notalara sahip güney amerika kahveleriyle genelde gayet uyum sağlar, ama kırmızı meyve vs notalarına sahip etiyopya kahveleri v60'daki başarısını french press'te gösteremiyor.

Düşündürdüğü şeyler

moka potumun contalarını yenilemek için internette fiyat araştırması yapmam sonrası, google ve facebook algoritmalarının marifetlerini gösterip her yerde karşıma kahve ile ilgili videoları ve reklamları çıkartması ile kendisinin videolarını izlemeye başladığım, ancak türkiye fiyatı 12.000 ve üzeri olan makineler dışında hazırlanan kahvelere sıvı bok muamelesinde bulunurken snobluğu kabul edilebilir düzeye getirip ulan bir makine de ben alsam mı dedirten youtuber.

pardon, iyi espresso için makinanın basıncı, sıcaklığı, ıvır zıvırı, çekirdeğin kavrulma şekli, çekilme derecesi, gramajı, demleme süresi ve oranı vs. bir ton değişkenlerle oynayarak ideal olanı bulmak gerekiyor. bazen kendisi de ilk yaptığı kahveyi beğenmiyor ve lavaboya döküp, ince ayarlamalar gerçekleştirip yenisini yapıyor.

evimin periferisinde benim alıp eve koyacağımdan çok daha iyi makinalarda çok daha iyi baristalar tarafından defalarca kere hazırlanmış ve bir lezzet standardına erişmiş 3. nesil kahvehanelerden 1000 adet içersem sadece makina fiyatını ancak amorti etmiş oluyorum diye düşününce meh diyorum.

kendisinin verdiği kahve hazırlama tavsiyelerine bir göz atın derim.

kendisinin youtube kanalı, içerik ve şekil itibarıyla bir youtube kanalının nasıl olması gerektiğine örnek teşkil eder

çok iyi bildiği bir konuda, konuyu tüm detayları ve bilimselliği ile ele alıyor, izleyiciye mutlak surette yeni bir bakış açısı kazandırarak bir yarar sağlıyor. konuyla ilgili oluşturmaya çalıştığı standartlarla birlikte, videoları bir kerteriz noktası haline geliyor.

kahve endüstrisindeki markalara bağımlı kalmadan, reklam kokan hareketlere girişimeden tüm gerekli maddi desteği farklı sektörlerden sponsorluk alarak ya da takipçilerinin bağış yapabildiği platformlardan (bkz: patreon) da yayın yaparak tarafsızlığını çok iyi koruduğunu ekleyebiliriz. böylelikle bir influencer görüntüsü ile kendi adını kötüye çıkarmıyor ve yeri geldiğinde bir çok markanın kafasına kafasına vurabiliyor. giriş tipi kahve öğütücüleri için yaptığı çalışma buna örnektir. yayının sonunda çekinmeden, bu öğütücülerden alacağınıza kahve aldığınız yerde öğütün daha iyidir, diyebilmiştir.

kahveye olan ilgim on küsür yıl önce başladığı zaman ekşi sözlük yazarlarından kahvedelisi'nin yazıları bana rehber olmuştu. yeniden kahveyle ilgilenmeye başladığım bu zamanlarda ise hoffman'ı izlemek, bir ileri seviyede benzer bir etki yaratıyor diyebilirim.

kanalında geçen yıl yayınlanan videolardan biri ise bir miktar bizden

bir grup sivil toplum örgütü gönüllüsü, suriyeli mültecilerin ülkemize kattığı kahve kültürünü anlatan bir video çekmişler ve şu anda hoffman'ın kanalında yayında.