Ünlü Bisiklet Yarışı Tour de France'ın Başlamasında Yazar Emile Zola'nın İlginç Katkısı

Bu sene 110. seferi düzenlenen turun başlangıcına gittiğimizde Fransız yazar Emile Zola'yı görüyoruz.
Ünlü Bisiklet Yarışı Tour de France'ın Başlamasında Yazar Emile Zola'nın İlginç Katkısı

tour de france bisiklet yarışının doğuşunda ünlü yazar emile zola'nın dolaylı yoldan büyük katkısı vardır.

dönemin fransız ordusunda görev yapan, yahudi kökenli yüzbaşı dreyfus 1894'de, orduya ait bilgileri almanlara verdiği iddiasıyla ömür boyu hapse mahkum edilir. ancak iki yıl sonra, suça teşkil eden mektubun başka bir subay tarafından yazıldığı ortaya çıkar. hadise halk içinde büyüyünce, mektubun asıl sahibi hakkında dava açılır ama o subay göstermelik olan bu davadan beraat eder.

beraat kararının ardından emile zola imzalı bir makale gazetenin ilk sayfasında yayımlanır. ordunun komuta kademesini hedef alan ve cumhurbaşkanı'na yazılan açık mektup fransa'da bomba etkisi yaratır ve ülke kelimenin tam anlamıyla ikiye bölünür.


dönemin en çok satan spor gazetesi l'vélo bu bölünmede zola'dan yana tavır alır fakat gazetenin en büyük reklamverenleri karşı tarafta saf tutmuştur ve gazeteye olan desteklerini geri çekerler. bu grup sonra kendilerine yakın bir gazete kurmanın arayışına girerler. eski bisiklet yarışçısı henri desgrange öncülüğünde l'auto gazetesi kurulur. ama bu yeni kurulan gazete, hedeflediği satış rakamlarını bir türlü tutturamayınca, ekip bütün ülkeyi dolaşacak bir bisiklet yarışı fikrini ortaya atar.

böylece dünyanın en ünlü bisiklet yarışı 1903 yılının temmuz ayında başlamış olur. batmakta olan gazetesi satış rekorları kıran henri desgrange, 1903'den 1935'e kadar yarışın direktörlüğünü yürütmüştür.

l'auto başından itibaren sarı kağıda basılıyordu.


birinci dünya savaşı'nın sonrasında yapılan yarışlarda genel klansman liderlerine sarı mayo vermeye başlanmıştır.