Varlığı 60 Küsur Yıl Sonra Açıklanan Gizli Amerikan Üssü: P. O. Box 1142

ABD'nin 60'lar ve 70'lerdeki uzay programlarını derinden etkileyen şey; Soğuk Savaş döneminin çok öncesinde, İkinci Dünya Savaşı sırasında kullanılan ilginç bir üs olan P. O. Box 1142'ydi.
Varlığı 60 Küsur Yıl Sonra Açıklanan Gizli Amerikan Üssü: P. O. Box 1142

ikinci dünya savaşı başlarında (1939) washington dc yakınlarında bir askeri kamp hazırlanır. yeri son derece gizlidir. sonraki 50 yıllık süre boyunca da hakkındaki diğer bilgilerle beraber gizli tutulmuştur. bu kamp hakkındaki bilgiler 2006 yılında abd milli park hizmetleri gaziler ile röportaj yapıncaya kadar bilinememiştir.

bu askeri üste görev alacak askerler özel olarak seçiliyordu. seçilen askerler nazilerden kaçıp abd'ye sığınan yahudilerden oluşuyordu. gözünüzde ilk anda muhakkak inglourious basterds sahneleri gibi şeyler canlanmıştır. röportaj yapılan gazileri dinlediğinizde fark ediyorsunuz ki onlar da öyle sanmışlar. ama olaylar başka şekilde ilerlemiş.

sığınmacı yahudi (yeni amerikan vatandaşı) askerler diğer asker adayları ile birlikte klasik askeri eğitimlerini tamamlarlar. görevlendirme zamanı geldiğinde orijinal abd'li askerler çeşitli bölüklere, taburlara dağıtılırlarken, yahudi askerlerden bazıları hiçbir yere görevlendirilmezler. komutanları onları yanına çağırır. almanca düzeyleri iyi olanlara doğrudan gizli bir üste görevlendirildikleri bildirilir: 1142'de.


bu görevlendirmeyi alan askerler washington dc'nin güneyine doğru giden bir otobüse alınır. otobüsün camlarına tahta kalaslar çakılmıştır. dışarısı doğru düzgün görünmemektedir. otobüs ormanlık bir alanda ana yoldan çıkar. bir süre daha gittikten sonra gizli üssün sınırına ulaşır. içeri girerler. otobüsten inen askerlerin gördükleri manzara karşısında şaşkınlıkları artar. üs bölgesi askeri bir alandan çok, bir tatil köyüne veya bir golf klübüne benzemektedir. yüzme havuzu, tenis kortu gibi bir askeri üste görmeyi pek beklemedikleri şeylerle karşılaşmışlardır.

askerlere ilk söylenen şey; burayı kimseye anlatamayacakları, bunun çok büyük bir gizli operasyon olduğudur. birkaç hafta sonra askerlere üsse nazilerin getirileceği söylenir. naziler üsse getirildiğinde askerlerin şaşkınlığı daha da artar. zulümden kaçan yahudi askerler yakalanan bu nazilerin neden abd'ye getirildiğini, üstelik neden böyle bir üsse getirildiklerini anlamakta zorlanırlar. üs komutanları tarafından yahudi askerlere görevleri o gün açıklanır: "istihbarat toplayarak birleşik devletler'e yardım etmek".

o yıllarda alman roket bilimi zirve dönemini yaşamaktadır. naziler avrupa'daki birçok hedefi vurabilmektedir. fakat abd için esas risk; roketlerin daha da geliştirilmesiyle new york veya washington'a saldırı yapılması ihtimalidir.


yahudi askerler üsse getirilen nazi askerlerini ve üst düzey yetkililerini tek tek sorgulamaya başlar. özellikle roket teknolojisi üzerine bilgi almaya çalışırlar. 1142'nin en büyük başarılarından biri işte bu konuda elde edilir. hitler'in v-2 roketlerini yaptırdığı bir bölge bu sorgular sonucu bulunmuştur. alman roket bilimi uzmanlarından wernher von braun ve diğer bilim insanları peenemünde isimli gizli bir yeraltı fabrikasında bu projeler üzerinde çalışmaktaydılar. uçaklarla yapılan tespit çalışmaları ve 1142 sorgulamaları sayesinde yeri tespit edilir ve bölge bombalanır.

savaşın bitmesiyle pentagon'dan bazı yetkililer alman bilim adamlarını abd'ye getirmek üzere çalışmalara başlarlar. çünkü onları ülkeye getirmezlerse geliştirilen tüm o teknolojinin heba olacağını düşünüyorlardı. operasyon riskliydi. çünkü sonunda bu yetkililerin hapsi boylama ihtimali bile söz konusuydu. sonraki günlerde bu plan doğrultusunda yasa dışı olarak birkaç yüz alman bilim insanı abd'ye sokuldu. böylece nazi savaş gücünün olmazsa olmazı roket bilimcilerin, abd savaş gücüne eklenmesi süreci başlatılmış oluyordu.

işlerin daha da ilginçleştiği yer burada başlar. bu süreçten sonra, başta bahsettiğim yahudi askerler bir refakatçi, bir halkla ilişkiler personeli haline gelir. avrupa'da savaş sona ermiştir. bu askerlerin görevleri bir anda bu insanları rahat ettirmek haline gelmiştir. moral subayı olmalarına karar verilmiştir. kaderin cilvesi... kendilerini öldürmek üzere hareket etmiş bir yapının önemli figürlerinin rahat etmesini sağlamak zorunda kalmışlardır.

po box 1142'de wernher vor braun ve diğer alman bilim insanlarına oldukça iyi bakılır. yahudi askerler mümkün mertebe onlardan bilgi almaya devam ederler. öte yandan onlara refakat edip huzurlu hissetmelerini sağlamaya çalışırlar. verilen görev bu yöndedir.

P. O. Box 1142 anıtı

alman bilim insanlarından wernher von braun'un farklı ilgi alanları da vardır. wernher için esas ilgi alanı roketler ve ay'a gitmekti. v-1 ve v-2 roketlerinin yapılmasını da uzaya gidiş açısından önemli bir gelişme olarak görüyordu. bu roketleri üretmesi nedeniyle sorumluluk hissediyor muydu peki? fabrikalarında çalışan yahudi işçilerin ne şartlarda çalıştığından, auschwitz'den ve diğer gelişmelerden haberdardı. ama ne kadar sorumluluk hissediyordu, bunu röportajı veren askerler bile cevaplayamıyorlar.

1142'de görevli yahudi askerler bu insanlara savaş suçlusu gibi davranamıyordu. çünkü ordunun emirleri bu insanlardan maksimum faydalanmak üzerine kuruluydu. görevli askerler her gün bu zorlu ikilemi yaşamak zorunda kalıyorlardı. üstelik abd bu operasyonu bir süre daha devam ettirmekte kararlıydı. çünkü savaş sonrası sscb ve abd arasında en çok alman bilim insanını kimin alacağı meselesi bir yarış haline gelmişti.

wernher von braun ve birçok alman bilim insanı abd'nin değişik roket projelerinde görev aldılar. daha sonra nasa ile yürütülen çalışmalar ile birlikte bu çalışmalar apollo programına dönüştü. aileleri ve yakınları abd'ye getirildi. oldukça rahat bir hayat sürmeleri için imkanlar sağlandı.

po box 1142 işlevini tamamladıktan sonra 1946 yılında imha edildi. tüm gizli kayıtlar ya yok edildi, ya da gizlendi. yahudi askerler gizlilik yemini etmişti. pek çoğu hikayelerini mezara götürdüler.