Will Smith'in Chris Rock'a Attığı Tokadın ABD Medyasına Verdiği Muhtemel Mesaj

94. Oscar ödül töreninde Will Smith'in, karısı Jada Pinkett'e yaptığı espri nedeniyle sunucu Chris Rock'a tokat attığını artık biliyorsunuz. Bu hareketin yansımaları ise ABD'nin bazı kesimleri için maalesef hoş olmayacak gibi duruyor.
Will Smith'in Chris Rock'a Attığı Tokadın ABD Medyasına Verdiği Muhtemel Mesaj

gelin, will smith'in tokadı konusuna bir de şurdan bakalım

amerika'da nüfusun %12'sini oluşturan siyahlar, hapishane nüfusunun %33'ünü oluşturmakta ve eğer amerika hakkında en ufak bir bilginiz varsa, bu eşitsizliğin en önemli sebebinin sistematik ırkçılık olduğunu da biliyorsunuzdur.

bu görüşe karşılık, amerika'da ırkçı sağa yakın siyasi akımlar da problemin sistem ile alakalı olmadığını, siyahların doğalarında şiddete yatkınlık olduğu için onların daha çok suç işlediğini savunurlar.

şimdi bu will smith denilen beyin özürlü, beyazların 100 yıldır domine ettiği bir sektörün, yıllardır siyahlara daha fazla yer verilsin diye mücadele edilen bir platformu olan oscar töreninde, bir siyah aktör olarak, ev sahibi olan siyah komedyene boktan bir espriye kızdığı için çıktı sahnede tokat attı.

"beyaz elit törende kavga eden iki siyah adam."

bakın, bu olayın sembolik öneminin ne kadar altını çizsem azdır. bu başka ülkede yaşansa, bu kadar kayda değer bir olay olmazdı ancak konu hayatı televizyondan öğrenen amerikan toplumu olunca, bu tip sembolik olayların derin sosyolojik kırılmalara neden olduğunu hatırlamak lazım. bana göre will smith, 200 yıldır amerika'da ırkçılıkla mücadele etmiş bütün aktivistlerin yüzüne tükürdü resmen. siyahların doğasında şiddet olduğunu savunan bütün kafatasçıların poster çocuğu oldu.

amerika'daki sistematik ırçılık probleminin çözülememesinin en büyük nedeni, beyaz elitlerin kendilerine avantaj sağlayan statükoyu bozmaya yanaşmamasıydı. oscar töreni de hep amerikan beyaz elitlerine ait bir tören olarak görüldüğü için son 20 senede bunu değiştirmeye yönelik önemli bir çaba vardı. ancak will smith'in yaptığı hareket, oscar'lardaki beyaz elit hegamonyanın bozulmaya başladığı dönemin sonucu haline geldi.

yani o tokat, amerika'ya şu mesajı verdi: "siyahlara toplumun elit kademelerinde yer verirseniz, şiddet oraya da sıçrar."

muhtemelen benim abarttığımı düşünüyorsunuz ama amerikan toplumunun ırkçı bilinçaltını böyle olaylar şekillendiriyor. bu tip olayların yarattığı algıları kırmak yılları, yüzyılları alıyor.