Yabancı Müzik Sektöründe Rastladığımız Bootleg İfadesinin Anlamı Nedir?

Daha çok yabancı orijinli albüm/konser kayıtlarında gördüğümüz "bootleg" ifadesi neyi anlatıyor? Kısaca açıklayalım.
Yabancı Müzik Sektöründe Rastladığımız Bootleg İfadesinin Anlamı Nedir?
iStock

bootleg... internet aleminin derinliklerinde yüksek paralar veya değiş tokuşlarla ticareti de dönen, bir anlamda tarihe ışık tutan korsan kayıtlardır. bu kayıtlar birer hazine gibi meraklıları tarafından aranır bulunur saklanır. müzik tarihine müthiş katkı yaparlar. aklınıza gelmeyecek bunu kim çekti acaba diyeceğiniz 60'ların 70'lerin dahi korsan video çekimi konser kayıtları olabilir. bazıları umulmadık şekilde net çekimlerdir. genelde ses kayıtları olarak bulmak daha kolaydır.

bir bakıma büyük bir kültür hizmetidir. büyük sanatçıların efsanelerinin dolgu taşlarıdır adeta. onların, gıyablarında onların ağzından anlatılmasıdır bir bakıma.

metallica, iron maiden vb. steril grupları bir kenara koyarsak, canlı performansında yeniliklere açık pek çok sanatçı ve grubun yayınlamasına ticari olarak imkan bulunmayan pek çok eşsiz an, bootleglerle günümüze ulaşmıştır.

misal bir leonard cohen'i, bir pink floyd'u, bir black sabbath'ı, bir led zeppelin'i bootlegleri olmadan takip ederseniz, hep bir parça eksik kalırsınız.

bootleg, genellikle ünlü kişilerin yaptıkları işlerin başka kişiler tarafından, resmi olmayan yollarla, onların adını kullanarak satılması, kendilerinin haberi olmadan ünleri üzerinden para kazanılmasıdır.

daha açık olmak gerekirse bir örnek vereyim: mesela bir müzik grubunun konser kayıtları cd'ye basılıp satılabilir. ama işte o albüm grubun kendisi tarafından yayınlanmamıştır. 3. bir şahıs tarafından o grubun adını kullanarak para kazanma taktiğidir bu.

bootleg materyaller genellikle şunlardır:

-konser kayıtları
-konser görüntüleri/videoları
-rarities
-demo kasetleri
-röportajlar

İlginç bir notla kapatalım

19. yüzyılın ikinci yarısına kadar, sadece içerdiği iki kelimenin sözlük anlamlarını taşıyan "bootleg", "çizmenin bacak kısmı" anlamına gelmekteydi. ilk kez 1889'da nebraska, omaha'da, uygulamada kullanılan yöntemden ötürü, "içki kaçakçılığı yapmak" anlamında kullanılmıştır. daha sonra ise, diğer yasadışı veya korsan malları da kapsayan bir ifade haline gelmiştir.