Yaşlı İnsanlara Karşı Cinsel İstek Duyma Durumu: Gerontofili

İlk olarak 1901 yılında psikiyatrist Richard von Krafft-Ebing tarafından tanımlanan gerontofiliye (gerontophilia) kısa bir bakış.
Yaşlı İnsanlara Karşı Cinsel İstek Duyma Durumu: Gerontofili

gerontofili (gerontophilia) yaşlılara cinsel ilgi duymaktır. bu tarz kişiye gerontofil denir. gerontofili sözcüğü 1901 yılında richard con krafft-ebing tarafından oluşturulmuştur. 

internette pornografik aramalarda sözcüklerin % 0.15'i gerontofil ile bağlantılı aramalardır.


1981 yılında seksolog john money, gerontofili'yi şöyle tanımlamıştır:

genç bir yetişkinin, uyarılmayı başlatma ve devam ettirme ile orgazma ön ayak olması ve ulaşması için kendisinden çok daha yaşlı bir insanla cinsel aktivite gerçekliği veya fantezisi kurma durumudur.

para veya maddi şeylerle de alakalı değildir. burada durum yaşlı kişilerin fiziksel özelliklerinin gerçek bir gerontofile çekici gelmesidir; mesela dayanıksızlık, kırışıklar, kamburluk, beyaz saç gibi...

gerontofilinin nedeni hakkında pek bir bilgi ve araştırma mevcut değil ancak en ilginç teori ilgiliz psikayatrist t.c. gibbons tarafından ortaya atılmıştır. gibbons, bu eğilime sahip kişilerin bilinçaltında pedofilik eğilimler de barındırdığına inanıyor ve iki eğilimin de cinsel organ tüylerine duyulan fobi ile ilişkili olduğunu iddia ediyor.

bu eğilime sahip kişi, yaşlı vücut tipini çekici bulur ve tahrik olması için bu vücut tipini görmesi ya da düşünmesi gerekir.