Yeni Star Wars Dizisi The Mandalorian'ın Konu Ettiği Mandalor Irkı Neyin Nesidir?

Star Wars evrenini genişleten The Mandalorian, 12 Kasım itibarıyla Disney+'ta yayınlanmaya başladı. Peki nedir bu Mandalor ırkı? Nereden gelir, nereye gider? İşte bu ırkın tarihçesi ve dizinin ilk bölümünün kısa incelemesi.
Yeni Star Wars Dizisi The Mandalorian'ın Konu Ettiği Mandalor Irkı Neyin Nesidir?


genel bilgi vermek gerekirse

(bu bilgiler canon olmayabilir çünkü disney'in satın almasıyla legends yapıldı) mandalor ırkı, mandalor gezegeninden bir ırk olup yavin savaşından 4000 yıl kadar önce cumhuriyet'e savaş açmış bir ırktır.

önce dış halkadaki gezegenleri istila ettiler, sonrasında direkt cumhuriyeti hedef aldılar. cumhuriyet güçsüz bir durumdaydı ve jedi'lardan yardım istedi. jedi konseyi bu savaşa dahil olmama kararı aldı. fakat revan önderliğinde bir grup jedi konseyine karşı gelerek savaşa dahil oldu, cumhuriyet ordularının başına geçti.

sonrasında bu savaşların sebebinin bilinmeyen bölgelerdeki sith imparatorluğu olduğu ortaya çıktı. revan mandalorluları büyük bir yenilgiye uğrattı. mandalor'u öldürdü ve onun (mandalorlular'ın liderine verilen isim) maskesini aldı sakladı. o maskenin kültürel bir değeri olduğu için o maske olmadan yeni mandalor seçilemediği için mandalorlular uzun süre lidersiz kaldı ve galaksiye dağılıp paralı asker oldular.


revan bilinmeyen bölgelere sith imparatorluğunu bulmaya yolculuğa çıkmadan önce canderous ordo'ya maskenin yerini söyledi. mandalorluları toplamasını ve cumhuriyeti gelecek olan büyük savaşa hazırlamasını söyledi. sonrasında canderous ordo yeni mandalor oldu ve ırkını toplamaya başladı. bunlar kotor hikayesiydi.

sonrasında, the clone wars serisinde tekrar gördük mandalorluları. jedi'ları sevmeyen bir ırk olarak karşımıza çıktı. rebels dizisiyle imparatorluk döneminde imparatorluk kuklası bir rejimin oluştuğunu gördük. savaşın şanına önem veren bir ırk olup galaksiye ödül avcılığıyla nam salmıştır. jango fett, boba fett ve canderous ordo en bilinen ödül avcılarıdır bu ırkın. bu dizide yine bir ödül avcısını görüyoruz. daha geçmişine inilmedi ama bir bağlantı çıkacak mı merak ediyorum.

dizi episode 6 (jedi'ın dönüşü) sonrasını anlatıyor. ilk 2 bölümü sevdim. tek sorun kısa olması. güzel bir kültüre sahiptir bu ırk. ilerki bölümlerde daha çok geçmişe değinmeleri ve bu bağlantıyı genel izleyiciye vermeleri güzel olur.

The Clone Wars'ta Mandalorlular.


dizi harikulade ilk bölümüyle bize ne anlattı, şöyle bir bakalım

Uyarı: Spoiler içerir.

the mandalorian, star wars filmleri arasında altıncı filmden sonrasını anlatıyor. star wars episode vi - return of the jedi filminin ardından imparatorluğun bittiğine şahit olmuştuk. dizi de bizi imparatorluk sonrası evrene götürüyor. her ne kadar imparatorluk bitmiş gibi görünse de kalıntıları halen canlanma emareleri göstermektedir. dizide de gördüğümüz üzere imparatorluk askerleri gizliden gizliye bazı pis işler yürütmektedir. diktatörlükten geriye kalanlar, düzenin kendilerince sağlandığına hala kendilerini inandırmakta; imparatorluk sonrasını ünlü yönetmen werner herzog'un canlandırdığı karakterin söylediği gibi "düzensizlik" olarak kabul etmektedirler.

tabi bu düzensizliğin içerisinde kendi yöntemleriyle yolunu bulmaya ve kullandığı uzay aracının deposunu dolu tutmaya gayret gösteren gizemli bir baş kahraman da vardır. başlığını çıkarmayan, ailesi katledilen ve bu yüzden çocuk yaşta terk edilmek zorunda kalan, sokaklarda büyümüş, çok iyi silah kullanan bir kelle avcısı. the mandalorian, bir clint eastwood karakteri gibidir. ilk bölüm boyunca yüzünü görmediğimiz gibi ismini de öğrenemeyiz. western filmlerindeki bar sahnelerini andıran açılış sahnesiyle silah kullanmadaki hünerini de gösterir bize. o, star wars evreninin yalnız kovboyudur. evrene serpilmiş birbirinden değişik gezegenlerde kimi zaman buzulların, kimi zaman da kızgın kumların üzerinde bir kovboy edasıyla sakince yürür. aldığı görevleri harfiyen yerine getirir. ücretini, artık tedavülde olmayan imparatorluk parası cinsinden almamaya da özen gösterir.

alacağı yeni görev de o yüzden ona verilir. pahalı ve aynı zamanda hızlıdır. imparatorluk artıklarınca verilen yeni görevinde başka bir gezegene gider. yakalayacağı kelle ve kendisi arasında western filmlerinden çıkma ufak bir kasaba ve bir dolu silahlı yabani durmaktadır. bundan sonra yaşanacaklar, clint eastwood'un 1965 yapımı per qualche dollaro in piu isimli meşhur filmine göndermelerle doludur. hatta sahneler ilerledikçe 1969 yapımı the wild bunch tadı bile alacağınıza emin olabilirsiniz. tüm kargaşanın ve lazer silahlı çatışmaların ardından nihayet hepimizi mest eden bölüm finaline geliriz. michelangelo'nun "adem'in yaratılışı" isimli muazzam tablosuna yapılan göndermeyle süslenen muhteşem finaliyle ilk bölüm son bulur. böylelikle, "bebek yoda" ve "mandalorian" bambaşka bir yaratılışa dokunmuş olurlar.

Disney'in Streaming Servisi Disney+'ta Yer Alacak Marvel Dizi ve Filmleri Neler?