Yılbaşında Hindi Yeme Adeti Nereden Geliyor?

Neden yılbaşlarında hindi yenir? İşte tarihsel açıklaması.
Yılbaşında Hindi Yeme Adeti Nereden Geliyor?
iStock

yılbaşı ve hindi ilişkisi

şimdi bu güzelim hayvanlar amerika kıtası'nda öyle kendi hallerinde gezerlerken kristof kolomb denen melun, karayipler'e gidiyor ve bu hayvanları görüyor.

tabi iş hemen ticarete dönüyor ama nereye gidiyorsun? denizler, limanlar, ticaret hep osmanlı'nın elinde. daha avrupa hindi ile tanışmadan bu hayvanlar istanbul'a getiriliyor. bizimkiler zaten afrika'dan gelen beçtavuğunu biliyorlar. ahâlînin uzak yerlerin cümlesine hindistan deme merakı yüzünden anavatanı afrika olan bu tavuğa da hint tavuğu yahut hindî deniliyor.

işte amerika'nın keşfinden sonra hindiler istanbul'a getirilince tüccarlar diyorlar ki: "kristof kolomb denen gavur, bu cins tavukları hindistan'ın doğu ellerinde görmüş; biz de payitaht'a getirdik!"

tabi piri reis de idam edildiğinden kimse de çıkıp "la orası amerika amerika" diyemiyor. ve hindistan'ı hayatında duyup görmemiş gariplerimin isimleri de hindi oluyor.

sonra bizimkilerle ingilizlerin arasındaki deniz ticaretini sağlayan "turkey merchants" adlı şirketin gemileri bu hindileri yüzer yüzer ingiltere'ye götürüyorlar. ilk başta "turkey bird" diyorlar hindilere bu yüzden ama zamanla bird gidiyor turkey kalıyor.

Kızılderililer ve İngilizler

yılbaşı durumu ise şuradan geliyor

amerika’da yaşayan yerliler, ziyaretçiler (ingilizler) ile zaman içerisinde gelişen ilişkileri nedeniyle mısır ekimi ve hindi avcılığı gibi bazı bilgilerini onlarla paylaşmıştır.

bu nedenle her yıl kasım ayı içerisinde kızılderililere şükranlarını sunmak amacı ile ingilizler tarafından kutlanan şükran gününde, yemek sofralarında hindi yerini almış.

yılbaşında hindi yenilmesi adeti de kızılderililer ile ingilizlerin şükran gününde dostluk yemekleri yemeleri ve bu yemeklerde ingilizlerin, kızılderililere çok lezzetli hindi yemekleri ikram etmeleri üzerine başlıyor. çünkü güney amerika'dan kuzey amerika'ya hindileri ve hindi yemeklerini ingilizler götürüyor.