Yönetmen James Gunn'ın Gelişinin Ardından DC Sinematik Evreni'nde Son Durum Nedir?

Guardians of the Galaxy serisiyle büyük başarı yakalayan James Gunn DC'nin sinema evrenini alt başlıklara ayırdı. Bunların ne olduğuna bakalım kısaca.
Yönetmen James Gunn'ın Gelişinin Ardından DC Sinematik Evreni'nde Son Durum Nedir?

1. DC Sinematik Evreni'nde neler oldu?

fazla kişinin haberinin olduğunu düşünmüyorum o yüzden anlatayım şu anki vaziyeti:

man of steel, bvs, ve zack snyder's justice league filmlerinin yönetmeni; aynı zamanda da eskiden dc sinema evreninin (dceu) başı denebilecek adam zack snyder'in justice league filminin prodüksiyonu sırasında çeşitli sebeplerden ötürü çekilmesi sonucu dceu'nun başına walter hamada gelmişti. walter hamada, snyder'in aksine daha birleşik bir evrenden öte birbirinden daha bağımsız filmler üzerinden ilerlemeyi tercih etti. fimlerin bireysel başarısı aquaman dışında (1 milyar doları geçti) pek iyi olmadı ve yıllardır dceu kayda değer bir şey beceremedi. geçtiğimiz aylarda dc'nin sahibi warner brothers satıldı ve warner brothers discovery (wbd) oldu. wbd'nin ceo'su ise david zaslav. david zaslav kısa bir sürede çeşitli radikal değişikliklere gitti warner brothers ile ilgili. demin de söylediğim gibi wbd'nin bir parçası da dc comics. zaslav, dc studios isimli stüdyoyu oluşturup başına da marvel'ın guardians of the galaxy (gotg) filmlerinin yönetmeni olarak tanıdığımız james gunn ile peter saffran'ı getirdi. tabii unutmamak gerekir james gunn, walter hamada döneminde dceu için bir filmi yönetmişti: the suicide squad. başa james gunn ile peter saffran gelince büyük bir değişiklik olması an meselesiydi. walter hamada'nın son filmi the flash'tır. önümüzdeki aylarda vizyona girmesi bekleniyor. hamada'nın orijinal planı başa gunn ile saffran geçince mutlaka değişime uğramıştır. gunn, bu film ile dceu'yu rebootlayacaklarını ve dcu'ya (yeni reboot edilmiş evrene dcu diyorlar.) geçiş yapacaklarını belirtti. hem dceu'nun sonunu görmek hem de dcu'ya geçişi kavrayabilmek adına önemli bir film olacak mutlaka. bütün bu dramanın dışında filmin bağımsız olarak da çok güzel olduğu söyleniyor, fragmanları büyük ilgi topladı.

Walter Hamada

bir de son olarak hamada'nın planlarında 2022 aralık ayında çıkması beklenen aquaman: the lost kingdom filmi de vardı. bu film geçtiğimiz sene 2023 aralık ayına ertelendi. aquaman filmi büyük merak konusu oldu çünkü the flash'tan sonra geliyor ve ne olacağı bilinmiyor. şu anki bilgilere göre jason momoa'nın aquaman'i dcu'da yer almaya devam edecek. gunn'ın tanıtımına göre yeni dcu 2024 itibariyle kendini göstermeye başlayacak. öncelikle 2023'ün sonuna doğru çıkacak olan ve eski rejimden kalmış olup yeni evrene bağlanacak olan blue beetle ve aquaman fimleri, devamında da superman: legacy gibi önemli bir filmle yol alacaklar.

hepsine ek olarak dc studios bünyesinde bulunan fakat dceu'ya da dcu'ya da dahi olmayan filmler de bulunuyor. bunlar joker ile the batman. gunn bunları elseworlds filmleri olarak tanıttı. joaquin phoenix'in oynadığı joker ile robert pattinson'un oynadığı the batman'in filmleri tamamıyla kendilerine ait olacaklar. ne joker ile the batman evreni kendi aralarında bağlı olacaklar ne de büyük dcu ile bağlı olacaklar.

James Gunn


2. james gunn, öncelikle dcu adında yeni bir evren yaratmış

chapter 1'e gods and monsters adını vermiş. mcu'nun 1. fazı gibi.

booster gold
swamp thing
paradise lost
the authority
green lantern
amanda waller
superman legacy
creature commandos
the brave and the bold
supergirl woman of tomorrow

isminde 10 tane yeni yapım koymuş.

dcu elseworlds isminde yan bir evren yapmış

joaquin phoenix'li joker 2'yi ve
robert pattinson'lı the batman part 2'yi buraya eklemiş.

dceu

dceu'ya, yani şu ana kadar izlediğimiz dc sinema evrenine

shazam fury of the gods
blue beetle
aquaman 2
the flash resets dceu'yu koymuş.

iki ihtimal var

1) en az zararla, çekilen filmleri de çöp etmemek için böyle bir yola gitti, işin içinden böyle sıyrılmayı umuyor. ne yaptığının gayet farkında.

2) önce ziya şengül gibi baba biz ne izliyoruz biri bana anlatsın deyip ardından hakan taşıyan gibi "hadi öyle bir şeyler yapalım kafamıza göre" dedi. o da ne yaptığını bilmiyor.

umarım birincisidir.

bir de dcu'daki batman ve superman'a recast geliyor. oyuncu arıyorlarmış. benim de psikolojim bozuk, batman rolü için başvuracağım. siz de isterseniz şansınızı deneyin.