Yunanistan ile Bulgaristan'ın Başıboş Köpek Yüzünden Birbirine Girmesi: Petriç Olayı

Komşularımız Yunanistan ve Bulgaristan'ın başıboş gezen bir köpek yüzünden birbirine girdiğini biliyor muydunuz?
Yunanistan ile Bulgaristan'ın Başıboş Köpek Yüzünden Birbirine Girmesi: Petriç Olayı

başıboş köpek savaşı (bkz: incident at petrich), 19 ekim 1925'te, köpeğini kovalayan bir yunan askerinin farkında olmadan bulgaristan sınırını geçmesiyle başladı. bulgar sınırında nöbet tutan asker, yunan askerini bir casus olduğunu ve sınır ihlali yaptığını düşünerek öldürdü. yunanistan buna karşılık özür ve tazminat talep etti ama bulgaristan bunu reddetti. iki komşu ülke arasındaki gerilim tırmandı ve her iki ülke de askeri güçlerini seferber ettiler.

milletler cemiyeti iki ülke arasında çıkması beklenen savaşın önlenmesi için duruma müdahale etti ve olayı araştırmak üzere bir komisyon görevlendirdi. komisyon, yunan askerinin gerçekten de köpeğini takip ederek sınırı geçtiğini tespit ederek bulgaristan'ın resmi bir özür yayınlamasına ve tazminat ödemesine karar verdi. bulgaristan, birliğin kararına uydu, özür yayınlayıp tazminat ödedi. durum yatıştı ve daha fazla askeri çatışma yaşanmadan sona erdi.

10 günlük bir gerilime neden olan başıboş köpek savaşı, görünüşte son derece basit olayların nasıl diplomatik çatışmalara dönüşebileceğinin ilginç bir örneği olarak tarihte yerini almıştır.