Yunanistan'dan Elektronik Eşya Alacaklar İçin Vergi İadesi Tüyosu

Yunanistan'dan elektronik eşya (cep telefonu, konsol vb.) alacaklar için ufak bir ipucu.
Yunanistan'dan Elektronik Eşya Alacaklar İçin Vergi İadesi Tüyosu

yunanistan'da plaisio adında bir elektronik mağazası var, aynı bizim vatan veya medimarkt gibi. burada her telden ürün var. bilgisayar parçalarından telefonlara, ev aletlerinden tv'lere vs. her şey var yani. oldukça da yaygın. selanik'te en az 3 tane var benim gördüğüm mesela.

nedir bu mağazanın olayı? bu tip elektronik mağazalarda 100 euro üstü bir ürün aldığınızda pasaportunuzu verirsiniz ve size tax free dökümanı çıkarırlar. bu dökümanı sınıra gittiğinizde sınırdaki yunan memura onaylatırsınız ve hemen freeshop'un içerisindeki tax free ödeme noktasından o evrakla yunan devletine ödediğiniz vergiyi geri alırsınız.

ancak bu tax free ödeme şirketi özel bir şirkettir. devlet adına bu işlemi yapar ve belli bir komisyon keser. paranızı peşinen öder ama tam yüzdesini bilmemekle birlikte %10 falan bir komisyonu vardı yanlış hatırlamıyorsam.

aha işte bu plaisio herhangi bir aracı şirketle çalışmıyor. size dökümanı hazırlıyor ve diyor ki bunu giderken sınırdaki memura mühürlettir. bu işlemi yapıp evinize döndükten sonra iban numaranızı vs. içeren bilgilerle beraber bu evrakı da ek yaparak şirkete mail atıyorsunuz. onlar da herhangi bir kesinti yapmadan 1 hafta içerisinde direkt olarak %24 vergiyi hesabınıza yatırıyorlar.

yani eğer telefon/konsol vs. alacaksanız bu mağazayı tercih etmenizi öneririm. böylelikle aracı firmalara herhangi bir ücret ödemeden işinizi görmüş olursunuz.