Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Tolkien Fanları Tarafından Çok da Sevilmemesinin Olası Sebebi

Yüzüklerin Efendisi dizisinin fantastik kurgu veya Tolkien fanları tarafından çok da sevilmemesine dair güzel bir detay.
Yüzüklerin Efendisi Dizisinin Tolkien Fanları Tarafından Çok da Sevilmemesinin Olası Sebebi

fantastik diyince ben ne anlıyorum, kısaca bir örnekle açıklamak istiyorum

(ve "neden yüzüklerin efendisi dizisi beni kendisine bağlayamıyor?"un sebebini)

lotr üçlemesinde yüzük kardeşliği misty mountains'in barazinbar geçicinde. ancak hem hava şartları hem de saruman geçidi geçilmez kılıyor. gimli bizim oralardan gidelim diyince gandalf'ın beti benzi atıyor ve sahne saruman'a dönüyor ve saruman'dan epik-fantazi genre'sindan beklediğimiz havada bir foreshadowing geliyor.

"moria... you fear to go into those mines. the dwarves delved too greedily and too deep. you know what they awoke in the darkness of khazad-dum... shadow... and flame!"

O sahne


ve bu sahnede saruman'ın ses tonu harika, kitaptan göstermiş olduğu figür de sahneyi bir o kadar güçlendiriyor. hem balrog'u gösterip ileriyi heyecansızlaştırmıyor hem de kitaptaki figür, figür gösterilirkenki müzik ve bir canavar "roar"ı, bizi "hoaydaaa ulan bu ne ola ki harbiden...?" kafasına sokuyor.

bu lotr üçlemesinden "fantastik" dediğimizde aklıma gelen bir örnek. lotr'dır, warhammer'dır, asoiaf'dır vs. bu fantastiklikten dolayı seviliyor.

ben bunu dizide sadece khazad-dum sahnelerinde o da birazcık hissedebiliyorum. cenaze töreninde (cenaze değil de kurtulsunlar diye ritüel) diye bir ritual yaparken sonlara doğru elrond yerdeki titreşimi görüyor. bak orada dedim ki aha işte bu. fantastik genre'sı işte bu abi. o cenaze ritüeli, o sesler, elrond'un "baba ortalık niye titriyor hayırdır" diye endişelenmesi felan. bu işte ya. bu sahne olmuş mesela.


sakın kimse çıkıp demesin ki materyal yok. nasıl yok? yahu koskoca numenor elinde, nimloth'u orada koymuşsun ve harika da bir önem atfetmişsin demişsin ki "when nimloth's petals fall, the valar themselves are crying" abooooo. bak fantastik olayı çok fena yakalamışsın. peki sıkıntı ne diyeceksin? abi sıkıntı sinematografi, karakterler, konuşmalar vs. vs.

işte bu kadar güzel bir olayı bile bana epik-fantastik havada veremiyorsun. beceremiyorsun yani bu işi. ben seriyi yine de elbette izlicem ancak geri dönüp dönüp izler miyim? en azından şuan için pek öyle durmuyor. ileride belki değişiyor ama zaten sezonun yarısı bitti. daha ne kadar değişecek bilemedim.