60 Bin Yıl Önce Bir Neandertal Tarafından Yapılan Tarihin En Eski Müzik Aleti: Flüt

Evet, yanlış duymadınız. Dünyanın en eski müzik aleti, bir modern insan tarafından değil; 250 bin ila 40 bin yıl önce yaşamış olan insan türü Neandertaller tarafından yapıldı: Neandertal flütü ya da orijinal adıyla Divje Babe flute...
60 Bin Yıl Önce Bir Neandertal Tarafından Yapılan Tarihin En Eski Müzik Aleti: Flüt

dünyanın en eski müzik aleti olan 60.000 yıllık neandertal flütü (divje babe flute) küresel öneme sahip bir hazinedir. flüt, cerkno yakınlarındaki divje babe mağarasında keşfedildi ve uzmanlar tarafından, neandertaller döneminde yapıldığı açıklandı.

flüt, genç bir mağara ayısının sol uyluk kemiğinden yapılmıştır ve dört deliği vardır. müzikal deneyler; arkeolojik araştırmaların, deliklerin boyutunun ve konumunun tesadüfi olamayacağına dair bulguları doğruladı.

bulgulara göre; divje babe'den alınan flüt, kesinlikle neandertaller tarafından yapılmış tek flüttür. anatomik olarak modern insanlar tarafından yapılan, bilinen diğer flütlerden yaklaşık 20.000 yıl daha yaşlıdır. bu keşif, neandertallerin de bizim gibi, sofistike sanatsal ifade yeteneğine sahip, tamamen gelişmiş ruhsal varlıklar olduğunu doğrulamaktadır.


peki neandertaller flütü nasıl yapmışlar? 

genç bir mağara ayısının uyluk kemiğinden yapılmıştır ve flütte ikisi tamamen korunmuş, ikisi kısmen olmak üzere dört delik vardır. arkeologlar, mağarada keşfedilen aletlerin kopyalarıyla yapılan pratik deneylerle neandertallerin flütteki delikleri nasıl açtıklarını şöyle açıkladılar: sivri bir taş aletle kemiğe küçük bir oyuk oyulmuş ve bir kemik delgisiyle delinmiş. sonuç: mükemmele yakın oyulmuş bir delik! çeşitli analizler ve deneyler, deliklerin hayvan ısırıklarına veya tesadüflere atfedilmesinin imkansızlığını da kanıtladı ayrıca. 


seçilen uyluk kemiğinin şekli, korunmuş uzunluğu, ağızlık (üstte kasıtlı olarak keskinleştirilmiş kenar) ve bilgisayarlı tomografi taramalarının sonuçları; enstrümanın melodik harekette geniş bir ses yelpazesine izin veren doğru ve özgün bir yeniden yapılandırmasına izin verdi. müzikal performans açısından diğer yeniden yapılandırılmış paleolitik müzik aletlerinden üstün olan enstrüman, ergonomik olarak sağ elini kullanan bir müzisyene uyarlanmış.


bu flütü bulmak neden bu kadar önemliydi?

divje babe'den gelen neandertal flütü, dünyada bilinen en eski müzik aletidir ve bugüne kadar neandertallerde müziğin varlığının en iyi kanıtıdır. gerçekten de, bilinen diğer paleolitik flütler anatomik olarak modern insanlar tarafından yapılmıştır.

kaynak