600 Yıllık Mazisi Olan Süper Değerli Koleksiyon: İngiliz Kraliyet Mücevherleri

İngiliz kraliyet ailesinin büyük koleksiyonu, tarihi geçmişten günümüze taşıyor adeta.
600 Yıllık Mazisi Olan Süper Değerli Koleksiyon: İngiliz Kraliyet Mücevherleri

ingiliz kraliyet mücevherleri... 600 yıldan fazla geçmişi bulunan ve kraliyet taçları, cüppeleri ve diğer törensel nesnelerden oluşan paha biçilemez olarak kabul edilen reelde ise 20 milyar sterlin'den daha değerli koleksiyondur. 1600'lü yıllardan bu yana tower of london'da sergilenmektedir.

tower of london yılda yaklaşık 3 milyon ziyaretçi tarafından bu mücevherleri görmek üzere ziyaret edilir. mücevherler fransız kadifesi üzerinde ve 5 cm kalınlığında kırılmaz cam vitrinlerde sergilenmektedir.


ziyaretçiler mücevherlerin sergilendiği odaya girmek için nükleer patlamaya dayanıklı güvenlik kapılarından geçmek zorundadır.

sergilenen mücevherlerden bazıları aktif olarak kullanılmaktadır. örneğin "imparatorluk devlet tacı" kraliçe tarafından eyalet parlamentosu açışı (state opening of parliament) sırasında kullanılmaktadır.

2015 yılı açılış töreni

bu parlamento açılış törenleri ise hayranlık uyandırmaktadır.


özellikle avam kamarasının kapısının black rod'un yüzüne kapanması, kapıyı üç kere vurması sonrası kapının açılması ve derin sessizlik oluşması, kraliçenin emri ile lordlar kamarasına geçiş... her anı ufak detaylarla dolu masal gibi...

2020 açılış töreni


1958 yılı açılış töreni


neyse, mücevherlerden bahsediyorduk

tower of london'ın sıkı korunmasına rağmen ikinci dünya savaşı sırasında bu mücevherlerin korunması için farklı bir yöntem kullanılmıştır. altıncı george'un talimatı ile üzerlerindeki değerli taşlar sökülmüş ve bir bisküvi tenekesine konulmuştur. bu kutu ise windsor kalesi'nin (windsor castle) sally bağlantı noktasına (sally limanı) açılan bir delik içerisinde muhafaza edilmişlerdir.

black prince's ruby, st edward's sapphire, kaşıkçı elmasından 200 kat büyük cullinan ve koh-i-noor gibi değerli taşların en iyi korunabileceği yer pek tabii ki altıncı george'un kızlarını da korumak için gönderdiği windsor kalesidir.

(sally bağlantı noktası korunan bir bölgeye güvenli şekilde girmeyi sağlayan arka kapı görevi gören bir giriştir.)

black prince's ruby

İngiltere'nin İmparatorluk Devlet Tacı'nın önündeki Cullinan II elmasının üzerinde bulunan 170 karat ağırlığında büyük, düzensiz bir cabochon kırmızı spinel.


1838 tarihli tabloda Kraliçe Victoria'nın tacında Black Ruby'yi görebilirsiniz.

st edward's sapphire

İngiliz Kraliyet Mücevherlerinin bir parçasını oluşturan sekizgen, gül kesim bir safir. Tarihi, kraliyet koleksiyonundaki diğer değerli taşlardan daha eski.

kaynak: bbc history extra