ABD Savunma İstihbarat Örgütüne Göre Putin'in Ukrayna Savaşında İzlediği Esas Yöntem

ABD savunma istihbarat örgütü DIA'nın, 1. ayını geride bırakmaya hazırlanan Rusya-Ukrayna savaşına dair yorumları farklı bir perspektif içeriyor diyebiliriz.
ABD Savunma İstihbarat Örgütüne Göre Putin'in Ukrayna Savaşında İzlediği Esas Yöntem

newsweek, rusya'nın ukrayna stratejisine dair abd istihbarat yetkilileri ile konuşmuş. haberi önemli yapan, kaynakların amerikan askeri istihbaratı dia'den olması. buna en son değineceğim, önce haberi özetleyeyim:

dia'e göre rusya hedeflerini ukrayna'nın askeri altyapısıyla sınırlı tutmaya çalışıyor ve büyük kentleri ele geçirmekle fazla ilgilenmiyor. zira moskova, kiev'i tavize zorlamaya yönelik bir kurguyla hareket ediyor. istihbaratçılar "kiev'e dokunulmamasına" şaşırmış.

DIA: Defense Intelligence Agency. ABD savunma istihbarat örgütü. CIA'ya benzer yapıda olan örgüt, Amerika Birleşik Devletleri'nin askeri istihbaratı olarak da tanımlanabilir.

bir dia yetkilisi "putin kasten sivilleri vuruyor" iddialarına tepkili, bunun doğru olmadığını ve bu propagandanın olası barış görüşmelerini dinamitlediğini söylüyor. abd'li askeri istihbaratçılara göre ukrayna ordusu şehirlere konuşlu ve rusya bu hedefleri vurmaya çalışıyor.


dia yetkililerine göre rusya hava gücünü stratejik olarak kullanmaktan imtina ediyor ve uzun menzilli saldırıları kısıtlı tutuyor. bunun yerine rus hava gücü, kara birliklerine yakın hava desteği veriyor.

dia, abd ordusunun sesi ve bu nedenle bu haber bir nevi pentagon'un beyaz saray ile açıktan giremeyeceği ağız dalaşını üstü kapalı olarak yürütmesi sayılabilir. dia yetkilileri bu sızdırmayla biden'ın "putin savaş suçlusu" iddialarına cevap veriyor ve hatta altını oyuyor.

hatırlanacak olursa suriye'de "obama işid'in yükselişini izledi" ve doğu guta kimyasal silah provokasyonu sonrası "sarin gazını aslında cihatçılar kullandı" gibi iki ünlü sızıntının ikisi de dia kaynaklıydı.

bu hatırlatmadan sonra haberin özetini verebilirim

abd'li askeri istihbarat yetkililerine göre putin, ukrayna'yı dümdüz edebilecekken etmeyerek ve büyük şehirlerden uzak durarak "barışa bir alan bırakıyor"

link