Annesinin Beyin Ölümünden 3.5 Ay Sonra Mucizevi Şekilde Doğan Eliska Bebek

2019 yılında Çekya'da beyin ölümü gerçekleşen hamile bir kadın, makinelere bağlı şekilde 3,5 ay daha yaşatıldı ve bu sayede anne karnındaki bebek sağlıklı bir şekilde dünyaya getirildi. Tam manasıyla mucize denebilecek bu olayın detayları.
Annesinin Beyin Ölümünden 3.5 Ay Sonra Mucizevi Şekilde Doğan Eliska Bebek

21 nisan 2019 günü çekya'da bir şehir olan vojtech'te bir adam eve geldiğinde eşi eva’yı bilincini kaybetmiş şekilde buldu. eşi hemen telefonuna sarıldı. helikopter ambulans gelip eva'yı hastaneye kaldırdı. eva, beyin felci geçirmişti. tüm uğraşlara karşın eva öldü.

eva'yı eva yapan beyni geri dönüşümsüz biçimde ölmüştü. bağlanan elektronik ölçüm cihazlarından herhangi bir elektriksel aktivite alınmıyordu. dopler usg'de beyinde kan akımı yoktu. mezar içindeki bir beyin gibi tamamen nonfonksiyonel bir et parçası haline gelmişti. eva artık yoktu. ama görevi eva'yı, yani beyni yaşatmaya yarayan diğer organları ölüm hastane olduğu için hala yaşıyordu. o organlarla birlikte bir şey daha: henüz 300 gr. olan bebeği eliska.


eva'yı makineye bağladılar. 3.5 ay boyunca bebeğin anne karnında yaşamasını ve büyümesini sağladılar. eliska bebek 2130 gr. olarak sağlıklı olarak doğdu. kulağa kolay geliyor. makineye bağlandı. yaşadı. solunum cihazıyla solunumu sağla serumla besle, olsun bitsin. ama durum gerçekte böyle değil. vücudumuz içten yanmalı bir araba motoru değil, benzini koy çalışsın dursun.

mesela beyinde 0.5 gr ağırlığında bezelye tanesi büyüklüğünde bir orkestra şefi var. hipofiz. vücuttaki hemen hemen her olayı düzenleyen hormonların salınmasını sağlar. beslendin. insülin salınacak, glikoz hücre içine girecek. vücut ısısı 0.5 derece arttı. terlenecek. terle su kaybedildi, böbrek idrarı koyulaştıracak. tansiyon yükseldi, düşürülecek. neler neler. abartı değil, binlerce farklı senaryo ve her biri için verilecek farklı yanıt.


beyin sapında solunum merkezi var mesela. anlık kandaki oksijen karbondioksit düzeyini takip edecek. ona göre solunum sayımızı derinliği belirleyecek. vücut kendini koruyacak. kortizol. adrenalin. bir sürü biyoaktif molekülle anlık takibe hızla gerekli yanıt verilmeye ihtiyaç var. üstelik bir de içeride yaşayan ve sağlıklı büyümesi gereken bir bebek var. ki gebelik fizyolojisi çok farklı bişey.

tüm bunların yapay olarak 3.5 ay boyunca taklit edilmesi, yapay olarak dışarıdan düzenlenmesi ve bebeğin sapasağlam doğabilmesi. insan gerçekten hayret ediyor.  bu işi başarabilen insan ile düğünde havaya silah atan insan nasıl olur da aynı tür olabilir.

bebek eliska doğdu. annenin bedeni ameliyathaneden çıkarıldı. bebek, anneliğini üstlenen teyzesine verildi. bedene verilen 3.5 aylık desteğe son verildi. aile, eliska'ya merhaba deyip eva'yı uğurladı. iyi yaşa eliska bebek