Arda Güler'in Villareal'e Attığı Golün, Görülenden Daha Önceden Başlayan Hazırlık Süreci

19 Mayıs 2024 Villareal-Real Madrid maçı... Bu röntgen sayesinde Arda Güler'in yeteneğinin sadece son dokunuştan ibaret olmadığını anlayacaksınız.
Arda Güler'in Villareal'e Attığı Golün, Görülenden Daha Önceden Başlayan Hazırlık Süreci

maç esnasında arda'ya el kol hareketi yapmasından dolayı kızan grupta mısınız?"çocuk şanslı, top tam gol olacak yerde ayağına geliyor. yetenekli olduğundan son vuruşları da iyi yapıyor, gol oluyor" mu diyorsunuz? gelin son maçta attığı golü inceleyelim.


top orta sahada. arda pas istasyonu olabileceği bir konumda bekliyor. oyuncu ya arda ya verecek topu ya da kanat oyuncusuna. orta sahada top çevrilen sıradan bir an... fakat orada sıradışı biri var: arda. sanki saha içini yukarıdan bir yerlerden izleyen bir tepe göze sahip gibi, bu sıradan andaki sıra dışı fırsatı görüyor. top kanat oyuncusuna atılır atılmaz bu gördüğü fırsatı kullanmak için harekete geçiyor:


harekete geçiyor geçmesine ama istediği şeyin olması için topu alan kanat oyuncusu ona topu istediği gibi atmalı. bunu sağlamak için daha top kanat oyuncusuna gitmeden önce "ben ileri doğru koşuyorum" diye koşusunu oyuncuya gösteriyor.


yetmiyor. işini sağlama almak için bak ben bu yöne gidiyorum diye eliyle de işaret ediyor. ve dikkat edin, daha top kanat oyuncusuna ulaşmadı. ama oyuncunun zihni daha top kendine gelmeden önce arda tarafından manipüle edildi. ona ne yapması gerektiği söylendi. oyuncu topu ilk aldığı anda biliyor ki arda boşa kaçıyor ve top istiyor. peki bitti mi? hayır:


arda kanat oyunsuna psikolojik baskıya devam ediyor. off-side olmadığı en iyi noktada tüm beden diliyle "tekrar topu bana at" diyor. ve böylece oyuncuyu ona top gönderme konusunda çaresiz bırakıyor. top kendine doğru atılıyor


arda topun gideceği yöne doğru koşuyor. ama çılgınca bir koşu değil. bir sonraki adımı planlı bir koşu. zihninde gol atmak var. topu alırım çizgiye inerim, sağa sola bakarım hiç yok. daha en başından top orta sahadayken o gol atacağını kafaya koymuştu. ve hedefe yönelik hamleler yapmıştı. yine bu hedefe göre topa doğru gidiyor:


usta içi bir kontrol ve hemen kaleyi karşısına alma. fakat bir sorun var: açısı dar. fakat bileklerine güveniyor. tek olasılık uzak kale direğine vurmak. topu kaleye doğru sürerken bu hedefe uyumlu olacak biçimde sürüp son vuruş öncesi beden pozisyonunu hazırlıyor:


şut ve gol.

biz messi'ye uzaylı derdik, çünkü biz normal insanların yapamadığını yapardı. arda da aynı soydan. sanki gelecekten gelen biri gibi.

bu pozisyonun bu şekilde gol ile sonuçlanacağından daha top orta sahada kendisi de bir pas istasyonu olarak orta yuvarlakta kaleye arkası dönük dururken biliyor. ve ilk andan itibaren tamamen bu sona yönelik adımlar atıp başarıyor. 41 kere maşallah.

orta sahada top kendine atılmış olsa ve tüm defansı çalımlayıp gol atsa bu gol üzerine sosyal medyada yüzlerce şey yazılırdı. fakat bu gol de en az o kadar özel bir gol. çünkü arda bu golde de tüm rakip defansa çalım atıyor. bedeni ile değil zihni ile...