Az Pişmiş Etin Üstünde Görenlerin Kan Sandığı Sıvı: Miyoglobin

İçerdiği demir sebebiyle rengi kırmızı olan ve bu yüzden pek çok kişi tarafından kan zannedilen Miyoglobin hakkında birtakım bilgiler.
Az Pişmiş Etin Üstünde Görenlerin Kan Sandığı Sıvı: Miyoglobin

görevi hemoglobinin kanda (eritrositlerin içinde) taşıdığı oksijeni içinde bulunduğu kas hücresine alıp kullanılmasını sağlamak olan, bunu oksijene olan bağlanma kuvvetinin (bkz: afinite) hemoglobinden daha yüksek olması ile sağlayan bir proteindir miyoglobin.

miyoglobin, kanda kas hasarı durumunda bulunur. kan değerinin yüksek bulunması vücutta kas hasarının bir göstergesidir. (dayak yemek, kalıtsal kas hastalıkları, ölüm orucu). kanda çok yüksek miktarlarda bulunması böbreklerde kalıcı hasara neden olarak böbrek yetmezliğine neden olabilir.

beyinde bu işlevi yapan proteinin ismi sitoglobin iken beyin omurilik sıvısı ve göz gibi çeşitli organlardaki muadilinin ismi nöroglobindir.

eti buzdolabının dışında bir süre beklettiğinizde etten salınan kırmızı sıvıdır miyoglobin aynı zamanda. bu sıvıyı herkes kan zanneder ama bu miyoglobindir. kırmızı olmasının sebebi ise demirdir.

Az Pişmiş Et Sağlıksız mı?