Bir Korku ve Gerilim Sineması Aşığından: Kurt Adam Temalı En İyi 15 Film

Sinefil ve aynı zamanda korku janrasında yetkin bir Sözlük yazarı olan "ozkulu", en iyi 15 kurt adam filmini sıralamış. Buyrun.
Bir Korku ve Gerilim Sineması Aşığından: Kurt Adam Temalı En İyi 15 Film

ingilizcesi “werewolf” olan, türkçe’ye de “kurt adam” olarak çevrilen ve korku sinemasında da önemli bir alt tür olan kurt adam temalı filmler sinema tarihinde vampirler kadar olmasa da kayda değer bir yer tutmaya devam etmektedir. bu anlamda, korku sinemasının kurt adam temalı ilk filmi, kanadalı yönetmen henry macrae tarafından çekilmiş olan the werewolf (1913) filmidir. fakat bu filmin günümüze ulaşabilmiş bir kopyası ne yazık ki bulunmamaktadır. 1924 yılında universal stüdyolarında çıkan yangında filmin kopyaları yok olup gitmiştir. bu yüzden, kurt adam temalı ilk film, stuart walker imzalı werewolf of london (1935) gösterilmektedir. bu film, sonrasında çekilen diğer kurt adam temalı filmlerini de fazlasıyla etkilemeyi başarmıştır.

15) late phases (2014)

2014 yılında amerika-meksika ortaklığında ingilizce olarak çekilen “late phases” filmi, ambrose mckinley isminde vietnam savaşında gözlerini kaybetmiş bir gazinin mahallelerine dadanan kurt adamlarla giriştiği amansız mücadelesini anlatır. filmi izlerken mckinley karakteri bir de kör olmasaydı neler yapardı diye düşüneceksiniz.

14) teen wolf (1985)

lise öğrencisi scott howard’ın sıradan ve sıkıcı hayatı bir kurt adam olduğunu öğrenmesiyle kökünden değişecektir. normalde çok iyi bir film olmamasına rağmen vizyona girdiği yıl, 1,2 milyon dolarlık bütçesine rağmen yaklaşık 80 milyon dolar hasılat yapmayı başardı. bu beklenmedik başarının ardından da filmin hem çizgi filmi hem de 1987 yılında devamı çekildi.

13) ginger snaps 2 unleashed (2004)

oldukça beğenilen ve korku sinemasında da parmakla gösterilen ilk filmin ardından 2004 yılında brigitte ve ginger kız kardeşlerin kanlı hikâyelerine kaldıkları yerden devam edildi. en az ilki kadar iyi olan devam filminde brigitte, verdiği mücadeleyi aksatmadan bu filmde de sürdürüyor. yalnız bu sefer, kız kardeşi dışında kendisiyle de savaşması gerekmekte.

12) the wolf of snow hollow (2020)

jim cummings tarafından yazılıp yönetilen “the wolf of snow hollow” filmi, 2020 yılının göz ardı edilmiş kalburüstü korku filmlerinden biriydi. vizyona girdiği yıl, kurt adam konseptine kendince farklı bir yorum getirerek hem merak uyandırıcı bir polisiye filmi olmayı hem de gerilim dolu bir korku atmosferi yaratmayı başarmıştı.

11) wolfen (1981)

whitley strieber’ın the wolfen (1978) isimli romanında sinemaya uyarlanan “wolfen”, kurt adam filmlerinin en bereketli yılı diyebileceğimiz 1981 yılında vizyona girmiştir. yine aynı yıl iki kurt adam klasiği daha izleyicilerle buluşmuştu (the howling ve an american werewolf in london). polis memuru dewey wilson, şehirde işlenen birbirinden korkunç bir dizi cinayeti çözmek için özel olarak göreve çağrılır. soruşturma derinleştikçe cinayetleri işleyenlerin insanlar olmadığı ortaya çıkacaktır.

10) silver bullet (1985)

stephen king’in 1983 yılında yayımladığı “cycle of the werewolf” isimli kısa korku romanından sinemaya uyarlanan “silver bullet”, yine king tarafından senaryolaştırılmıştır. biliyorsunuz kurt adamı öldürmek için gümüşten bir mermiye ihtiyacınız vardır. bu filmin ismi, yalnızca buradan değil aynı zamanda filmdeki felçli çocuğun amcasının ona yaptığı motorlu tekerlekli sandalyesinden gelir. bu tekerlekli sandalyenin de ismi “silver bullet”tır. bu film, king’in diğer sinema uyarlamaları kadar başarılı olmasa da kurt adam temalı filmler arasında izlenebilecek düzeyde yer almaktadır.

9) wolf (1994)

sinema tarihinin klasikleri arasında yer alan the graduate (1967) filminin yönetmeni mike nichols tarafından çekilmiş olan “wolf” filmi, büyük oyuncu kadrosu ile çok iyi bir film olabilecekken yalnızca iyi bir film olmakla yetiniyor. jack nicholson, michelle pfeiffer, james spader, richard jenkins ve christopher plummer gibi önemli oyuncuları bünyesinde barındıran film, “drakula”nın izinden giderek romantik bir canavar filmi olmaya gayret gösteriyor.

8) the company of wolves (1984)

ünlü irlandalı yönetmen neil jordan tarafından çekilen “the company of wolves”, “kırmızı başlıklı kız” masalının irlanda’nın kendine has fantastik halk hikâyeleriyle birleştirilmesi sonucu oluşmuş mutlaka izlenmesi gereken şahane bir kurt adam filmidir. film, diğer kurt adam filmleri gibi sırtını aksiyona değil görselliğe ve birbirinden güzel metaforlara dayayan gotik bir görsel şölendir.

7) trick 'r treat (2007)

“trick 'r treat”, aslında bir antoloji korku-komedi filmi olmasına rağmen filmde anlatılan dört ana hikâyeden biri olan “surprise party” isimli bölüm tam anlamıyla müthiş bir kurt adam (kadın) filmidir. laurie, 22 yaşında içine kapanık genç bir kadındır. yaşadığı şehirde düzenlenen büyük halloween partisinde yaşıtları gibi kendini rahat hissedememektedir. ta ki vampir kıyafetli bir adam ormanda ona saldırana değin.

6) werewolves within (2021)

aynı isimli video oyunundan sinemaya uyarlanan bu amerikan korku-komedi filmi vizyona girdiği dönemde seyirciler tarafından çok beğenilmese de sinema eleştirmenlerinden geçer not almayı başarmıştı. bir grup insan, vermont isimli bir kasabada kar fırtınasına yakalanıp bulundukları yere hapsolurlar. ancak içlerinden birinin kurt adam olduğunun ortaya çıkmasıyla birlikte ortam fazlasıyla kanlanacak ve şenlenecektir.

5) the wolf man (1941)

“the wolf man”, amerikalı universal pictures şirketinin çektiği ikinci kurt adam filmidir. ilki 1935 yapımı olan “werewolf of london” filmidir; ancak bu film gişede istenilen başarıya imza atamamıştır. “the wolf man” filmi ise, gişede elde ettiği büyük başarının ardından birkaç devam filmiyle ödüllendirilmiştir. sinema tarihinin de ilk kurt adam filmleri arasında yer alan bu klasiği bir kez olsun izlemenizi tavsiye ederim.

4) dog soldiers (2002)

neil marshall, ilk yönetmenlik denemesi olan bu filmle hem eleştirmenlerin hem de izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştı. hemen bu filmin ardından çektiği the descent (2005) filmiyle de korku-aksiyon türünde başarılı bir isim olduğunu bir kez daha ispatlamış oldu. bir grup ingiliz asker, eğitim için indikleri kuzey iskoçya’nın dağlık bölgesinde onları öldürmekten başka bir hedefleri olmayan birbirinden vahşi kurt adamlarla karşılaşırlar.

3) the howling (1981)

meşhur gremlins (1984 ve 1990) filmleriyle tanıdığımız joe dante’nin kurt adam temalı bu filmi çoktan korku sinemasının kült filmleri arasında yerini almayı başardı. karen white, los angeles’ta haber spikerliği yapan ünlü bir kadındır. eddie ismindeki bir seri katil tarafından öldürülmek istenirken kurtulmayı başaran karen, ruhsal anlamda iyileşebilmek amacıyla kocasıyla birlikte şehirden uzakta bir yere gidip kendilerine “koloni” diyen bir seans grubuna katılır. iyileşmeyi umduğu bu yerde karşısına başka türlü canavarlar çıkacaktır.

2) ginger snaps (2000)

kanada korku sinemasının göz bebeği olan bu film, hala en iyi kurt adam (aslında kurt kadın) filmlerinden biri olmaya devam ediyor. brigitte ve ginger kız kardeşlerden ginger bir gün, mahalledeki pek çok köpek ölümünden de sorumlu olan bir yaratık tarafından ısırılır. bu saldırının ardından ginger agresifleşmeye ve bir kurt kadına dönüşmeye başlayacaktır.

1) an american werewolf in london (1981)

aradan kırk yıldan fazla bir süre geçti, ama hala bu filmin üzerine çıkabilecek kalitede bir kurt adam filmi çekilemedi. film, sadece kurt adam temalı filmler arasında değil aynı zamanda ingiliz sinemasının da en iyi filmlerinden biri olmaya devam ediyor. özellikle başkarakterin kurt adam dönüştüğü sahne, bilgisayar efekti olmadan çekilmiş olmasına rağmen bugün için bile oldukça etkileyici bir sekanstır.

yazımın ilk hali: https://radiomoodtr.com/…dam-temali-en-iyi-filmler/