Bir Maçta 3 Gol Atmayı İfade Eden Hat Trick Kavramı Nasıl Ortaya Çıktı?

Bizim özellikle futbol müsabakalarından bildiğimiz hat trick teriminin ortaya çıkışı sanıldığı gibi futbolla alakalı değil.
Bir Maçta 3 Gol Atmayı İfade Eden Hat Trick Kavramı Nasıl Ortaya Çıktı?
iStock

hat trick, 1877 yılından itibaren kullanılan bir terimdir. orijinal kullanımı kriket sporuyla ilintilidir. "3 vuruşta 3 wicket yapmak" esas hat trick numarasıdır. bunu yapan oyuncuya, olayın anısına kulübü tarafından bir şapka hediye edilirmiş; dolayısıyla da olayın adı "hat trick / şapka numarası" olarak kalmıştır.

1909'dan sonra bu terim diğer sporlara, ama öncelikli olarak futbola değil de buz hokeyine uyarlanmıştır. haliyle en yaygın ve göz önünde kullanımı artık futbol ile ilgilidir. bir parantez olarak, bizim 31 mart ayaklanması'yla hareket ordusu'yla falan uğraştığımız zamanlarda elin ingilizinin buz hokeyiyle deyime ihtiyaç duyacak kadar popülerleştirip uğraşması da enteresan bir noktadır.

bu arada, terimin bir ikinci dayanağı, bunu gerçekleştiren oyuncunun adeta şapkasından tavşan çıkartan sihirbaz gibi olağanüstü bir şey yapmasıdır. ama bu bağlantı, terimin ilk kullanımından 9 yıl sonra, yani 1886'dan itibaren ortaya konulmuştur.

1 Maçlık Kariyeriyle Premier Lig'i Trolleyen Efsane Futbolcu: Ali Dia