Buz Parmak ile Bildiğimiz Buzlu Dondurmaların Ortaya Çıkış Hikayesi

Buzlu dondurmaların meydana çıkması tesadüf içeren, okuması en zevkli hikaye türlerinden biri.
Buz Parmak ile Bildiğimiz Buzlu Dondurmaların Ortaya Çıkış Hikayesi

bunca zamandır yediğimiz şu dondurma ürününün şans eseri ortaya çıktığını duysanız ne derdiniz? hemen söyleyeyim: "vay be bu kadar basit bir ürün kimsenin aklına gelmemiş mi?"


bunu öğrenmek için hemen 1905 senesine gidiyoruz

1905 senesinde, soğuk bir san francisco günüde 11 yaşındaki frank epperson kendisine bir içecek hazırlamak için annesin birkaç malzemesini alır. bunlar su, soda tozu ve bir miktar meyve suyudur. bu üç malzemeyi bir bardağın içinde koyar ve etraftan bulduğu tahta bir çubukla güzelce karıştırır, daha sonra oyuna dalmış olacak ki hazırladığı içeceği evin verandasında unutur.

sabah kalktığında hazırladığı içecek aklına düşer ve hızlıca verandaya gider ve bir de bakmış ki hazırladığı içecek, içindeki çubukla beraber donmuştur. çubuktan çektiğinde bugün yediğimiz buz parmağa benzemese de aslında ilk buz parmağı yapmış olduğunun farkına varır. daha sonraları bu dondurma ürününden mahalle arkadaşlarına dağıtır ve popüler olur.

tarih ilerledikçe frank epperson bu yaptığı şeyin kimsenin aklına gelmediğini görür ve 19 ağustos 1924'te patentini alır. ürün bir anda popülerleşir.


daha sonra patent aldıktan altı ay sonra good humor adlı şirket (unilever'in bir yan kuruluşu kendisi, biz de kendisini algida olarak biliyoruz.) good humor şirketi frank epperson'a bizim fikrimizi çaldın diye dava açmıştır. ekim 1925'te ise madem ikimiz de tatlı ürünler üretiyoruz deyip, taraflar mahkeme dışında anlaşıp işi tatlıya ağlamışlardır.


sonuna gelecek olursak

frank, daha sonraları ekonomik problemlerden dolayı popsicle corporation şirketinin tüm haklarını good humor şirketine satmıştır.

kaynak: 1 / 2