Cem Yılmaz'ın 2001'de Uçakta Karşılaştığı Kemal Derviş'i İşletmesi

2001 yılında Ankara'dan İstanbul'a gidecek olan bir uçağın Business bölümünde Kemal Derviş'i gören Cem Yılmaz her zamanki muzipliğiyle olaya girer...
Cem Yılmaz'ın 2001'de Uçakta Karşılaştığı Kemal Derviş'i İşletmesi

sene 2001.

günlerden bir gün, kemal derviş ve beraberindeki ekonomi ekibi, ankara'dan istanbul'a uçmak üzere uçağın business bölümünde yerini aldıktan sonra, uçağa en son olarak cem yılmaz biner.

siyah bol bir kot, siyah bol bir tişört, spor ayakkabı ve ters takılmış bir şapka ile ekonomi sınıfındaki yerine doğru ilerleyen cem yılmaz, kemal derviş'i görür ve “merhaba efendim. ben van belediye başkanı, iyi yolculuklar” der.

kemal derviş, ayağa kalkarak, “memnun oldum başkan, size de iyi yolculuklar. nasılsınız?”

cem yılmaz, “sayın bakanım, iller bankası'nda bir kredi işimiz vardı da, gerçi halledemedik ama olsun” der ve muzipçe gülümseyerek ekonomi bölümündeki yerine ilerler.

derviş, arkasında oturan oya ünlü'ye döner, “gördün mü oyacığım van belediye başkanını. ne kadar rahat ve komik bir başkandı” der.

karşılığında ise oya ünlü, “kemal bey, o şaka yaptı. kendisi belediye başkanı falan değil. o, ünlü komedyen cem yılmaz. galiba sizi biraz işletti” diye derviş'i yanıtlar.

kemal derviş işletildiğini duyunca kızarır ve gülerek, “bilemeyeceğim, çünkü ilk kez görüyorum”

***

şunu da ifade edelim. bunca sene gösterilerinde business class, portakal suyu, hostes-krema goygoyunu yapan cem yılmaz'ın da, bildiğin ekonomide uçtuğunu öğrenmiş olduk.

meşhur uçak skecindeki o “perdenin arkasında” burulan, perde kapanırken arkadaşına “g*tün kalktı di mi” diyen de kendisi olacak o zaman zaar. aranızda cem yılmaz'ı tanıyan varsa, lütfen iletin bunu. hayat gerçekten çok tuhaf.

gerçekten yaşanmış olan bu hikayenin anlatıldığı kitap: krizden çıkış ve çağdaş sosyal demokrasi; kemal derviş, serhan asker, yusuf ışık; doğan kitap, 4. baskı, sf. 121.

şuradan