Çözülemeyen Gizemlerle Dolu Mısır Tarihinin Bir Başka Bilmecesi: Sfenks

Mısır'da bulunan ve yapılış tarihi tam olarak kestirilemeyen Sfenks heykelleri, keşfedilmeyi bekleyen birçok gizemiyle birlikte öylece duruyor.
Çözülemeyen Gizemlerle Dolu Mısır Tarihinin Bir Başka Bilmecesi: Sfenks
iStock

sfenks; mısır'da bulunan giza'daki 3 büyük piramidin biraz doğusunda, vadiyi bekleyen, doğuya bakan yarı aslan yarı insan olan heykeldir. 

ejiptologlar, yapının mö 2500 dolaylarında firavun khafre tarafından yaptırıldığını düşünseler bile bugüne kadar bulunan hiçbir anıtta ya da yazıda bunu destekleyen bir ifadeye rastlanmamıştır. bu sebeple sfenks'in yapıldığı kesin tarih bilinmemektedir.

en ünlüleri olan büyük giza sfenksi, dünyanın en büyük tek-taş heykeli olup, 73.5 metre boyunda, 20 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindedir. 

günümüzde üzerindeki kumlar temizlenmiş ve yeniden onarıma alınmıştır. asıl rengi parlak kırmızıdır.

mısır'daki sfenksler binlerce yılda doğal olarak aşınmıştır. ancak son yapılan araştırmalarda bu aşınmanın rüzgarla değil, yağmur suyuyla olduğu anlaşılmaktadır. eldeki bilgilere göre o bölgeye mö 7000 yılından önce yağmur yağmaktadır. bu da sfenks'lerin yapılış tarihini çok daha geriye götürmektedir. sfenks'ler aslan biçimindedir. her şeylerini kendi kullandıkları yıldız takvimine göre yapan mısırlıların mö 7000 yılında sfenks'leri yapması durumunda bu sfenksler aslan değil, boğa şeklinde olmalıydı. 


çünkü kendi takvimlerine göre o dönemde yıldızları boğa burcunda olmalıydı. o zaman bu sfenks'ler, yıldızlarının aslan burcunda olduğu dönemde yapılmış olmalıydı. bu da mö 10.500 yılına tekabül etmektedir. mısır'daki üç büyük piramidin de orion yıldızı'nı esas alarak yapıldıkları öne sürülmektedir. orion yıldızı'nın da dünya'dan piramitlerin yapıldığı şekilde göründükleri tarih mö 10.500 yılıdır. araştırmacılar bu tarihin mısırlılar için bir dönüm noktası olarak kabul edildiğini ve bu yüzden o tarihin anısına önem verdiklerini iddia etmektedirler

Mühendislik Harikası Keops Piramidi ile İlgili Gizemli Bilgiler