Daniel Day-Lewis'in 3. Kez En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını Almasının Dolambaçlı Hikayesi

Day-Lewis'in 3. ödülü alması meğerse farklı değişkenlere bağlı, uzun zamana yayılan bir hikayeymiş. Özetleyelim.
Daniel Day-Lewis'in 3. Kez En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını Almasının Dolambaçlı Hikayesi

yönetmen steven spielberg, thomas keneally'nin hikayesinin ve karakterlerinin kurmaca olmadığı schindler's ark adındaki romanının film haklarını almış ama kendini yeterli olgunlukta görmediğinden projede yönetmenlik yapmakta isteksizdi. bunu da şu sözlerle dile getirdi: "indiana jones and the temple of doom'dan bu filme gidemezdim.bu imkansız olurdu. holocaust'u onurlu bir şekilde anlatabilecek olgunluk, beceri ve duygusal bilgiye sahip değildim. bu yüzden onu başkalarına vermeye çalıştım."


işte o vermeye çalıştığı başkalarından biri de dostu, yönetmen martin scorsese idi. scorsese başta 'bunu bir yahudi yönetmen yapmalı' dese de spielberg'ün teklifini çok geçmeden kabul etti.peki scorsese oscar schindler rolü için kiminle el sıkışmıştı dersiniz? robert de niro değil, daniel day-lewis oynayacaktı. sonrasında spielberg eğer bu holocaust filmini kendi yapmazsa ömür boyu pişman olacağını düşünerek projeyi scorsese'den geri almak istedi, karşılığında da bir gerilim-korku filmi olan yeniden uyarlanacak cape fear projesiyle takas etmesini önerdi, scorsese ana akım bir film yapıp gişede başarılı olursa sonraki projelerine destek bulmasının kolaylaşacağı yönündeki spielberg tavsiyesini dinledi ve takas gerçekleşti.

ancak daniel day-lewis, scorsese'ye sadakatinden ötürü, projenin yönetmenliği tekrar spielberg'e geçince çekildiğini duyurup scorsese ile the age of innocence filmi için anlaştı.


gerisini söylemeye gerek yok ama oscar schindler rolü için yerine spielberg tarafından liam neeson seçildi ve steven spielberg hem kendi kariyerinin en iyi filmini hem de tüm zamanların en iyi filmlerinden birini yaparak ilk oscar'ına (en iyi film ve en iyi yönetmen) kavuştu. scorsese'nin yeniden uyarlama cape fear gerilim-korku filmi ise gişede tatmin edici bir sonuç aldı, hem de r dereceli bir film olmasına rağmen.

Cape Fear

yıllar sonra spielberg, abraham lincoln filmi için daniel day-lewis'i istedi. o zaman ilk senaryo schindler's list filminin de senaristi olan steven zaillian tarafından yazıldı ama day-lewis senaryoyu sevmedi ve spielberg'e mektup yazarak nazik bir dille rolü geri çevirdi. sonrasında spielberg senarist olarak tony kushner'ı tuttu ve tekrar daniel day-lewis'i istedi. ancak day-lewis, lincoln'i canlandırmakla hiç ilgilenmiyor gibi görünüyordu. araya leonardo dicaprio girdi ve dicaprio day-lewis'e, spielberg'ü kastederek 'bu adamla mutlaka çalışmalısın' der.

sonrası malum... daniel day-lewis, abraham lincoln rolünde o kadar iyiydi ki spielberg'ün filmi kendisine üçüncü oscarı'nı kazandırdı. üç kez en iyi erkek oyuncu oscar'ını kazanan tek erkek oyuncu olmasının hikayesidir bu da.