Dünyanın Belki de En Karakterli ve Güçlü Aromaya Sahip Süt Ürünü: Rokfor Peyniri

Yoğun tadıyla deneyenlerin asla unutmadığı bu peyniri inceleyelim biraz.
Dünyanın Belki de En Karakterli ve Güçlü Aromaya Sahip Süt Ürünü: Rokfor Peyniri
iStock

Neyin nesidir?

güneydoğu fransa'nın averyon eyaleti'nin combalou dağlarındaki roquefort köyünden kökenlenen roquefort peyniri, özel bakım uygulanan larzac koyunlarının sütlerinden üretilen ve bu yöredeki doğal kaya mağaralarda olgunlaştırılan mavi küflü bir peynir çeşididir. ilk yapılış tarihi kesin bilinmemekle birlikte, milattan sonra 1. yüzyılda tanındığı belirtilmektedir. fransız yasalarına göre bu peynirin yalnızca köklendiği bölgede (la france metropolitaine), korsika ve atlantik preneleri gibi onaylanmış bölgelerde üretimine izin verilmektedir.

Roquefort-sur-Soulzon

söz konusu onaylı yörelerin üretimdeki payı düşüktür. ancak, nerede yapılırsa yapılsın peynirlerin "appellation d'origine" damgasını taşıyabilmesi için roquefort yakınlarındaki kireçli bir platonun çökmesiyle oluşmuş kaya mağaralarda olgunlaştırılmaları zorunludur. bu mağaralarda kilometrelerce uzunlukta boşluklar ve kanallar vardır. mağaralardaki boşluklar, dikey olarak oluşmuş hava kanalları aracılığıyla platonun üst kısmındaki hava ile bağlantılıdır. bu hava kanalları bir nevi filtre işlevi görerek, ortam sıcaklığını ve bağıl nem oranını özel küflerin en uygun şekilde çoğalıp gelişmelerini sağlayacak seviyede tutar.

Mağarada olgunlaştırılan rokfor tekerlekleri.

seveninin çok sevdiği sevmeyenin ise küf bu deyip tükürdüğü bir peynirdir

kilogram üzerinden birim fiyatta diğer peynirlere nazaran pahalıdır. damakta bıraktığı tadı, lezzeti ve kokusuyla bu pahalılığa değer. ayrıca küflü ve yoğun yapısı nedeniyle tüketilebilen miktarı diğer peynirlere nazaran daha düşüktür. bir kahvaltıda 3x ezine peyniri tüketilebiliyor ise ezine yerine rokfor konur ise bu miktar x’e düşer. bu açıdan bakılır ise fiyatı aslında çok da pahalı değildir çünkü verimli yapısıyla daha az miktarıyla peynir ihtiyacınızı karşılar.


ayrıca toptancısından tekerlek (bir tekerlek yaklaşık 4 kg gelmekte) olarak alınır ise fiyatı daha alınabilir noktalara düşmekte. dayanıklı yapısı nedeniylede bozulmamakta ve uzun sürede yavaş yavaş tüketilebilmektedir. ben kahvaltıda tüketsem de daha çok şarabın yanında tüketilir. ve son olarak harika bir sos malzemesidir. tereyağında pembeleşinceye kadar kavrulan incecik çekilmiş soğana rokfor peyniri eklenir eridikten sonra krema eklenir, birkaç dakikaya rokfor sosu hazır olur. bu sos bonfileden makarnaya birçok üründe kullanılabilir.

Son söz

en yağlı, en bakterili, en lezzetli peynir türü. şarap aralarına sıkıştırıldığında ağızda bıraktığı tatla sanki ilk şarabınızı içiyormuşunuz hissi sağlar. ağızda ne var yok süpürür güce sahip kişilikli bir peynir...