Elektronik Aletlerin İçindeki Baskı Devre Kartlarının Rengi Neden Yeşildir?

Kullandığımız bütün elektronik aletlerin içerisinde karşılaştığımız PCB adı verilen baskı devre kartlarının neden çoğunlukla yeşil renkte üretilmesinin sebeplerine gelin birlikte bakalım.
Elektronik Aletlerin İçindeki Baskı Devre Kartlarının Rengi Neden Yeşildir?

ilk nedeni, lehim direnci kaplamasının yeşil olması ile ilgilidir. lehim direnci, bir elektronik bileşenin lehimlenmesi sırasında oluşan yüksek sıcaklıklara karşı direnç gösteren bir kaplamadır. elektronik bileşenler, devre kartı üzerindeki izlere veya diğer bileşenlere bağlanırken, lehim adı verilen bir kaynaklama işlemi kullanılır. lehim direnci, bu işlem sırasında oluşan yüksek sıcaklıklardan kaynaklanan zararları önlemek için uygulanmaktadır.

lehim direnci kaplaması, lehimlenen yüzeyi korur ve yüzeyin kimyasal olarak bozulmasını önler. ayrıca, lehim direnci kaplaması, lehimlenen yüzeyin oksitlenmesini de önler. bu sayede, lehim işlemi daha verimli bir şekilde gerçekleşir ve bağlantı daha güvenilir hale gelir.


pcb (baskı devre kartı) üretimi sırasında, kartın çeşitli katmanlarının oluşması için laminasyon adı verilen bu kaplama işlemi sırasında katmanlar arasındaki maddelerin sertleşmesi için kullanılan ışığın yeşil renkte olması, yeşil renkli laminasyon malzemesinin daha çok tercih edilmesine neden olmuştur.

ayrıca, yeşil renkli pcb'lerin gözle okunması daha kolay olduğundan ve yeşil renk, gözün algılaması için en yüksek kontrast oranına sahip renklerden biri olması sebebiyle kart üzerinde yapılacak işlemi insan için kolaylaştırır. bunun dışında pcb'ler üzerindeki beyaz, siyah veya diğer renkli yazılar, semboller ve numaralandırmalar, yeşil arka plan üzerinde daha net ve okunaklı hale gelir.


sonuç olarak, pcb'lerin yeşil renkli olmasının ana nedeni; üretim maliyetlerinin düşüklüğü, lehim direncinin rengi ve kartın okunaklılığın artması ile ilgilidir. ancak günümüzde, pcb üreticileri farklı renklerde de pcb'ler üretmiş ve talep eden müşterilerine özelleştirilmiş bu pcb kartlarını da özenle sunmuştur.

kaynak