Eskiden Geleceğin Bisikleti Olarak Düşünülen Spacelander Bisikletlerin Hikayesi

1940'larda bu bisikletin geleceğin tasarımlarından biri olacağı düşünülüyordu.
Eskiden Geleceğin Bisikleti Olarak Düşünülen Spacelander Bisikletlerin Hikayesi

spacelander bisikleti, benjamin bowden tarafından 1946'daki britain can make it sergisi için tasarlandı. tasarımı, geleceğin bisikletinin neye benzeyeceğini gösteriyordu.

çerçeve, monokok bir yapı oluşturacak şekilde birbirine preslenmiş iki çelik kapaklı yarıdan yapılmıştı ve ön çatal ve çamurluk tek parçaydı. leon dixon ve amerika ulusal bisiklet tarihi arşivi'ne (nbhaa.com) göre: prototipte, yokuş aşağı sürerken enerji depolayan ve yokuş yukarı sürerken destek sağlayan bir dinamo çerçevenin içindeki piller ışıklara, kornaya ve yerleşik radyoya güç sağlıyordu. bisikletin olağandışı görünümü başlangıçta önemli bir ilgisi yaratsa da, ingiliz bisikletçiler bisikleti yapmak için gereken yüksek düzeyde alet yapımına yatırım yapma konusunda isteksizdi.bowden, bisiklete destek bulmak için abd'ye taşındı ve on yıldan fazla bir süre sonra, 1960 yılında, spacelander üretimi michigan'da yapılmaya başlandı.


üreticiler, bisikletin alüminyum yerine fiberglastan kalıplanmasını önerdiler. bowden, fütüristik görünümünü korumasına rağmen dinamo kullanmadı onun yerine zincir dişlisi kullandı. mali sıkıntılar bowden'ı, 1960 yılında beş renkte piyasaya sürülen spacelander'ın geliştirilmesinde acele etmeye zorladı. bisikletin fiyatı 89,50 dolardı, bu da onu piyasadaki en pahalı bisikletlerden biri yapıyordu. ek olarak, fiberglas çerçeve nispeten kırılgandı. leon dixon'a göre, üretim durdurulmadan önce yalnızca 522 spacelander bisikleti sevk edildi. bowden, 300 adı verilen bisikletin üçüncü versiyonunu tasarladı, ancak şimdiye kadar yalnızca az sayıda prototip yapıldı. 1980'lerden başlayarak, bir koleksiyon parçası olarak spacelander'a olan ilgi yeniden canlandı. iki bisiklet tutkunu john howland ve michael kaplan, spacelander adının haklarını bowden'dan satın aldı ve az sayıda reprodüksiyon ve yedek parça üretti.

kaynak