Fırtınalı Havada Kurye Çağırmak Vicdansızlık mı?

Yağmurlu, fırtınalı havalarda yemek/market siparişi vermek yanlış bir hareket mi? Kuryelerin bu konudaki tavrı nasıl? Restoran sahibi bir Ekşi Sözlük yazarının konu hakkındaki yorumu.
Fırtınalı Havada Kurye Çağırmak Vicdansızlık mı?

bütün online platformlarla çalışan bir restoran sahibi olarak konuya açıklık getireyim. yazdıklarım sadece online sistemleri kapsıyor, onu da belirteyim.

kuryelerin yağmurlu, karlı, fırtınalı havada çalışmak gibi bir zorunluluğu yok. o an sistemi kapatıp evlerine gidebilirler. çalışmak isteyen zaten çalışıyor ve onlar düşünülen aksine paket gelsin de daha fazla kazanayım diye bekliyorlar. kısaca ayıp ya da vicdansızca bir durum yok. hatta çalışmayı göze alanların işine geliyor çünkü hem kurye sayısı azaldığı için boş durmadan paket atıyorlar (daha fazla paket atıp para kazanıyorlar), hem bahşiş alma ihtimalleri çok yüksek, hem de acele etmeme lüksüne sahip oluyorlar.

platformlar açısından bakarsak; migros yemek yağmur yağdığı an sistemi kapatıyor, trendyol bölge kısıtlamasına geçiyor( dar bölge), yemeksepeti arabalı kuryeleri fazla olduğu için kısıtlama yapmıyor ama isteyen kurye çalışmıyor. getir yemek kuryeleri serbest bırakıyor.

not: yazdıklarım ankara/çankaya için geçerli. ama eminim, hemen hemen bütün şehir ve ilçelerde aynı durum söz konusu.