Fransa Kralının Son Anda Kurtulduğu, Arkadaşlarının Diri Diri Yanarak Öldüğü Balo

28 Ocak 1393 tarihinde Fransa Kralı VI. Charles'ın kıl payı kurtulduğu, dört soylu arkadaşının ise diri diri yanarak öldüğü balo Bal des Ardents, Fransa tarihinin ilginç olaylarından biri.
Fransa Kralının Son Anda Kurtulduğu, Arkadaşlarının Diri Diri Yanarak Öldüğü Balo

28 ocak 1393'te, kraliçe'nin nedimelerinden birinin evliliğini kutlamak için fransız kraliyet sarayında bir maskeli balo düzenlendi. genç kral vi. charles ve beş soylu arkadaşı, maskeler ve keten ile reçineden yapılmış tüylü kostümler içinde "vahşi adamlar" olarak adlandırılan bir dans sergilediler.

baloya geç ve sarhoş olarak katılan orleans dükü louis de valois, katı yasaklardan habersiz bir şekilde, elinde yanan bir meşale ile salona geldi. kimileri dükün meşaleyi dans edenlerin üzerine fırlattığını, kimileri ise dans edenleri tanımak için onlara çok fazla yaklaştığını iddia eder.


sebebi ne olursa olsun, dansçıların son derece yanıcı kostümleri kısa sürede alevler içinde kaldı. kral, genç teyzesi yangını söndürmek için eteğini üzerine atınca yangından kurtulur. başka bir dansçı salondaki şarap fıçısına atlar ve kurtulur.

kralın diğer dört arkadaşı ise o kadar da şanslı değildir ve diri diri yanarak ölürler. trajedi, halkın monarşiye olan güvenini sarsar. orleans dükü'nün itibarını ise yerle bir olur.

bu olay tarihe "bal des ardents" yani "yanan adamların balosu" olarak geçer.

kaynak: historyextra