Game of Thrones ve House of the Dragon'da Gördüğümüz Ejderhaların Akıbeti Ne Oldu?

George R. R. Martin'in kurguladığı Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin esas kıtası olan Westeros ejderhalarının nerede, neler yaptığına dair taş gibi bir liste.
Game of Thrones ve House of the Dragon'da Gördüğümüz Ejderhaların Akıbeti Ne Oldu?

yaratılan evrendeki tüm ejderhaların alfabetik sırayla akıbetlerinin aşağıdaki gibi olduğu dizi. elimden geldiğince iyi çevirmeye çalıştım.

game of thrones bize daenerys targaryen'in çocukları olan üç genç ejderha gösterdi. bunun dışında, yeni hbo dizisi house of the dragon, bize targaryenler tarafından yetiştirilen daha birçok görkemli ejderha olduğunu gösteriyor.

Uyarı: Buradan sonrası spoiler içerir.

george r.r. martin'in yarattığı bu evrende, targaryenler'den gelen otuzun üzerinde ismini bildiğimiz ejderha var. ne yazık ki çoğu ejderhaların dansı'ndan sağ çıkamadı. öyleyse, house of the dragon ve game of thrones öncesinde ve sırasında olanlar da dahil, westeros evrenindeki tüm ejderhalara ne olduğuna bakalım.

archonei

valyria kıyameti öncesi valyrian ejderhalarından biriydi, yani balerion, meraxes ve vhagar'dan bile önce doğdu. archonei'nin kaderi ve ölümü hakkında pek bir şey bilinmiyor, çünkü game of thrones bölümünün cripples, bastards ve broken things bölümünde sadece viserys tarafından bahsediliyor. archonei'nin yedi krallık'ı tek bir krallık haline getirmeye yardım eden ejderhalardan biri olduğunu biliyoruz, ancak savaşta mı yoksa yaşlılıktan mı öldüğü bilinmiyor. ancak kafatası, dekorasyon olarak hâlâ kızıl kale'de tutulmaktadır.

arrax

ejderha kayası'nda yaşıyordu ve binicisi prens lucerys velarion'du. house of the dragon serisinde tanık olacağımız iç savaş olan ejderhaların dansı sonunda yok olan güzel ama genç bir ejderhaydı. arrax ve lucerys, vhagar ve binicisi aemond targaryen tarafından saldırıya uğradı. vhagar, arrax'tan en az beş kat daha büyüktü ve kafasını havada ısırarak kolayca kafasını kopardı. lucerys, shipwreck körfezi'nin kararsız sularına düştü ve boğuldu.

balerion

red keep'i süsleyen game of thrones ve house of the dragon'da balerion'un devasa kafatasını birçok kez göreceksiniz. kara korku olarak bilinen balerion, targaryenların yetiştirdiği en büyük ejderhaydı. balerion, meraxes ve vhagar dahil olmak üzere birinci nesil'in üç ejderhasından biri olduğu için gölgesi şehirleri yutabilecek kadar büyüktü. bu listedeki birçok ejderhanın aksine balerion, viserys targaryen'in demir taht'a çıkıp ejderhayla bağ kurmasından kısa bir süre sonra yaşlılıktan öldü. büyük olasılıkla balerion'u bile geride bırakacak olan vhagar dışında, başka hiçbir ejderha balerion'a boyut olarak yaklaşmadı.

caraxes

büyüktü ama balerion veya vhagar kadar büyük değildi. binicisi dizide matt smith tarafından canlandırılan daemon targaryen olduğu için dizide onu çok görüyoruz. caraxes muhtemelen hayatı boyunca diğer ejderhalardan daha fazla savaş gördü ve bu da onu gökyüzündeki en zorlu dövüşçü yaptı. ona kan ejderhası lakabını veren de buydu. ne yazık ki, caraxes de zamanından önce ölümünü karşıladı. fetihten sonra 130'da, gods eye gölünün üzerindeki savaş sırasında. daemon ve caraxes, aemond ve vhagar'a meydan okudu. vhagar, caraxes'ten çok daha büyük ve daha güçlü olmasına rağmen, caraxes vhagar'dan daha uzun süre hayatta kalmayı başardı. sonunda o da yaralarından öldü.

cannibal

binicisi yoktu ama daha çok ejderha kayası'nda yaşayan vahşi bir ejderhaydı. ejderha kayası'ndaki üç vahşi ejderhanın en büyüğü ve en güçlüsüydü. diğer ejderhaları yemesiyle tanınırdı (yeni doğanlar, yumurtalar veya ölü ejderhalar.) sonunda, cannibal, ejderhaların dansından hayatta kalan dört ejderhadan biriydi ama kaçtı ve nerede olduğu daha sonra asla ortaya çıkmadı.

dreamfyre

house of the dragon'un 2. bölümünü izlediyseniz, muhtemelen dreamfyre adından bahsedildiğini hatırlarsınız. prens daemon tarafından kardeşinin sinirlerini bozmak için çalınan bir yumurtada hala yumurtadan çıkmamıştı. sonunda dreamfyre, rhaena targaryen ve daha sonra viserys ile alicent hightower'ın kızı ve prenses rhaenyra'nın üvey kız kardeşi helaena targaryen tarafından sürülen güzel, güçlü bir genç ejderhaya dönüştü. sonunda dreamfyre, dragonpit'e olan saldırı sırasında diğer dört ejderhayla birlikte öldü. ejderha avcılarının çukura sızdığı ve beş targaryen ejderhasını öldürdüğü bir olaydı. dreamfyre hayatta kalan son ejderhaydı ve kaçmaya çalışıyordu. ancak, o tavana çarptığında tavan parçalandı ve ufalandı, enkaz hem onu hem de ejderha avcılarını öldürdü.

drogon

unutanlar için drogon, daenerys targaryen'in üç ejderhasının sonuncusuydu. daenerys jon snow'un ellerinde öldüğünde, drogon demir taht'ı eritti, daenerys'in cesedini aldı ve onunla bir yerlere uçtu. bundan sonra drogon'a ne olduğunu asla bilmiyoruz.

essovius

archonei gibi, essovius da george r. r. martin'in buz ve ateşin şarkısı romanlarında değil, yalnızca game of thrones tv dizisinde bahsedildi. balerion, meraxes ve vhagar'dan önce doğmuş, ancak bir noktada gökyüzünü paylaşmış olsalar da, pre-doom valyrian ejderhalarından biriydi. essovius'un yaşlılıktan mı yoksa savaşta mı öldüğü belli değil, ancak ejderhanın daha önce ölmüş olduğu düşünülüyor.

ghiscar

kaderi archonei ve essovius'un kaderine benziyordu. ölümünden sonra kafatası, kızıl kale'nin salonlarını süsledi, ancak ejderhanın nasıl ve ne zaman öldüğü asla belirtilmedi. ghiscar'ın balerion, meraxes ve vhagar'dan önce doğduğunu biliyoruz.

grey ghost

dragonstone'da yaşayan başka bir vahşi ejderhanın adıdır. grey ghost mümkün olduğunca insanlardan kaçındığı ve dragonmont adındaki bir yanardağın dumanlı kraterinde yaşadığı için asla bir binicisi olmadı. görünüşü ve onun kolay kolay bulunamayacağı gerçeğinden dolayı bu adı aldı. sonunda korkunç bir ölümle yüzleşti, genellikle sahip oldukları en güzel ejderha olarak anılan görkemli bir targaryen ejderhası sunfyre tarafından öldürüldü ve yutuldu.

meleys

muhteşem, görkemli görünümü nedeniyle kızıl kraliçe olarak da bilinen ikinci nesil bir ejderhaydı. vhagar dışında ejderhaların dansı sırasındaki yaşayan en eski ejderhalardan biriydi, yani aynı zamanda en büyük ve kesinlikle en güçlü ejderhalardan biriydi. daha büyük, daha yaşlı vhagar bile meleys'e bire bir meydan okumaya cesaret edemedi. sonunda, dans sırasında vhagar ve sunfyre onun nihai yenilgisi ve ölümüne yol açtı. ancak, iki güçlü ejderhaya karşı bile meleys, güçlü sunfyre'ı ciddi şekilde yaralamayı ve sakat bırakmayı başardı. o gerçekten ejderhalar arasında bir kraliçeydi.

meraxes

vhagar ve balerion ile birlikte birinci neslin üç ejderhasından biriydi. diğerlerinin aksine, meraxes kar kadar beyazdı ve bir atı tek parça yutacak kadar büyüktü. balerion'dan daha küçüktü ama öldüğü sırada vhagar'dan daha büyüktü. vhagar, daha uzun yaşadığı için daha sonra onu geride bıraktı. meraxes, fetih savaşı sırasında büyük bir akrep başlı okun beynine tam gözünden delip geçtiğinde öldü. hem meraxes hem de binicisi rhaenys targaryen düşerek öldüler. kafatası, savaştan sonra kızıl kale'ye geri döndü ve hala salonları süslüyor.

moondancer

çok fazla potansiyele sahipti ve gerçekten güzel bir açık yeşil ejderhaydı. ancak, öldüğünde inanılmaz derecede genç ve küçüktü. binicisi baela targaryen'di ve o kadar küçüktü ki ağırlığını zar zor tutabiliyordu. ancak, boyut ve güç eksikliğine rağmen, moondancer inanılmaz derecede hızlıydı. yine de kendini çok daha büyük, daha güçlü ve daha deneyimli bir ejderha olan sunfyre ile karşı karşıya bulduğunda hiç sansı yoktu. sunfyre moondancer'ı parçaladı ve sonunda onu yuttu ama aynı zamanda sunfyre ölümcül şekilde yaralandı. binicisi baela hayatta kaldı.

morghul

oldukça genç bir ejderhaydı, prenses jaehaera targaryen'e bağlıydı ama o güzel, güçlü ejderhaya asla binemedi. dragonpit saldırısı sırasında öldürülen beş ejderhadan biriydi, tıpkı daha önce bahsettiğimiz dreamfyre gibi ölmeden önce birçok ejderha avcısını öldürdü.

morning

hayatı kısaydı (bildiğimiz kadarıyla), ama bir etki yarattı. binicisi rhaena targaryen'di, ejderhaların dansı sırasında yumurtadan çıktı, yani savaşın içine doğdu. morning'e ne olduğunu hiçbir zaman kesin olarak öğrenemiyoruz, ancak öldüğünde ya da ortadan kaybolduğunda 25 yaşından büyük olamazdı.

quicksilver

görkemli beyaz pulları ve hatta üflediği daha beyaz ejderha ateşi nedeniyle bu adı aldı. böyle görkemli bir yaratığın bu kadar çabuk yok olması üzücü. gods eye savaşı sırasında, quicksilver kendini kara dehşet'e karşı bir savaşta buldu. balerion, quicksilver'ın kanatlarından birini havada kolayca söküp hem ejderhayı hem de binicisi aenys targaryen'i ölüme yolladı.

rhaegal

game of thrones'daki üç ejderha kardeşin ikincisi olarak, ejderhaların anası daenerys targaryen'den doğdu. yeşil ve bronz pullarla inanılmaz derecede güzeldi ve kardeşi drogon'dan daha hassastı. rhaegal, üç kardeşin içerisinde en trajik sonu yaşayandı. önce viserion öldürülüp bir wraith ejderhasına dönüştükten sonra rhaegal onu kurtarmaya çalıştı. elbette yapamadı ve sonunda, wraith viserion savaşta rhaegal'i ciddi şekilde yaraladı, bu da ona birden fazla akrep başlı okun vurmasına ve dragonstone'u çevreleyen sulara düşmesine neden oldu.

seasmoke

targaryenler piç çocuklarına ejderhaları evcilleştirme fırsatı verdikten sonra evcilleştirilen dragonstone'daki vahşi ejderhalardan biriydi. seasmoke, onu evcilleştiren piç olan addam ve laenor targaryen tarafından sürülmüştü. ikinci tumbleton savaşı'ndaki ejderhaların dansı sırasında öldü.

sheepstealer

adını koyun çalmaktan alan vahşi bir ejderhaydı. nettles adında bir kız, sheepstealer'ı bir targaryen piçi olduğu için evcilleştirmeyi başardı. sonunda prenses rhaenyra ve prens daemon'un yanında savaştı. onun sonu ölümcül değildi ama muhtemelen daha trajikti. sheepstealer'daki nettles ve caraxes'daki daemon, görkemli vhagar'a binen aemond targaryen'i avladı. ancak bu arada rhaenyra, diğer iki piç tarafından ihanete uğradı, bu yüzden nettles'e de inanamayacağını düşündü ve ölmelerini istedi. bunun yerine daemon, sheepstealer ve nettles'ı çok uzaklara göndererek vhagar ve aemond'a tek başına saldırdı. bu, kafa kafaya çatışmaya karışan dört tarafın da ölümüne yol açtı. daemon muhtemelen vhagar'ın gelmiş geçmiş en büyük ejderhalardan biri olduğu için çatışmaya gireceğini biliyordu, ancak sadık caraxes'ları yaralara yenik düşmeden önce canavarı öldürmeyi başardı.

shrykos

daha binilmeden ölen bir diğer genç ejderha. o, ejderha çukuru saldırısı sırasında, hewer hobb adlı bir suikastçı shrykos'un kafasının arkasına büyük bir balta sapladığı için ölen ilk ejderhalardan biriydi. daha uzun yaşasaydı, shrykos'a genç jaehaery targaryen binecekti.

silverwing

çok önemli, güçlü bir targaryen ejderhasıydı. ilk önce kraliçe alysanne targaryen'in ejderhasıydı. kraliçe öldükten sonra silwerving yeni bir binici kabul etmedi ve bir piç olan ulf onu evcilleştirene kadar vahşi bir ejderha oldu, tıpkı nettles'in sheepstealer'ı evcilleştirmesi gibi. sonra ulf de öldü ve silverwing tamamen yıkıldı. keder ve depresyondan çıldırdı ve ona tekrar yaklaşmayı deneyen herhangi birini bir lokmada yediği söylendi. silverwing, dans'tan vahşi bir ejderha olarak kurtuldu, bir daha ne görüldü ne de duyuldu. hayatta kalan dört ejderhadan biriydi.

stormcloud

kısa ömrüne rağmen kahramanca ölen cesur, genç bir ejderhaydı. o kadar küçüktü ki, küçük prens iii. aemond'u sırtında zar zor taşıyabiliyordu. bu yüzden stormcloud, aemond ve viserys'in bir gemiye binip king's landing'den kaçmaları gerekiyordu.ancak gemi durduruldu ve minik ejderha, boynundan vurulmasına rağmen küçük prens'i kral'ın şehri'ne geri taşıyacak gücü bulabildi. prens hayatta kaldı, ancak stormcloud aldığı yaralardan ve tamamen bitkinlikten kahramanca öldü. o bir kahramandı, sadece çocuğu kurtardığı için değil, rhaenyra'nın bir ordunun onlara saldırmak üzere olduğunu bildirdiği için de.

sunfyre

ejderhaların dansı'nın en güzel ejderhası olarak kabul edilirdi. tamamen altın sarısıydı ve güçlü vhagar ve hatta caraxes kadar devasa olmamasına rağmen tonlarca savaş tecrübesine sahipti. iki ejderhayı tek başına ve birini vhagar'ın yardımıyla öldürdü. çok daha küçük ama daha hızlı moondancer ile yapılan bir dövüşten sonra sunfyre kazandı, ancak moondancer çabukluğunu kullanarak yutulmadan önce ölümcül yaralar verdi. güzel altın ejderha sonunda bu yaralanmalar nedeniyle öldü.

syrax

prenses rhaenyra targaryen'in ejderhası, inanılmaz derecede büyük, güçlü ve binicisine karşı koruyucuydu. ancak, prensesin sık sık savaşa girmesine izin verilmediği için syrax, caraxes'e rakip olmasına rağmen, caraxes veya vhagar kadar deneyimli değildi. ilginç bir şekilde, syrax'ın dragonpits saldırısı sırasında yardım etmeye çalışırken öldüğü gerçeği dışında tam olarak nasıl öldüğüne dair net bir işaret yok.

tessarion

diğer adıyla mavi kraliçe, dans sırasında prens daeron targaryen tarafından binilen kraliyet mavisi pulları olan görkemli bir yaratıktı. savaşta çok başarılıydı, ancak tessarion, seasmoke ve vermithor arasında birbiriyle savaşan üç ejderhanın çarpışmasında en son ölen oldu. ejderhalar onu ciddi şekilde yaraladı ve tekrar gökyüzüne yükselmeye çalışırken aldığı yaralar onu engelledi ve sonunda tessarion biri gözünden geçen üç adet akrep başlı okla öldürüldü.

terrax

ne olduğunu kimse kesin olarak söyleyemez çünkü kimse onun var olup olmadığını kesin olarak söyleyemez. terrax, binicisi jaenara belaerys ile hiç kimsenin uçmadığı kadar güneye uçtuğu söylenen efsanevi bir valyria ejderhasıdır. görünüşe göre sothoryos'a ulaştılar, ancak daha sonra ne olduğu hakkında pek bir şey bilinmiyor - çoğu sadece bir halk masalı.

tyraxes

rhaenyra targaryen, dizide göreceğiniz gibi, ilk kocası laenor velaryon'dan üç çocuğu oldu. oğullarından biri olan prens joffrey velaryon, henüz binecek kadar büyümemiş güzel bir genç ejderha olan tyraxes'e bağlıydı. tyraxes, dragonpits'in saldırısı'nda diğer dört ejderhayla birlikte öldü.

urrax

ilk insanlar zamanında westeros'ta yaşadığı iddia edilen başka bir mitolojik ejderha. serwyn of the mirror shield'ın bir ayna aldığı ve urrax'a yaklaşmak için bir kalkan olarak kullandığı söylenir, böylece ejderha kendi yansımasından başka bir şey görmezdi. yeterince yaklaştıktan sonra, serwyn ejderhayı gözüne bir mızrakla sapladı ve urrax'ı oracıkta öldürdü. dürüst olmak gerekirse, kulağa süper gerçekçi olmayan bir hikaye gibi geliyor, çünkü ejderhanın yansımasının yaklaştığını veya en azından hareket ettiğini fark edeceğinden eminim. bu yüzden bu bir efsane, gerçek olmayabilir.

valyron

george r.r. martin'in kitaplarında değil, sadece game of thrones serisinde bahsedilen pre-doom valyrian ejderhalarından biridir. ilk nesil yumurtadan çıkmadan önce ya da aynı zamanda öldü ve görünüşe göre kafatası hala kızıl kale'nin salonlarında bulunabilir.

vermax

rhaenyra'nın en büyük oğlu jacaerys velaryon tarafından sürülen danstaki bir başka ejderhaydı. ikisi kuzeye gitmek ve başarıyla tamamladıkları bir görev olan bağlılık istemekle görevlendirildi. ancak küçük kardeşi viserys'in düşman tarafından ele geçirildiğini öğrenince onu kurtarmaya yemin ederler. ne yazık ki, bu görev o kadar başarılı olmadı, çünkü ikisi de gullet savaşı'nda gökten akreplerle vurulduktan sonra öldürüldü.

vermithor

ilk binicisi kral jaehaerys targaryen öldükten sonra vahşileşen görkemli bir bronz yaratıktı. daha sonra vermithor, hugh hammer adında bir piç tarafından evcilleştirildi ve rhaenyra'nın yanında savaştı, sadece ona ihanet etmek ve iç savaşın ortasında taraf değiştirmek için savaştı. vermithor sonunda seasmoke ve tessarion ile savaşta öldü, burada en büyük ejderhaydı ama ilk yok olan da oydu. ancak, üç ejderha da sonunda savaşın yaralarından dolayı öldü.

vermithrax

aslında, vermithrax martin'in kitaplarında yoktu, ancak viserys tarafından game of thrones'da, birinci nesil ejderhalarla aynı zamanda yaşayan, ancak üç ejderhadan önce ölen diğer birçok pre-doom valyrian ejderhası gibi bahsedildi. ya yaşlılıktan ya da savaşta öldü. bu isim muhtemelen bir keresinde vermithor'un adını dragonslayer adlı bir filmden başka bir ejderha olan vermithrax'tan aldığını belirten martin'e bir saygıydı. film 80'lerde çıktı ve martin'in ejderhalarına büyük bir ilham kaynağı oldu.

vhagar

balerion öldüğünde daha büyüktü, ama vhagar daha uzun yaşadı ve dans sırasında ona rakip olacak kadar büyüdü. yaşayan en güçlü, en büyük ejderhaydı ve vhagar, balerion gibi yaşlılıktan ölebilmek için hayatta kalabilseydi, onu bile geride bırakırdı. ne yazık ki, bu asla olmadı çünkü artık bildiğimiz gibi, caraxes ile savaşırken öldü. daha büyük olmasına rağmen, caraxes savaşta daha deneyimliydi ve vhagar'ı denize düşerken öldürdü.

viserion

son olarak, daenerys targaryen'in üçüncü çocuğu viserion, rhaegal ve drogon adında iki erkek kardeşle yumurtadan çıkmış güzel bir ejderhaydı. viserion, rhaegal gibi daha sevecen ve sakindi, drogon ise üçü arasında en saldırgan olanıydı. viserion, night king veyawhite walkers tarafından öldürüldüğü için, sadece bir hayalet olarak diriltildiği ve duvar'ı yıkmak için kullanıldığı için ilk ölen ejderhaydı. sonunda, wraith viserion, tıpkı night king ve onun ölümsüz ordusunun geri kalanı gibi yenildi.