House of the Dragon 1. Bölümde Gördüğümüz Kişiler Kimin Nesidir?

Game of Thrones'un spin-off dizisi House of the Dragon'un ilk bölümünde gördüğümüz karakterleri açıklayan temiz bir liste.
House of the Dragon 1. Bölümde Gördüğümüz Kişiler Kimin Nesidir?

house of the dragon'ın ilk bölümünde çok fazla farklı karakter var, kolaylık olması adına karakterleri özetledim. yazıda spoiler yok, sadece birinci bölümde gördüklerimiz.

1) bilge kral jaehaerys targaryen

dizide belirtildiği gibi tam 55 yıl boyunca westeros'a hükmeden bir targaryen, ejderhaları ise atalarından kalan büyük balerion ve fatih aegon'un eşi visenya'nın sahip oldugu vhagar, kendisi kralın sahip olması gereken sabır, hoşgorü ve bilgeliğe sahipti. dizideki şu anki kralımız olan viserys targaryen'in dedesidir. kral jaehaerys döneminde targaryen hanedanı ve yedi krallık tarihinin en zengin ve bereketli yıllarını yaşamıştır.

2) kral viserys targaryen


dedesi jaehaerys targaryen'a bağlı olan 7 krallık lordları tarafından ezici bir biçimde amca kızı rhaenys targaryen'i alt etmiş ve veliaht ilan edilmiştir.

Rhaenys Targaryen

normal bir kraliyet veliaht sırasında kendisinden önce 2 erkek veliaht olmasına rağmen gerçekleşen ölümler nedeniyle kendisi bir numaralı veliaht haline gelmiştir. dedesinden kalan barışı ve en azından hükmünün belli bir kısmına kadar korumuştur. bindiği ejderha ise balerion'dur. aynı zamanda balerion'un son binicisidir, balerion da kendisinin döneminde hayatını kaybetmiştir. aemma arryn ile olan evliliğinden hiç erkek cocuğu olmamıştır, karısının ölümüne neden olacak kadar erkek veliahta takıntılı hale gelmiştir. emri altındaki küçük konseyin fikirlerini önemli derecede önemser ve onların tavsiyelerini dinler. kardeşinin aksine çok daha sakin ve alaycı bir yapıya sahiptir.


3) prenses rhaenyra targaryen

kral viserys targaryen ve aemma arryn'in sağlıklı ve hayatta olan tek çocuğu. hayatı boyunca babası tarafından bir erkek veliaht kadar değerli görülmemiş ve ve her halükarda bir erkek veliaht ortaya çıkacağı için taht için yetiştirilmemiştir. daha çok ejderhası ile westeros'u keşfetmeyi tercih etse de annesinin krala 12 yıl içinde herhangi bir erkek çocuğu veremediği için tahtın en güçlü varisi haline gelmiştir. babası kendisini her zaman konseylerde ve yanında bulundurmuştur, ejderhasının ismi syrax:


4) aemma arryn

kral viserys targaryen'in ilk ve tek karısı, hayatı boyunca kralına sadık kalmış ve iyi bir kraliçe olmuştur. bilindiği kadarıyla kendisi 5 defa düşük doğum yapmıştır. bunlardan sonuncusu olan baelon'un doğumu sırasında hayatını kaybetmiştir. annesi daella targaryen bilge kral jaehaerys'in kızlarından birisidir, daella targaryen de kızı aemma arryn gibi doğum sırasında hayatını kaybetmiştir.

5) sör otto hightower

kral jaehaerys targaryen'in özellikle son 4 yılında kral eli olarak çok etkin bir şekilde görev almıştır, yaşlanan kralın neredeyse tüm krallık işleriyle ilgilenmiştir. kral jaehaerys öldükten sonra torunu viserys'in de küçük konseyinde kral eli olarak görev yapmıştır. kendisi kitaplarda bilge ve çok kibirli bir karakter olarak yansıtılır. kendisini gücünün zirvesinde olan bir sadrazam gibi düşünebilirsiniz. dile kolay kendisi 2 krala hizmet etmiş westeros'un en güçlü 2. adamı durumunda. bölümden de anlaşıldığı gibi kendısı daemon'a çok ciddi bir şekilde muhalefet ediyor çünkü daemon gibi öfkesine hakım olamayan bir prensin krallığı kaosa sürükleyeceğini düşünüyor. bu yüzden de kralı ve konseyi olabildiğince daemon'dan uzak tutmaya çalışıyor.

6) akıntıtaşı lordu, namıdiğer deniz yılanı corlys velaryon

safkan antik valyria kanını taşıyan kadim bir hanedan olan velaryon hanesinin lordudur. lordu olduğu hanedan westeros’u fetheden aegon’un donanma ihtiyacını karşılamış ve targaryen hanesi ile birlikte westeros’u fethetmiştir. corlys velaryon westeros'un yaşayan en büyük kaptanlarından birisidir, henüz 10 yaşındayken babası ile denize açılıp essos'u keşfetmeye başlamıştır. 17 yaşında bütün donanmanın başına geçip essos kıtasının keşfedilmemiş topraklarına, qarth'a, bravos'a ve tarth'a seferler düzenlemiş ve oradan aldığı ganimetler ile hanedanına korkunç bir zenginlik getirmiştir. corlys velaryon öyle büyük bir zenginliğe ulaşmıştır ki hanedanın yerleşkesi olan olan akıntıtaşı'ndan taşınıp aynı adada başka bir yere yüksek tepe adlı yeni bir yerleşke inşa etmiştir.

aynı zamanda velaryon hanesi game of thrones'dan zenginliği ile hatırladığımız lannister ve tyrell hanelerinden o yıllarda çok daha zengin konuma gelmişlerdir. corlys velaryon genç yaşında kral jaehaerys'in oğlu aemon targaryen'in kızı rhaenys ile targaryen ile evlenmiştir. bu evlilikten laena velaryon ve laenor velaryon adlı iki çocuğu olmuştur.

7) daemon targaryen

babası baelon targaryen, dedesi jaehaerys targaryen’dir. kral viserys targaryen’in öz ve tek kardeşidir. dizinin geçtiği dönemde meydan savaşları görmemiş savaşçılar olmasına rağmen döneminin en iyi savaşçılarından biri olarak anılır, aynı zamanda valyrian çeliğinden yapılma darksister adlı epik kılıcı kullanır.


ejderhası diziden gördüğümüz gibi caraxes:


dedesi jaehaerys tarafından cok sevilen bir prenstir. aynı zamanda dark sister adlı kılıcı da kendisine kral jaehaerys hediye etmiştir, çok genç yaşta şövalye ünvanını alan daemon, arryn hanesine bağlı olan royce hanesinin prensesi rhea ile evlidir. ikilinin evlilikleri birinci bölümden gördüğünüz üzere, bir hayli kötü. daemon karısına kesinlikle saygı duymuyor ve hiçbir şekilde ilişkiye girmiyor, kendisinden orospu diye bahsediyor. daemon abisinin küçük konseyinde önce kanunbaşı olarak hizmet ediyor fakat bu görev onun hareketli, savaşçı kimliğine ters düşüyor ve abisinden başka bir göreve atanmasını istiyor. otto hightower’ın önerisiyle de kendisi şehir gözcülerinin başına geçiriliyor, daemon ile birlikte şehir gözcüleri çok daha elit bir birlik haline geliyor ve şehrin suçlularını çok acımasız yöntemler ile cezalandırıyorlar.


daemon için dikkat etmemiz gereken detay ise kendisini sürekli abisi kral viserys’den sonraki veliaht olarak görmesidir, abisinin bir türlü erkek çocuğu olmadığı için de yıllar geçtikçe taht hakkı için sesini yükseltmeye başlıyor, abisi de buna önlem olarak en azından karısı erkek veliaht doğurana kadar kardeşini sürekli etrafında görev vererek kontrol altında tutmaya çalışıyor. artık kralın karısının ölümüyle tek veliahtın kendisinin kaldığını düşünse de abisinin kızı rhaenyra’nın veliaht ilan edilmesi daemon’un sabrını taşırıyor ve şehirde rahmetli kraliçe ve cocugu hakkında inanılmaz hakaretler sarfediyor. bunun sonucunda da bütün görevlerinden azledilip sürgüne yollanıyor.

8) rhaenys targaryen

the queen who never was, kral viserys targaryen’in amca kızıdır. kocası akıntıtaşı lordu corlys velaryon. rhaenys targaryen ve corlys velaryon’un arası targaryen hanedanı ile pek de iyi değil. bunun birçok sebebi var, rhaenys’in babası aemon targaryen ölümünden önce kral jaehaerys’in bir numaralı veliahtıydı, dolayısıyla babasından sonra kendisinin tahta geçmesi mümkün görünüyordu. kendisi de babası ve ailesi tarafından tahta çıkmak için yetiştirildi, kendisi bir hayli hırslı ve sert bir mizaca sahiptir. rhaenys’in babası erkek veliaht aemon targaryen hayatını kaybedince kral viserys’in babası baelon ile aemon’un kız cocugu rhaenys arasında bir veliaht krizi ortaya çıktı. fakat ortada erkek bir veliaht varken jaehaerys tereddüt bile etmeden rhaenys’i reddedip oğlu baelon’u ejderhakayası lordu ve kendi halefi ilan ediyor. bunun üzerine rhaenys ve kocası corlys velaryon kralın şehrini terkedip akıntıtaşına geri döndüler. daha sonra dizinin ilk sahnesinde gördüğünüz olay gerçekleşiyor, kral jaehaerys’in oğlu baelon da hayatını kaybedince bu sefer 2 torun veliaht olarak ortaya çıkıyor. birisi kralımız viserys, diğeri de rhaenys targaryen. bu sefer harrenhall lokasyonunda toplanan lordlar bir kadın hükümdar yerine her türlü viserys’i tercih ediyor ve ikinci kez rhaenys tahta ulaşamıyor. rhaenys targaryen’in laenor ve laena adında iki çocuğu vardır. ejderhası meleys’dir.


9) criston cole

kral viserys’in çocuğunun şerefine düzenlenen turnuvaya kadar adı sanı duyulmamış bir kişi olan criston cole, yakışıklılığı ve savaş yetenekleri ile tüm westeros’u şaşırtıyor. turnuvadaki hiçbir lord kendisinin üzerine bahis oynamasına rağmen herkesi şaşırtarak daemon’un son aşamada rakibi oluyor. daemon ile yaptığı contest sonucunda daemon’u yenerek kralın turnuvasının kazananı oluyor. criston cole alışılagelmişin dışında morningstar adlı gürz ile savaşır. dizinin ilerisi için çok önemli bir karakterdir, karakter gelişimini dikkatle takip etmenizi öneririm.


10) alicent hightower

kral eli sör otto hightower’un kızıdır, prenses rhaenyra targaryen’in çocukluktan beri en yakın arkadaşıdır. kral eli olan ned stark’ın kızları arya ve sansa gibi kendisi de babası otto hightower kral eli olunca saraya yerleşmiştir. criston cole gibi kendisi de ileriki bölümler için önemli bir karakterdir.

11) lyonel strong

harrenhal lordu ve kanunbaşı olarak kral viserys’in küçük konseyinde görev yapmaktadır. kendisi de kralın şehrinin eski kaşarlarındandır, saraydaki entrika yükünü otto hightower ile birlikte çeker. oğlu da ilerisi için önemli bir karakter haline gelecek olan harwin strong’dur.

12) laena ve laenor velaryon

rhaenys targaryen ile corlys velaryon’un iki çocuğudur. laena velaryon westeros’un o dönem yaşayan en büyük ejderhası vhagar’ın sahibidir.

12) üstat mellos

üstat olmasından ve yaşının büyüklüğü nedeniyle küçük konseyin sakin ismidir, game of thrones’da gördüğümüzün tersine bu dönemde üstatlar dalavere yapmak yerine üstat olmanın getirisiyle küçük konseyde bir denge unsuru olmuşlardır.

13 ) hazine başı lyman beesburyh

kral jaehaerys döneminden beri krallığın hazinebaşı olarak görev yapmıştır, küçük konseyin en tecrübeli ismidir.

14) mysaria

daemon targaryen’in ipek sokağındaki genelevlerinde çalışan metresi, en başta daemon ile çalışan – müşteri ilişkisine sahipken güzelliği ile daemon’u kendine bağlamış ve bir fahişeden fazlası olmuştur. ilk bölümün sonunda sürgün edilen daemon ile birlikte caraxes’in üstünde ejderhakayasına uçmuşlardır.