Homoseksüellerin Solak Olması Heteroseksüellere Göre Daha mı Olası?

Eşcinsellik ve solaklık arasındaki ilişkiye değinen ilginç bir araştırma.
Homoseksüellerin Solak Olması Heteroseksüellere Göre Daha mı Olası?

toronto üniversitesi bağımlılık ve ruh sağlığı merkezinde araştırmacı olan kenneth zucker'a göre, homoseksüellerin solak olması heteroseksüellere göre daha olasıdır. zucker, son 50 yılda yapılan 20 farklı çalışmada toplanan verileri analiz etmiş ve solaklık ile eşcinsellik arasında bir ilişki olduğunu keşfetmiştir.

bulgularına göre, lezbiyenlerin solak ya da ambidextrous (iki elini de kullanma) olma ihtimalinin, heteroseksüel kadınlara göre %91 daha fazla, gey erkeklerin ise sağlak olmama ihtimalinin heteroseksüel erkeklere göre %34 daha fazla olduğunu belirten zucker, araştırmanın eşcinselliği solaklıkla ilişkilendiren ampirik (tecrübe ve gözleme dayalı) kanıtlar sağladığını ancak bu ilişkinin nedenine dair henüz kesin cevaba ulaşamadıklarını söylüyor.


new york eyalet üniversitesi'nde kadın çalışmaları direktörü bonnie spanier ise "araştırmacılar laboratuvara girerken yanlarında önyargıları da var mıydı?" diye sorguluyor ve insanları üstün ya da aşağı olarak tanımlamak için biyolojik farklılıkların kullanımının uzun bir tarihi olduğunu belirtiyor.

eşcinseller ve heteroseksüeller arasındaki biyolojik farklılıkları inceleyen, hem gey hem de solak bir nöropsikolog olan simon levay ise "veriler, çoğu eşcinselin sağlak olduğu ve çoğu solak insanın heteroseksüel olduğu gerçeğini gizliyor" diye belirtiyor. ancak çalışmadan rahatsız olmadığını ve biyolojik yaklaşımın, cinsel kimliğin anlaşılmasına yardımcı olabileceğine inandığını söylüyor.

kaynak: psychology today